Nowe przepisy o kwarantannie nie wystraszyły świątecznych turystów

Administracja publiczna Transport Koronawirus

Obostrzenia na granicach nie zniechęciły zdeterminowanych podróżnych, którzy wykupili bilety lotnicze i zagraniczne wczasy na Święta Wielkanocne. Jednak podlegać będą oni - dorośli jak i dzieci - kwarantannie. Nakazów nie stosuje się, jeśli turyści zrobią test po powrocie w ciągu 48 godzin. Wtedy mają prawo do zwolnienia z tej 10-dniowej kwarantanny.

03.04.2021

Pisanka pisance nierówna - ta w barwach unijnych "wychodzi" z klatek

Środowisko Wymiar sprawiedliwości

Pisanki, pisklaki, kurki to nieodłączne symbole rozpoczynających się Świąt Wielkanocnych. Wiele polskich sklepów powoli ale rezygnuje ze sprzedaży "trójek", czyli jaj z chowu klatkowego. W części sklepów można je jednak nadal kupić, a w covidzie szczególnie kuszą "specjalnymi" cenami. Tymczasem w Unii coraz głośniej o przyszłym zakazie sprzedaży jaj z klatek.

03.04.2021

Polisa nie pokryje kosztu mandatu, ale pomoże się od niego wybronić

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Na pomysł ułatwienia życia osobom, które dostaną mandat po wprowadzeniu przepisów znoszących prawo do odmowy przyjęcia mandatu, wpadł jeden z ubezpieczycieli. Przypomina on o istnieniu ubezpieczenia ochrony prawnej, które zapewni i pokryje koszty prawnika, który w ramach polisy będzie bronił niewinności ubezpieczonego przed sądem.

03.04.2021

Wolontariat jak roboty przymusowe? Poważna nadinterpretacja

Zarządzanie oświatą

Choć powszechnie wiadomo, że z niewolnika nie da się zrobić pracownika, to z jakiegoś powodu niektóre szkoły uznały, że przymusowy wolontariat nie jest wcale oksymoronem. Szaleństwu uległo też wielu rodziców, którzy rzucili się w wir zbierania zaświadczeń o tego rodzaju aktywności ich dzieci. Przepisy oświatowe wskazują, że szkoła ma stwarzać możliwość, a nie obowiązek wolontariatu.

03.04.2021

MEiN: Ewaluacja nie spowoduje masowej utraty uprawnień przez uczelnie

Szkolnictwo wyższe

Zapewniamy, że aktualnie obowiązujące zasady ewaluacji jakości działalności naukowej nie będą skutkować masową utratą uprawnień przez podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki - wyjaśnia resort. Podkreśla, że zmiany w wykazie czasopism nie mają wpływu na wyniki oceny w pozostałych kryteriach ewaluacji: efekty finansowe i wpływ społeczno-gospodarczy prowadzonej działalności naukowej.

02.04.2021

Wojewodowie z samorządowcami pracują nad tworzeniem punktów szczepień masowych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Rząd informuje, że jest już zadeklarowane utworzenie w każdym powiecie jednego samorządowego punktu szczepień. Mają mieć dużą wydajność dzienną. Samorządy będą organizowały punkty szczepień masowych w remizach, szkołach, domach kultury. Wstępnie przewidziany jest ryczałt na utworzenie jednego punktu.

02.04.2021

Punkty szczepień mają przyspieszyć terminy dla 60 plus

Koronawirus szczepienia

Wszystkim osobom w wieku powyżej 60. roku życia, które mają terminy wyznaczone na maj, chcemy je przesunąć na kwiecień - powiedział w piątek Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień. Nie można tego jednak zrobić automatycznie, jak z terminami kwietniowymi dla 40 plus. Do każdej osoby musi zadzwonić punkt szczepień lub pacjent musi sam się skontaktować z punktem.

02.04.2021

BCC przeciwne zbędnym obowiązkom sprawozdawczym nakładanym na pracodawców w pandemii

Emerytury i renty PPK

Polski Fundusz Rozwoju wysyła do pracodawców prowadzących Pracownicze Programy Emerytalne wezwania do złożenia oświadczenia o prowadzeniu PPE. W ten sposób weryfikuje firmy, które nie przystąpiły do pracowniczych planów kapitałowych, na co w takiej sytuacji pozwala ustawa o PPK. Według BCC, to dokładanie pracodawcom zbędnych obowiązków sprawozdawczych w pandemii COVID-19.

02.04.2021

Rząd zablokował Profil Zaufany oraz portal dla lekarzy i pacjentów, bo szczepi osoby 40 plus

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od wczoraj są problemy z funkcjonowaniem Profilu Zaufanego i portalu pacjentgov.pl oraz aplikacji gabinet.gov.pl. Wszystko dlatego, że rząd po cichu uruchomił rejestrację na szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób między 40. a 60. rokiem życia. W efekcie utrudnił życie pacjentom, pracę lekarzom i farmaceutom, a także możliwość korzystania z kont bankowych.

02.04.2021

MF wydał objaśnienia dla podmiotów powiązanych

CIT PIT Rachunkowość

Resort finansów opublikował w piątek kolejne objaśnienia podatkowe. Nowe dokumenty dotyczą metody porównywalnej ceny niekontrolowanej i korekty cen transferowych. Objaśnienia odnoszą się do przepisów, które weszły w życie w styczniu 2019 roku.

02.04.2021

Jest rozporządzenie w sprawie szczepień osób 40 plus

Koronawirus szczepienia

Rząd znowelizował w czwartek wieczorem rozporządzenie o kolejności szczepień. Do grupy pierwszej dodał osoby urodzone w latach w latach 1962–1981. Ponadto rząd usankcjonował wszystkie e-skierowania wydane dla nich przed 2 kwietnia. Pełnomocnik rządu sprecyzował, że osoby z tej grupy zarejestrowane na terminy przed 5 kwietnia zostaną zaszczepione, pozostali po 10 maja.

02.04.2021

Opis usługi wystarczy do interpretacji, skarbówka nie może dopytywać o numery PKWiU

Ordynacja Doradca podatkowy

Do wydania interpretacji podatkowej wystarczy sam opis usługi. Fiskus nie może domagać się od podatnika określenia i podania numeru PKWiU i uzależniać od tego udzielenia odpowiedzi. Zwłaszcza, że błąd z kwalifikacji usługi, skarbówka potem mogłaby wykorzystać przeciwko podatnikowi i pozbawić go ochrony wynikającej z interpretacji.

02.04.2021

Świadectwa będą lepiej chronione przed fałszerstwem

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zamierza wymienić druki świadectw i dyplomów - chodzi o lepsze zabezpieczenia tych dokumentów. Nowe wymogi dla kategorii dokumentów, do której należą świadectwa, wprowadziło ministerstwo spraw wewnętrznych. Zmiany obejmą też arkusze ocen i suplementy do dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

02.04.2021

Trzy lata więcej na wniesienie skarg nadzwyczajnych w starych sprawach

Wymiar sprawiedliwości

3 kwietnia upływa termin na wnoszenie skarg nadzwyczajnych w starych sprawach. Prezydent podpisał jednak nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która wydłuża go o kolejne trzy lata. To co może cieszyć obywateli nie do końca cieszy sądy, bo oznacza wydłużenie czasu "zamrożenia" akt w sądowych archiwach. Wątpliwości mają też prawnicy. Podnoszą, że stare orzeczenia nie powinny być wzruszane w nieskończoność.

02.04.2021

Resort nauki: Przy tworzeniu wykazów czasopism, nie trzeba pytać nikogo o zdanie

Szkolnictwo wyższe

Sporządzając wykaz punktowanych czasopism naukowych, organ nie jest ograniczony wyłącznie do projektu przedstawionego przez Komisję Ewaluacji Nauki – gdyby tak było, sporządzanie wykazu byłoby kompetencją komisji, a nie ministra - twierdzi w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

02.04.2021

Rząd chce pomóc najemcom w galeriach, wynajmujący protestują

Rząd zapowiedział pomoc najemcom w galeriach handlowych. Wsparcie ma polegać między innymi na automatycznej, 80 proc. obniżce czynszu w okresie obowiązywania zakazu handlu, najemcy mają też płacić połowę czynszu przez 3 miesiące po zniesieniu zakazu. Wynajmujący protestują. Dowodzą, że propozycje rządu są bezprawne, bo ingerują w swobodę kształtowania umów.

02.04.2021

Rząd zaszczepi tysiące osób wbrew prawu. Reszta może go pozwać

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Kolejność szczepień zmienia się z dnia na dzień. Nie ma nic wspólnego z Narodowym Programem Szczepień, rozporządzeniem w sprawie kolejności, a nawet wcześniejszymi komunikatami rządu. W efekcie Polacy, którzy poczuli się na skutek chaosu, który zapanował 1 kwietnia pokrzywdzeni, mogą pozywać państwo za naruszanie ich dobra osobistego, jakim jest zdrowie.

02.04.2021

Kto będzie dmuchał w alkomat przed pracą – ministerstwo już wie, ale nie chce powiedzieć

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ma już gotowy projekt zmian w Kodeksie pracy oraz w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, które mają umożliwić pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników. Zdaniem ekspertów, przy tej okazji uregulować trzeba też kwestię narkotyków. Przede wszystkim jednak ustalić, jakie normy i do kogo będą stosowane.

02.04.2021

Mediacje w umowach między przedsiębiorcami i pracowniczych? MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w mediacjach widzi jeden ze sposobów na uleczenie sądów. Proponuje m.in. by umowy między przedsiębiorcami, ale też te o pracę, zawierały postanowienia, że w przypadku sporu pierwszym krokiem będzie próba mediacji. W ocenie prawników to ładnie wygląda na papierze, bo w rzeczywistości - przez luki w przepisach - może prowadzić i do absurdów i niesprawiedliwości

02.04.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski