Turysta nie zapłaci za taksówkę z napisem GOPR

Prawo cywilne Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Za akcję ratowniczą w górach nie zapłaci ani pani w szpilkach, ani pan w klapkach. Nawet pani w samym biustonoszu w siarczystym mrozie. Ale ułańską fantazję można mieć tylko wędrując po polskich szlakach, bo np. we Włoszech czy na Słowacji już płaci się za ratunek będący efektem bezmyślności turysty. I choć nakłady na ratownictwo górskie rosną, to zdaniem MSWiA wprowadzenie odpłatności za akcje wywołałoby lawinę problemów.

08.05.2021

Prawnicy mówią ostro, krytykują władze - jedni są karani, innym uchodzi na sucho

Prawo karne Prawnicy

Na linii władza - prawnicy coraz bardziej iskrzy, coraz więcej jest więc skarg do sądów dyscyplinarnych o nadużycie wolności słowa przez adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, a nawet sędziów. Ocena, czy prawnik przekroczył granice swobodnej wypowiedzi nie jest jednoznaczna, mimo obowiązujących kodeksów etycznych. Zależy od wrażliwości organów władzy i konkretnych osób, kontekstu,

08.05.2021

Europa socjalna czy unia socjalna – w Porto trwa Szczyt Społeczny

Prawo pracy Prawo unijne

Podczas unijnego szczytu w Porto Charles Michel, szef Rady Europejskiej, wyraził nadzieję, że trudności przeżywane wskutek pandemii COVID-19 i wywołanego przez nią kryzysu staną się przełomowe i pomogą w faktycznym urzeczywistnieniu projektu europejskiego w zakresie społecznym.

07.05.2021

Piętnaście gmin w finale konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021

Samorząd terytorialny

Po trzy gminy z pięciu kategorii zostały finalistami konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021 Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczącego rozwiązań realizowanych w ramach lokalnej polityki prorodzinnej. 13 maja nagrodzonych zostanie pięciu zwycięzców.

07.05.2021

Obniżka czynszów w galeriach handlowych trafiła do parlamentu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dopiero w piątek trafiła do Sejmu ostateczna wersja projektu noweli covidowej mówiąca o obniżce czynszów dla najemców sklepów zamkniętych w czasie lockdown-ów w dużych galeriach handlowych. Decyzję w tej sprawie rząd podjął pod koniec kwietnia. Niespodzianek w projekcie jednak nie ma, treść najważniejszego przepisu specjalnie się nie zmieniła.

07.05.2021

Rzecznik Finansowy: Sąd Najwyższy potwierdził moje stanowisko

Kredyty frankowe

Uchwała podjęta w piątek 7 maja przez siedmioosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ma moc zasady prawnej i zapewnia większą przewidywalność orzecznictwa w tzw. sprawach frankowych. Potwierdza korzystny dla konsumentów trend w orzecznictwie – mówi Mariusz rzecznik finansowy. To na jego pytanie odpowiedział SN.

07.05.2021

Kancelaria Bird & Bird doradzała przy transakcji na 100 miliony euro

Rynek

Kancelaria Bird & Bird świadczyła usługi doradztwa prawnego na rzecz Polish Enterprise Fund VI, funduszu private equity zarządzanego przez Enterprise Investors, w związku z transakcją sprzedaży spółek z grupy Wento, lidera rynku energii odnawialnej (OZE) w Polsce, na rzecz międzynarodowego koncernu energetycznego Equinor.

07.05.2021

Eksperci Batorego: Premier chce podważyć członkostwo Polski w UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Konstytucyjny nie jest upoważniony do dokonywania samoistnej oceny konstytucyjności przepisów Traktatu o Unii Europejskiej - ocenił Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego. Zdaniem jego członków, wniosek premiera Morawieckiego zmierza do podważenia zasad, do przestrzegania których Polska zobowiązała się przystępując do Unii Europejskiej.

07.05.2021

Nauczyciel akademicki nie odpowie dyscyplinarnie za przekonania

Nauczyciel akademicki nie będzie mógł być ukarany za wyrażanie przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych - zakłada to projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który został właśnie skierowany do opiniowania. Resort uzasadnia to koniecznością przeciwdziałania "naruszeniom wolności wyrażania poglądów, występującymi na uczelniach".

07.05.2021

NSZZ "Solidarność" rusza ze zbieraniem podpisów pod projektem: Emerytura za staż

Emerytury i renty

Wprowadzenie emerytury stażowej dla osób, które uzbierają kapitał minimalny pozwalający na uzyskanie co najmniej minimalnej emerytury i udokumentują staż: w przypadku kobiet - 35 lat okresów podlegania ubezpieczeniom społecznym, a dla mężczyzn 40 lat, proponuje NSZZ „Solidarność”. Projekt ma trafić do Sejmu jako projekt obywatelski. Związek rusza ze zbieraniem podpisów.

07.05.2021

UOKiK sprawdza operatora telekomunikacyjnego podszywającego się pod konkurentów

Rynek i konsument

Operator telefoniczny TeleGo może wprowadzać konsumentów w błąd m.in. podając się za dotychczasowego operatora - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi w tej sprawie postępowanie. Działania spółki mogą w dużym stopniu dotyczyć seniorów - dodano. Wcześniej UOKiK ukarał za to samo firmę przejętą w 2019 roku przez TeleGo.

07.05.2021

Adwokat pisze do wiceszefowej KE, rzecznik dyscyplinarny sędziów grozi mu sądem

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Przemysław Radzik, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych uważa, że doszło do naruszenia jego dóbr osobistych. Chodzi o skargę prof. Michała Romanowskiego, który jest pełnomocnikiem sędziów Igora Tulei z Warszawy i Pawła Juszczyszyna z Olsztyna, do wiceszefowej Komisji Europejskiej Věry Jourovej.

07.05.2021

Uwaga na barwnik E17. Jest rakotwórczy

Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności poinformował, że dwutlenek tytanu, czyli barwnik E171, nie jest bezpiecznym dodatkiem do żywności. Może być rakotwórczy, a znajduje się w wielu produktach spożywczych, m.in. majonezie, lodach, gumie do żucia, lekach, ale także paście do zębów. Komisja Europejska może wprowadzić zakaz jego stosowania.

07.05.2021

Od 8 maja czynne hotele, od 15 ogródki gastronomiczne

Małe i średnie firmy Koronawirus

Od 8 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi, 15 maja mogą ruszyć ogródki gastronomiczne - wynika z opublikowanego w czwartek wieczorem rozporządzenia Rady Ministrów. Natomiast od 4 maja obowiązują przepisy zezwalające na otwarcie sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych. 

07.05.2021

Kot musi być dokarmiony, a gminny program opieki uchwalony zgodnie z prawem

Samorząd terytorialny

Gmina musi wskazać w programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi podmiot, który odłowi bezdomne zwierzęta, dokładnie podzielić pieniądze na każde zadanie czy uregulować opiekę nad wolno żyjącymi kotami i ich dokarmianie. Wiele gmin popełniło błędy, co spowodowało uchylenie uchwał przez wojewodów. Programy muszą być opracowane ponownie, bo to zadanie własne gmin.

07.05.2021

Katolicka szkoła może relegować ucznia za naruszanie zasad, ale nie może dyskryminować

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie uczennicy relegowanej z katolickiej szkoły za udział w źle widzianej w tej placówce demonstracji. Szkoła prowadzona przez kościół ma prawo ustalić obowiązujące w niej zasady, ale nie może arbitralnie skreślać uczniów z listy. Ma to regulować statut, który jednak musi być zgodny z aktami wyższego rzędu.

07.05.2021

Ocena ryzyka także przy pracy zdalnej, ale z uwzględnieniem prywatności

Prawo pracy BHP

Czy pracodawcy powinni sporządzać ocenę ryzyka zawodowego osobno dla pracy zdalnej i dla każdego pracownika z osobna? Wzór karty przygotowany przez CIOP-PIB wskazuje, że tak. Zdaniem ekspertów, można ją sporządzić przy pracy zdalnej albo uzupełnić już posiadaną o ryzyko dotyczące pracy zdalnej. Przedsiębiorcy postulują ocenę uniwersalną dla określonych stanowisk czy rodzaju wykonywanej pracy.

07.05.2021

Dziś SN odpowie, czy banki będą miały "haka" na frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W sporach o kredyty frankowe jedną z ważniejszych kwestii jest to, jak rozliczają się strony po unieważnieniu umowy, a także czy bank ma prawo pozwać drugą stronę o zapłatę za bezumowne korzystanie z kapitału. Dziś na te pytanie ma odpowiedzieć Sąd Najwyższy w siódemkowym składzie, a 11 maja - cała Izba Cywilna. To ważne, bo TSUE wskazał, że ta kwestia jest właśnie w gestii prawa krajowego

07.05.2021

Mieszkanie w spółdzielni dalej bez księgi wieczystej

Tysiące mieszkańców spółdzielni nie mogą założyć księgi wieczystej dla swojego lokalu własnościowego i swobodnie nim dysponować, bo przysługuje im jedynie ułomny tytuł prawny. Problem jest doskonale znany rządzącym - deklarują, że chcą poprawić sytuację tych osób. Trwają prace nad przepisami w tej sprawie - niestety, proponowane rozwiązania są niewystarczające.

07.05.2021

Szczepienia w więzieniach już możliwe

Wymiar sprawiedliwości

Jednostki penitencjarne podobnie jak szpitale psychiatryczne zostały dopisane nowym rozporządzeniem w sprawie metody zapobiegania COVID-19 do miejsc, w których mogą wykonywane szczepienia. Rząd już to wcześniej zapowiadał. Przypomnijmy, od początku pandemii do 20 kwietnia pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymało 1660 osób przebywających w więzieniach i aresztach.

07.05.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski