Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka nową przewodniczącą KRS

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, został wybrana na przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Z kolei sędziowie Anna Dalkowska b. wiceminister sprawiedliwości, Joanna Kołodziej-Michałowicz i Maciej Nawacki weszli w skład prezydium, a nowym wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa został sędzia sądu w Jarosławiu Rafał Puchalski.

24.05.2022

Nauka języka i opieka nad dziećmi mają ułatwić uchodźcom podejmowanie pracy

Prawo pracy Ukraina

Przygotowaliśmy ułatwienia dla obywateli z Ukrainy związane z nauką języka polskiego, wprowadzamy także możliwość sprawowania opieki przez dziennego opiekuna nad ukraińskimi dziećmi w wieku od trzech do pięciu lat - poinformowała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg. Tego dnia rząd przyjął projekt zmian w specustawie o pomocy dla uchodźców wojennych.

24.05.2022

Polskie przepisy o bezpieczeństwie na drogach będą dostosowane do unijnych

Administracja publiczna Transport

Zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń podczas wypadków drogowych - to cel przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiana w przepisach ma dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy dotyczącej zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury drogowej.

24.05.2022

Rusza nowa specjalizacja medyczna - już tylko tydzień na złożenie wniosku

Zawody medyczne

W tym roku po raz pierwszy można starać się o kwalifikację na nową specjalizację - chirurgiczna asysta lekarza. Wnioski są przyjmowane tylko do 31 maja. Ministerstwo Zdrowia zachęca do ich składania, a mogą to zrobić osoby m.in. po pielęgniarstwie, fizjoterapii, ratownictwie medycznym. Ci, którzy załapią się na pilotażowe szkolenie, otrzymają 5800 zł miesięcznie.

24.05.2022

Praca zdalna i kontrola trzeźwości pracowników mają trafić do kodeksu

Prawo pracy Nowe technologie

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego. Zasady pracy zdalnej mają być określane w porozumieniach z przedstawicielami pracowników. Pojawią się też przepisy pozwalające na wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników i kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu.

24.05.2022

RPO chce, by sprawcy przemocy obowiązkowo przechodzili przez program korekcyjno-edukacyjny; MS ma wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości

Wszyscy sprawcy przemocy w rodzinie, w tym skazani na bezwzględną karę pozbawienia wolności, powinni być objęci nakazem uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Przypomina, że dziś sąd nie ma obowiązku nakazywania takich działań wobec sprawców - tymczasem z badań wynika, że programy korekcyjno-edukacyjne powodują zmiany w ich zachowaniu.

24.05.2022

Rząd ma program na rzecz równego traktowania

Administracja publiczna

Przeciwdziałanie naruszaniu zasady równego traktowania, w szczególności ze względu na: płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną - takie działania zapowiada rząd, który we wtorek przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2022-2030.

24.05.2022

Wędka zamiast ryby - NIK pozytywnie o sektorze ekonomii społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Małe i średnie firmy

Tworzone w Polsce od kilku lat ośrodki wsparcia ekonomii społecznej przyczyniają się do powstania nowych, wysokiej jakości miejsc pracy. Problemem była jednak trwałość zatrudnienia - wynika z najnowszego raportu Najwyższe Izby Kontroli. Mimo to Izba podkreśla, że działania umożliwiające uzyskanie zatrudnienia są najskuteczniejszą formą walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

24.05.2022

Więcej kar śmierci i egzekucji w ubiegłym roku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W 2021 roku odnotowano, po wcześniejszym spadku związanym z pandemią, wzrost liczby egzekucji oraz wydanych wyroków kary śmierci - stwierdziła Amnesty International w swoim dorocznym przeglądzie dotyczącym kary śmierci. Jednak całkowita liczba odnotowanych egzekucji w 2021 r. stanowi drugą najniższą od 2010 r. Mniej egzekucji było jedynie w 2020 roku.

24.05.2022

Ostanie dni prekonsultacji o przyszłości zawodu księgowego

Ordynacja Rachunkowość

Ministerstwo Finansów przypomina o kończącym się terminie na zgłaszanie uwag co do kierunków rozwoju zawodu księgowego. Upływa on z końcem września 2022 roku. Opinie i uwagi można przesyłać drogą elektroniczną na specjalny adres mailowy. Podstawą do merytorycznej dyskusji na temat rozwoju zawodu księgowego jest dokument "Zawód księgowego – kierunki rozwoju".

24.05.2022

Law Session poświęcony cyberbezpieczeństwu już 26 maja

Już 26 maja startuje Law Session w ramach maruta.edu - wydarzenie kierowane do studentów i prawników oraz szansa na wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie nowych technologii. Motywem przewodnim wydarzenia będzie cyberbezpieczeństwo. Wydarzenie ma charakter hybrydowy. Stacjonarnie w Ufficio Primo w Warszawie oraz online.

24.05.2022

UOKiK zarzuca ograniczanie konkurencji w lidze żużlowej

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Ustalanie maksymalnych stawek wynagrodzenia sportowców startujących w rozgrywkach żużlowych może naruszać konkurencję - uznał prezes UOKiK Tomasz Chróstny, który wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko Polskiemu Związkowi Motorowemu i Ekstralidze Żużlowej. Działanie tych podmiotów może ograniczać klubom możliwość rywalizacji o jak najlepszych zawodników.

24.05.2022

Test niezawisłości sędziego - dubluje instytucję wyłączenia

Prawnicy

Planowany w projekcie prezydenckim o Sądzie Najwyższym test niezawisłości sędziego odnosić się będzie do ustawy o Sądzie Najwyższym, ale także do ustawy o ustroju sądów powszechnych i wojskowych oraz administracyjnych. Problem w tym, że powiela instytucję już istniejącą - wyłączenia sędziego. Ale też zablokuje sądy. A co więcej - uchwała trzech izb SN już kierunek wytyczyła.

24.05.2022

Młodzi farmaceuci nie chcą pracować w aptekach

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Przyszli farmaceuci o swoich planach zawodowych myślą już w trakcie studiów. I wolą odbyć staż m.in. w firmie farmaceutycznej czy kosmetycznej niż w aptece. Absolwenci farmacji nie garną się więc do pracy w aptece. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez koncern farmacutyczny Gedeon Richter.

24.05.2022

RPO: Kara dla prawnika bez przedawnienia i zatarcia?

Prawo karne Prawnicy

Samorządy zawodów zaufania publicznego, jak notariusze czy radcowie prawni, mają prawo badać, czy gwarantują należyte ich wykonywanie. Są jednak wątpliwości co do granic czasowych takiego badania przeszłości kandydata, w tym czynów, które się przedawniły lub też nastąpiło zatarcie skazania. RPO pyta, czy negatywne zachowania z przeszłości mogą bezterminowo obciążać człowieka.

24.05.2022

Samorządy chcą definicji umowy, która ma trafić do rejestru

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych proponuje, aby do nowelizowanych przepisów dotyczących rejestru umów jednostek sektora finansów publicznych wprowadzić definicję umowy podlegającej publikacji. Katalog chce zawęzić, m.in. do umów wydatków na usługi, dostawy i roboty budowlane zgodnie z definicją Prawo zamówień publicznych.

24.05.2022

Ruszyła rejestracja na Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

W piątek, 3 czerwca, wystartuje maraton prawniczego programowania. To już czwarta edycja Legal Hackathonu. Co roku impreza gromadzi pasjonatów nowych technologii i innowacyjności: prawników, programistów, grafików, analityków i menedżerów. Razem tworzą zespoły i projektują nowoczesne rozwiązania nie tylko dla prawników, ale też dla osób potrzebujących pomocy prawnej, np. uchodźców.

24.05.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski