Skazanemu trudniej będzie uniknąć więzienia - policja zatrzyma go i doprowadzi

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 stycznia skazany na karę pozbawienia wolności zostanie zatrzymany przez policję i doprowadzony do aresztu śledczego. Jeśli nie będzie wiadomo, gdzie jest - sąd zastosuje list gończy, a zaledwie 14 dni wystarczy do tego, by uznał, że doszło do bezprawnego utrudniania wykonania kary. A to wpłynie na ewentualne warunkowe zwolnienie. Zmiany te mają ograniczyć sytuacje, w których skazani próbują uchylić się od kary.

20.12.2022

Wszyscy pacjenci ustawią się w jednej, długiej kolejce po zdrowie

Pacjent Opieka zdrowotna

System wyszuka dla pacjenta najbliższy termin wizyty w poradni i od razu go zarezerwuje. Jeśli wolnego terminu nie będzie, to ustawi go we wspólnej dla wszystkich kolejce oczekujących. Takie zmiany proponuje resort zdrowia. Czy to oznacza, że kolejki do lekarzy się skrócą? Niekoniecznie, bo główną bolączką systemu jest brak specjalistów.

20.12.2022

Debata: Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym zgłoszony dla pozoru

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przywrócić legalność powołanych sędziów, wyłączyć judex suspectus, rozpocząć prace nad zmianą ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt o Sądzie Najwyższym posłowie zgłosili dla pozoru - wskazywali dyskutanci w Katedrze Prawa Karnego UJ. Projekt jest niekonstytucyjny, i mimo że go wycofano, nadal należy rozwiązać problem KRS oraz rozważyć rozszerzenie kompetencji Naczelnego Sądu Administracyjnego.

19.12.2022

Premier: Będziemy pracować nad wdrożeniem alimentów natychmiastowych

Prawo rodzinne

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak w ubiegłym tygodniu wystąpił do premiera z prośbą o jak najszybsze wprowadzenie w życie przepisów o alimentach natychmiastowych. Premier odpowiedział, że rząd zamierza wdrażać kolejne uszczelnienia w całym tym procesie, po to, by w sytuacji głównie matek nie dochodziło do tego, że alimenty nie są płacone, że ktoś unika alimentów.

19.12.2022

Kierunek lekarski również na Akademii Kaliskiej

Szkolnictwo wyższe

Minister Edukacji i Nauki wydał pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim dla Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Ma to być recepta na deficyty kadrowe w zawodach medycznych - to już kolejny nowy kierunek otwarty przez resort nauki.

19.12.2022

KE oskarża Facebooka o zakłócanie konkurencji na rynku ogłoszeń

Rynek i konsument Nowe technologie RODO

Firma Meta, która jest właścicielem Facebooka, według wstępnej oceny naruszyła unijne przepisy antymonopolowe, zakłócając konkurencję na rynkach ogłoszeń drobnych online - twierdzi Komisja Europejska. Jeśli zarzuty potwierdzą się w toku dochodzenia, to KE może nałożyć na firmę kary finansowe.

19.12.2022

Autopoprawka rządu do ustawy wiatrakowej już w Sejmie, ale nie wiadomo, czy prace ruszą

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Do Sejmu trafiła rządowa poprawka do projektu noweli ustawy wiatrakowej. Dzięki niej co najmniej 10 proc. energii z farm wiatrowych będzie przekazywane społeczności lokalnej. Wciąż jednak nie wiadomo, czy ruszą w końcu prace legislacyjne nad projektem. W parlamencie znajduje się od połowy lipca i nic się z nim nie dzieje. Tymczasem ustawa jest bardzo potrzebna.

19.12.2022

Wysoka inflacja, więcej pieniędzy dla komitetów wyborczych

Finanse publiczne Administracja publiczna

Minister finansów ma obowiązek podwyższenia limitów wydatków komitetów wyborczych, w sytuacji gdy wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc. Wynika to z przepisów kodeksu wyborczego. Waloryzacja, jak szacuje ministerstwo, spowoduje wzrost kosztów dla budżetu państwa w 2023 roku o 26 tysięcy złotych.

19.12.2022

ZUS: Rośnie liczba zawieranych umów o dzieło

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne HR Prawo gospodarcze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku około 1,3 mln umów o dzieło, czyli o ok. 6,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Największa grupa wykonawców takich umów to mężczyźni w wieku 30–39 lat. Najwięcej osób wykonujących umowy o dzieło zostało wykazanych w sekcji "działalność profesjonalna, naukowa i techniczna".

19.12.2022

Trudno dziś budować w centrach miast, bo przepisy o zabudowie śródmiejskiej nie działają

Budownictwo

Tylko nieliczni inwestorzy mogą budować obecnie w centrach miast, korzystając z uproszczonych zasad zabudowy plombowej, choć chętnych nie brakuje. Winne są m.in. niejasne przepisy. Tymczasem wystarczy poprawić definicję obszaru zabudowy śródmiejskiej i powinno to się radykalnie zmienić. Swoją propozycję ma Ministerstwo Rozwoju i Technologii, niestety nie jest ona najlepsza.

19.12.2022

Stypendium ministra edukacji i nauki otrzyma 753 uczniów

Zarządzanie oświatą

W 2022 roku do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęło w sumie 2 715 wniosków o przyznanie stypendium. Otrzyma je łącznie 753 uczniów, którzy odnieśli największe sukcesy w nauce i sporcie w roku szkolnym 2021/2022. Kwota stypendium to 3 tys. zł jednorazowej nagrody dla każdego ucznia. Na wypłatę stypendiów dla uczniów wybitnie zdolnych MEiN przeznaczy w 2022 r. łączna kwotę blisko 2,3 mln zł.

19.12.2022

NRA: "Dyscyplinarki" adwokackie w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej to naruszenie Konstytucji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Proponowane w projekcie noweli o Sądzie Najwyższym rozwiązanie, by sprawy dyscyplinarne m.in. adwokatów, radców pozostawić w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN, pozostaje w sprzeczności z założeniami art. 45 Konstytucji oraz art. 6 Konwencji Praw Człowieka, zgodnie z którymi każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd - wskazuje w swojej opinii Naczelna Rada Adwokacka.

19.12.2022

Przez obsługę dodatków osłonowych, pomoc społeczna odsunięta na drugi plan

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy Węgiel

W kolejnych ustawach o dodatkach osłonowych dla obywateli pozostawiono „furtki”, które pozwalają samorządom scedować obowiązki obsługi tych dodatków na ośrodki pomocy społecznej. Te narzekają na przeciążenie pracą. Alarmują, że w praktyce pomoc społeczna została odsunięta na drugi plan, a OPS-y stały się kasą wypłat rządowych programów.

19.12.2022

Pracodawca nie może na terenie zakładu pracy organizować „zakrapianych” imprez

Prawo pracy

Pracownicy i pracodawcy odliczają dni do Świąt Bożego Narodzenia. Ostatnie dni to czas, gdy w firmach organizowane są świąteczne spotkania. Prawnicy jednak ostrzegają: bez względu na to, czy będzie to firmowa Wigilia, czy inna impreza na terenie zakładu pracy, pracodawca nie ma prawa podawać pracownikom alkoholu. Nawet symbolicznej lampki szampana. Tym, którzy zakaz administracyjny złamią, grozi wykroczenie i surowa grzywna.

19.12.2022

Skarbówka zagląda na konta i blokuje rachunki jak chce

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Organy podatkowe mają szersze uprawnienia niż prokuratorzy. Mogą zajrzeć w rachunki bankowe i blokować dostęp do pieniędzy na kontach. Możliwości te są jednak coraz częściej krytykowane nie tylko przez doradców podatkowych i prawników, ale także – co pokazują niedawne wyroki – przez sądy administracyjne. Teza jest jednoznaczna - przywileje fiskusa trzeba doprecyzować. Konieczna jest pilna zmiana prawa.

19.12.2022

Pielęgniarka coraz częściej zastąpi lekarza - czy system jest gotowy?

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nowe obowiązki i odpowiedzialność pielęgniarek związane z badaniem pacjenta czy ordynowaniem leków, a w przypadku ratownictwa medycznego - stwierdzaniem zgonu, powinny znajdować odzwierciedlenie w wynagrodzeniach - to zrozumiały postulat środowiska. Jednocześnie reformy wymaga kształcenie podyplomowe, które nie nadąża za zmianą modelu zawodu, a sprawowanie nad nim kontroli, w przypadku wielu komercyjnych podmiotów, szwankuje.

19.12.2022

Sąd administracyjny może wstrzymać wykonanie decyzji środowiskowej

Środowisko Budownictwo

Uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej to jeden z etapów realizacji przedsięwzięcia mogącego oddziaływać na środowisko. Do niedawna przeważało stanowisko, zgodnie z którym wstrzymanie wykonania tego aktu nie było możliwe. Obecnie przepisy jednoznacznie wskazują na taką możliwość.

17.12.2022

Pozaodsetkowe koszty kredytu będą niższe - częściowo weszła w życie ustawa antylichwiarska

Rynek i konsument Finanse

Obniżenie maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu do 45 proc. całkowitej kwoty kredytu może sprawić, że udzielanie kredytów z dłuższymi terminami spłaty będzie nieopłacalne dla kredytodawców, zatem trzeba się liczyć z tym, że przestaną oni oferować takie produkty. Konsekwencją może być przeniesienie wielu pożyczek do szarej strefy.

17.12.2022

Prawomocny wyrok frankowy i co dalej?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W praktyce banki często nie respektują orzeczeń stwierdzających nieważność umowy kredytu i pomimo prawomocności tych wyroków nadal pobierają należności wynikające z harmonogramu spłat kredytu. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku udzielenia bankowi pełnomocnictwa do potrącania z rachunku bankowego kwot tytułem spłaty rat kredytu frankowego, które najczęściej klienci udzielają podczas procedury zawierania umowy kredytowej - pisze Rafał Dudek, radca prawny oraz Mariusz Mazepus, adwokat, partner w MSN Legal.

17.12.2022