Równe traktowanie kobiet i mężczyzn na rynku pracy – postulaty Lewiatana

Prawo pracy Rynek pracy

Wzmocnienie pozycji kobiet na rynku pracy, wsparcie w aktywizacji zawodowej, zlikwidowanie luki płacowej między kobietami i mężczyznami oraz zwiększenie zaangażowania kobiet w organach decyzyjnych firm – to tylko niektóre propozycje Konfederacji Lewiatan, które powinny być zrealizowane w nowej kadencji parlamentu.

07.09.2023

Bezpłatny psycholog dla medyka - jest program pomocy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Do 30 listopada 2023 r. kadra medyczna i studenci kierunków medycznych mogą skorzystać z programu wsparcia psychologicznego stacjonarnie lub online. Stworzona w tym celu platforma internetowa ma umożliwić dostęp do wsparcia także osobom z mniejszych miejscowości i zapewnić anonimowość. Program ma pomóc medykom narażonym nadmiernie na stres, bowiem problemy psychiczne kadry medycznej to w Polsce wciąż temat tabu.

07.09.2023

Feminatyw "radczyni prawna" dopuszczalny, kto chce może stosować

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stosowanie feminatywu w postaci poprawnego językowo zwrotu „radczyni prawna” nie narusza standardu prawnej ochrony tytułu radca prawny, nie narusza godności zawodu, ani jakichkolwiek innych wartości, związanych z jego wykonywaniem - wskazuje w swojej opinii Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych. Zaznacza, że stosowanie powinno być pozostawione do uznania samym interesowanym, w tym kobietom wykonującym zawód radcy prawnego.

07.09.2023

Samorządy mogą wnioskować o pieniądze na odbetonowanie przestrzeni miejskiej

Samorząd terytorialny Środowisko

Do 31 października 2023 r. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki mogą składać wnioski w ramach unijnego programu FEnIKS o dofinansowanie projektów odbetonowywania przestrzeni miejskich i jej ponownego zagospodarowania. Minimalna wysokość wsparcia to 500 tys. zł, wkład własny 15 proc. wartości projektu.

07.09.2023

Potwierdzenie sald to jedna z metod inwentaryzacji

Rachunkowość Doradca podatkowy

Stany składników aktywów i pasywów wykazane w księgach rachunkowych podlegają okresowej weryfikacji przez ich porównanie ze stanem faktycznym. Sprawdzenie danych rachunkowości następuje w drodze inwentaryzacji. Jednym ze sposobów jej przeprowadzenia jest uzyskanie potwierdzeń prawidłowości stanu.

07.09.2023

Co trzeci rodzic uważa podstawę programową za przestarzałą

Zarządzanie oświatą

Jak wynika z raportu "Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości", 34 proc. rodziców za największy problem polskiego systemu edukacja uważa przestarzałą podstawę programową. Najczęściej zwracają na to uwagę mieszkańcy małych i średnich miast (po 45 proc. wskazań w tych grupach), osoby z wykształceniem wyższym (37 proc.) oraz zarabiający między 5000 a 6999 złotych netto miesięcznie (55 proc.).

07.09.2023

Czy zasady pracy w święta religijne w dniach wolnych od pracy nie są dyskryminujące

Prawo pracy

Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania bada, czy ograniczenie stosowania art. 42 ustawy o gwarancjach wolności wyznania może prowadzić do nierównego traktowania. Na problem uwagę zwrócił RPO obywatel, twierdząc, że osoby należące do kościołów i związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na swój wniosek dostać od pracodawcy wolne na ten dzień. Tej możliwości nie mają osoby należące do kościołów i związków wyznaniowych, w których przypadku święta religijne wypadają w dni ustawowo wolne od pracy.

07.09.2023

W przyszłym roku nowy wzór karty parkingowej dla osoby z niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje wprowadzić od lipca 2024 r. nowy wzór karty parkingowej. Obecnie trwają przygotowania nowego formatu dokumentu zgodnie z wymogami określonymi w ustawie o dokumentach publicznych. Obecnie karta parkingowa wydawana jest warunkowo do przyszłego roku według starego wzoru.

07.09.2023

DLA Piper: Szybka reakcja zwiększa prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy skradzionych w cyberatakach

Nowe technologie Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy mają szansę na odzyskanie środków utraconych w wyniku cyberprzestępstwa pod warunkiem podjęcia szybkiej interwencji i nawiązania bliskiej współpracy z organami ścigania oraz bankiem - uważają eksperci kancelarii prawnej DLA Piper. Ich zdaniem najważniejsza jest jednak prewencja i wprowadzenie w firmach procedur chroniących przed cyberzagrożeniami.

07.09.2023

Emerytalna ruletka

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które decydują się na przejście na emeryturę za radą doradców emerytalnych ZUS i na podstawie wyliczeń kalkulatora emerytalnego, mają pretensje do ZUS, że ich świadczenia są niższe niż im powiedziano. Zdaniem prawników to efekt sposobu ustalania emerytur, a zwłaszcza błędu w metodzie określania dalszego trwania życia. Sugerują wprowadzić częstszą niż raz w roku waloryzację świadczeń, by zlikwidować lepsze i gorsze miesiące w przechodzeniu na emeryturę.

07.09.2023

Aplikanci warszawscy będą szkolić się w zakresie ochrony dziecka

Prawnicy

Już w czwartek - 7 września - ruszają obowiązkowe zajęcia dla drugiego rocznika aplikantów Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Cel to przybliżenie im problematyki związanej z ochroną dzieci, ale też m.in. reprezentacją dziecka w sądzie czy nowymi przepisami - choćby nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwanego ustawą Kamilka. Szkolenia będą interdyscyplinarne, prowadzić je będą eksperci z różnych dziedzin.

07.09.2023

Awans w szpitalu, czyli wyższe stanowisko za te same pieniądze

Zawody medyczne

Blisko 40 nowych stanowisk z określonymi wymaganymi kwalifikacjami w ochronie zdrowia pojawiło się w obowiązującym już rozporządzeniu ministra zdrowia. Możliwość awansu zawodowego ma zachęcić do pracy w systemie. Sęk w tym, że - jak w przypadku sanitariuszy szpitalnych - za wyższymi kwalifikacjami nie idą pieniądze. Poza tym nowe przepisy tylko częściowo rozwiązują zgłaszany od miesięcy problem z nieuznawaniem wyższego wykształcenia i specjalizacji pielęgniarek.

07.09.2023

Komisja weryfikacyjna zakwestionowała kolejne decyzje reprywatyzacyjne

Prawo cywilne Nieruchomości

Orzeczenia komisji weryfikacyjnej uzasadniono m.in. faktem nabycia roszczeń w drodze umów cywilnoprawnych lub złożenia wniosku dekretowego po terminie. Komisja uchyliła decyzję prezydenta stolicy z listopada 2012 r. i odmówiła stronom ustanowienia na ich rzecz użytkowania wieczystego w odniesieniu do działki przy pl. Defilad w Warszawie, czyli do nieruchomości przy dawnej ul. Wielkiej 2 i Chmielnej 50.

06.09.2023

Sześć skarg Polski do TSUE ws. pakietu Fit for 55

Środowisko Energetyka

Cztery pierwsze skargi na przepisy będące częścią pakietu Fit for 55 dotyczą zakazu rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenia liczby bezpłatnych ETS dostępnych na rynku oraz ingerencji w gospodarkę leśną krajów unijnych. Poza tym do Komisji Europejskiej została skierowana skarga na Niemcy w sprawie pochodzących z tego kraju i wwiezionych nielegalnie do Polski odpadów.

06.09.2023

Polacy polubili pracę hybrydową – raport Lewiatana

Prawo pracy Rynek pracy

Połączenie pracy zdalnej z pracą w biurze podbija nasz rynek pracy – twierdzi Konfederacja Lewiatan. Wskazuje również na przewodnik dla firm „Wpływ pandemii COVID-19 na kształtowanie się nowych modeli pracy”, z którego wynika, że już co trzeci pracownik jest gotów zrezygnować nawet z niewielkiej części wynagrodzenia, aby tylko mieć możliwość pracy hybrydowej.

06.09.2023

Badanie: Szkoła nie przygotowuje uczniów do potrzeb rynku pracy

Zarządzanie oświatą

Aż 79 proc. Polaków uważa, że polska szkoła nie przygotowuje uczniów do realiów rynku pracy ani do jego przyszłej wizji. Badani domagają się większej autonomii uczniów - wynika z badania „Szkoła przyszłości” przeprowadzonego przez serwis kariery LiveCareer Polska. Według 87 proc. badanych nauczyciel powinien mieć pewien stopień autonomii w zakresie programu nauczania. Co do wynagrodzeń nauczycieli, 52 proc. uważa je za adekwatne do ich roli, a 35 proc. za zbyt niskie.

06.09.2023

MEiN: Monitoring wizyjny zwiększa bezpieczeństwo szkół

Zarządzanie oświatą

Monitoring wizyjny zapewnia bezpieczeństwo uczniom i pracownikom oraz realizowany jest w sposób właściwy, zgodnie z przepisami prawa. Nieprawidłowości, które zostały stwierdzone podczas kontroli szkół w zakresie jego funkcjonowania, miały charakter incydentalny - odpowiada MEiN na pytanie rzecznika praw obywatelskich.

06.09.2023

Bankowcy najbardziej obawiają się wyroku TSUE w sprawie frankowiczów

Banki Kredyty

Europejskie gospodarki wciąż odczuwają skutki pandemii COVID-19 i konsekwencje trwającej wojny w Ukrainie. Te dwa główne czynniki wpływają na globalną dynamikę gospodarczą, tworząc nowe wyzwania i niepewności na rynkach międzynarodowych. To wnioski z X edycji raportu „Polska i Europa: innowacje, inwestycje, wzrost” przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

06.09.2023

Szybkie odszkodowania za błędy w szpitalu - można składać wnioski

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pacjent może dochodzić roszczeń za błędy medyczne na nowej, szybkiej pozasądowej ścieżce. W środę weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Po rozpatrzeniu wniosku pieniądze będą wypłacane z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Odszkodowanie będzie można otrzymać jednak tylko wówczas, gdy do zdarzenia medycznego doszło podczas udzielania świadczeń w szpitalu.

06.09.2023

Happening urzędników sądowych przed siedzibą rządu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W środę, 6 września, odbędzie się happening pracowników sfery finansów publicznych, wzywający do systemowej regulacji wynagrodzeń i otwarcia dialogu. W ustawie o pracownikach sądów i prokuratury nie zostały uregulowane ogólne zasady wynagradzania urzędników tych jednostek. Zgromadzenie planowane jest pod Kancelarią Premiera Rady Ministrów.

06.09.2023