Spór o fałszywy znaczek - kolekcjonerstwo to olbrzymie emocje i wielkie pieniądze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Spory o znaczki pocztowe, monety, banknoty i pocztówki, oceny ich oryginalności i wyceny wartości rozpalają do czerwoności kolekcjonerów i od czasu do czasu trafiają na wokandy. Uznani eksperci muszą bronić w sądach swoich opinii, dobrego imienia oraz zawartości portfela. W tym przypadku chodziło o fałszerstwo rzadkiego znaczka wydanego przez pocztę polową Armii Andersa.

11.03.2023

Mniej telefonów z więzienia, a co z życiem rodzinnym i prawem do obrony?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym wprowadzone w ubiegłym roku poważnie ograniczyły możliwość korzystania z telefonów przez osoby pozbawione wolności - co najmniej raz w tygodniu prawo do rozmowy z adwokatem i co najmniej raz w tygodniu na inne potrzeby. Większość dyrekcji więzień i aresztów potraktowała zapis dosłownie, ustalając liczbę dozwolonych połączeń tygodniowo na jedno.

11.03.2023

Moduł komunikacji lekarza z pacjentem w e-zdrowiu - nieprędko

Pacjent Opieka zdrowotna

Pod koniec 2023 r. ma działać aplikacja e-Hemofilia. To długo oczekiwane rozwiązanie przez pacjentów z hemofilią. Przede wszystkim umożliwi ona dostawy leków do domu chorego. Jednak Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że dopiero w następnym etapie, w latach 2024-2028 zostanie wprowadzony do aplikacji moduł komunikacji między pacjentem i lekarzem. Chorzy chcieliby, żeby stało się to szybciej.

11.03.2023

Zarobki niepełnosprawnego dziecka nie wykluczają ulgi prorodzinnej

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Jeśli rodzice wykonują obowiązek alimentacyjny w stosunku do swojego pełnoletniego niepełnosprawnego dziecka, to mają prawo do ulgi prorodzinnej. Nie ma przy tym znaczenia wiek dziecka ani otrzymywanie przez dziecko zasiłku pielęgnacyjnego. Bez znaczenia są także przychody dziecka z tytułu umowy o pracę. Potwierdziła to właśnie, w odpowiedzi na pytanie podatniczki, skarbówka.

11.03.2023

Kąkubin nie płaci elementów, czyli pisma procesowe pisane na kolanie

Prawnicy

Gdy w powszechnym użyciu są programy komputerowe, zdarzają się pomyłki. Na przykład inny pozwany pojawia się w uzasadnieniu pozwu, a inny w żądaniu. Gorzej, gdy prokuratura myli oskarżonych. Dokumenty składane w sądach bywają infantylne, czasem też zabawne. Absurdy w pismach procesowych wynikające z przejęzyczeń, literówek i emocji, na ogół nie są korygowane przez sąd, który chyba już wszystko widział i czytał.

11.03.2023

Orzeczenia o niepełnosprawności nadal ważne w stanie zagrożenia epidemicznego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wycofało się z pomysłu, aby uchylić przepis ustawy covidowej dotyczący przedłużania ważności orzeczeń w stanie epidemii i zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że na razie nic się nie zmienia i przedłużenie orzeczeń o niepełnosprawności dalej obowiązuje.

10.03.2023

Matka Polka pracująca i jej wyzwania - opinie rodziców. Badanie

Prawo pracy Prawo unijne

Nowy wymiar urlopu rodzicielskiego dla ojców to zmiana, która w założeniu ma wesprzeć rodziców w Polsce w równym podziale obowiązków wychowawczych oraz pomóc matkom w powrotach na rynek pracy. Ponad połowa respondentów badania Pracuj.pl zgadza się z opinią, że budowanie kariery jest trudniejsze dla matek niż dla ojców, a 1/3 dostrzega zjawisko „kary za macierzyństwo”.

10.03.2023

RPO: Czy niemożność odliczania składki zdrowotnej od podatku jest konstytucyjna? Według MZ – tak

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

RPO wystąpił do Ministerstwa Zdrowia w sprawie składki zdrowotnej. Chciał wiedzieć, czy obciążenie obywateli obowiązkiem jej finansowana w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia. MZ nie podziela opinii, że zmiany wprowadzone ustawą Polski Ład doprowadziły do stanu niekonstytucyjności uregulowania składki zdrowotnej lub prawnego systemu publicznej opieki zdrowotnej.

10.03.2023

Bon turystyczny wygasa za 3 tygodnie. Rząd nie planuje przedłużyć ważności

Turystyka Pomoc społeczna

Rząd nie planuje wydłużać po raz kolejny ważności bonu turystycznego. Oznacza to, że za miesiąc nie będzie można pobrać bonu już z PUE ZUS. Przepisy dają jednak prawo do opłacenia nim zaliczki np. na tegoroczne kolonie, obóz, czy pobyt w hotelu. Okazuje się też, że wciąż jeszcze nie zostało zrealizowanych tysiące bonów.

10.03.2023

Dziecko to nie procedura - w postępowaniu trzeba traktować je podmiotowo

Wymiar sprawiedliwości

Jaka jest perspektywa dziecka/nastolatka w sprawach rodzinnych, jaka jest i powinna być rola adwokata reprezentującego dziecko w procedurach prawnych, w końcu, jak powinno wyglądać wysłuchanie dziecka w świetle europejskich regulacji i Konwencji Haskiej - to tylko część tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji „Dziecko to nie procedura - podmiotowość dziecka w postępowaniach prawnych”, która odbędzie się 10-11 marca 2023 r. w Lublinie. Rejestracja na webinary otwarta do piątku, 17:00.

10.03.2023

Dobrowolny ZUS - Rzecznik MŚP nietransparentnie promuje kontrowersyjny projekt

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców w Polsce to projekt, pod którym podpisy zbiera Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Jego pełnomocnikiem jest obecnie zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jest on też prezesem prywatnej fundacji promującej projekt, której strona internetowa łudząco przypomina stronę tego państwowego organu. A z maila biura wysyła propozycje opiniowania projektu za wynagrodzeniem.

10.03.2023

Sąd jeśli musi, zwróci opłatę, ale niekoniecznie natychmiast

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sąd w pewnych sytuacjach - określonych w ustawie - zwraca stronie z urzędu opłatę sądową lub jej pewną część. Ale nie oznacza to, że zwróci ją natychmiast. Zdarza się, że taki zwrot trwa miesiącami, a pełnomocnicy wysyłają do prezesa sądu ponaglenia z argumentami, że klient na jej uiszczenie miał siedem dni. W przepisach nie ma bowiem terminów, a nad sądem "nie wisi" ryzyko odsetek.

10.03.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm podczas głosowań 9 marca

Tożsamość będzie można potwierdzać z użyciem aplikacji mObywatel, pacjent otrzyma nową możliwość dochodzenia odszkodowań na ścieżce pozasądowej, wiatrak nie stanie bliżej niż 700 metrów od zabudowań mieszkalnych, a z rynku znikną plastikowe sztućce - zakładają to przepisy uchwalone w czwartek przez Sejm. Do prezydenta trafią ustawy, które pojęcie przemocy w rodzinie zastępują przemocą domową, a także prorodzicielskie i propracownicze zmiany w Kodeksie Pracy.

09.03.2023

Przepis o dwóch dniach wolnego po oddaniu krwi wraca w nowym projekcie ustawy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Prawo do dwóch dni wolnego dla honorowego dawcy krwi: w dniu donacji i dzień później wpisano do rządowego projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Doprecyzowano w nim także przepisy dotyczące prawa do dnia wolnego w przypadku osób pracujących w trybie zmianowym. Projekt w poniedziałek skierowano do konsultacji społecznych.

09.03.2023

Lewiatan: Zmiany w ustawie o ochronie konkurencji osłabią przedsiębiorców

Rynek i konsument

Projekt ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, nad którym trwają prace w Sejmie, osłabi prawa przedsiębiorcy do obrony, wprowadzi niejasne, a przy tym rygorystyczne zasady odpowiedzialności prawnej oraz naruszy fundamentalną zasadę, że prawo nie działa wstecz – uważa Konfederacja Lewiatan.

09.03.2023

ZUS: Pieniądze z subkonta podlegają podziałowi i wypłacie np. w razie śmierci ubezpieczonego

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Środki zapisane na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie m. in. śmierci ubezpieczonego. Tak, jak to ma miejsce w przypadku środków zgromadzonych na rachunku w OFE – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli ktoś posiada subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków zapisanych na subkoncie po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją wcześniejszą dyspozycję.

09.03.2023

RIO: Z funduszu sołeckiego można opłacić imprezę integracyjną, ale pod pewnymi warunkami

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Sfinansowanie z funduszu sołeckiego organizacji spotkań integracyjnych, w tym zakupów artykułów spożywczych, z których będą przygotowane posiłki, uzależnione jest od tego, czy dana impreza jest dostępna dla ogółu mieszkańców i czy jej tematykę można powiązać z wykonywaniem zadań własnych gminy – wyjaśnia Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie.

09.03.2023

Seniorzy z innych roczników niż 1953 apelują o przywrócenie pełnej podstawy obliczania emerytur

Domowe finanse Emerytury i renty

Emeryci domagają się niezwłocznego podjęcia przez Sejm prac nad senackim projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która ma przywrócić emerytom urodzonym także w innym niż 1953 roku, pełną podstawę obliczenia emerytur pod warunkiem, że prawo do emerytury wcześniejszej zrealizowali na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r., a powszechny wiek emerytalny osiągnęli już po 31 grudnia 2012 r.

09.03.2023

FPP: Pacjenci nie skorzystali z dodatkowych 7 miliardów złotych ze składek

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Polski Ład wygenerował co prawda dodatkowe 7 mld zł rocznie wpływów do NFZ z tytułu składki zdrowotnej, jednak pieniądze te nie zostały wykorzystane na leczenie pacjentów, lecz dzięki nim budżet państwa zaoszczędził na dotacjach - zauważa Federacja Przedsiębiorców Polskich. Według FPP obiecywanych efektów nie przyniosła również ustawa o 7 proc. PKB na zdrowie.

09.03.2023