Za wypalanie traw grozi grzywna do 30 tys. zł

Prawo karne Środowisko

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody za wypalanie traw grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 tys. zł. Od początku roku doszło do prawie 1,6 tys. pożarów traw, straty przekroczyły 1,3 mln zł, podczas jednego z takich pożarów zginął mężczyzna.

18.03.2023

Regulamin ogrodów działkowych nie jest obowiązującym źródłem prawa

Środowisko Nieruchomości

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego nie może zmuszać działkowców do przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących drzew. Jest to bowiem sprzeczne z przepisami rangi ustawowej. Regulamin ogródków działkowych nie jest obowiązującym źródłem prawa, takim jak np. ustawa o ochronie przyrody.

18.03.2023

Biustonosz zostanie włączony do więziennej bielizny - jest projekt rozporządzenia

Wymiar sprawiedliwości

Biustonosz zostanie włączony do zestawów bielizny, które zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą otrzymywać kobiety przebywające w więzieniach i aresztach. Obecnie rozporządzenia obejmuje koszulę nocną, majtki damskie oraz skarpety. Na bieliźniany problem polskich zakładów karnych zwracał uwagę m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

18.03.2023

Nagroda jubileuszowa zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne

Prawo pracy

Nagrody jubileuszowe są wolne od składek na ubezpieczenia społeczne, o ile przysługują nie częściej niż co 5 lat. Istotne w tym zakresie jest konkretne uregulowanie płacowe przyznające to świadczenie z nie większą częstotliwością, a nie fakt wypłaty kolejnej nagrody, który może nastąpić w kilku przypadkach przed upływem tego okresu.

18.03.2023

Konkurencja podrabia produkt? Można walczyć na dwa sposoby

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przedsiębiorca jest uprawniony do rejestracji wzoru przemysłowego. W toku prowadzonej działalności odkrywa, że konkurent oferuje produkt imitujący wzór. Fundamentalne pytanie jakie się pojawia, to na jakiej podstawie i czego można się domagać, aby zatrzymać proces naruszenia. Pisze o tym Dominika Fallach z PATPOL LEGAL PIRÓG I WSPÓLNICY.

18.03.2023

Niepoczytalność przed karą może uchronić, ale są ograniczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie popełnia przestępstwa ten, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Może też być tzw. niepoczytalność ograniczona - sprawca popełnia przestępstwo, ale można zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

18.03.2023

Pacjent zgadza się na "wszelkie ryzyka" - to bezprawna zgoda blankietowa

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie wystarczy, że pacjent w formularzu zgody na zabieg medyczny napisze, że zgadza się na „wszelkie” związane z nim ryzyka. Takie sformułowanie narusza prawa pacjenta, gdyż nie wie on, na co dokładnie zgodę wyraża. Prawnicy przestrzegają przed podpisywaniem przez pacjentów tzw. zgody blankietowej, która łamie prawa pacjentów, a bezprawnie wciąż funkcjonuje w wielu szpitalach.

18.03.2023

Dziecko w rozwodzie na straconej pozycji - pomocny byłby jego osobisty pełnomocnik

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Polskie rozwody często przypominają batalie, w których wszystkie chwyty są dozwolone, a dzieci stają się w nich kartą przetargową do uzyskania korzystniejszych warunków lub narzędziem do odegrania się na znienawidzonym, już prawie byłym mężu lub żonie. Stąd postulat, by nad interesem dziecka czuwał jego osobisty pełnomocnik. Wątpliwości jednak mają sędziowie, choć traumę dzieci dostrzegają.

18.03.2023

Prezydent Rosji ścigany za zbrodnie wojenne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

17.03.2023

Troje kandydatów do Izby Pracy SN zostanie przedstawionych prezydentowi

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała o przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego sędzi Agnieszki Góry-Błaszczykowskiej, a także radców prawnych - dr. Krzysztofa Grzesiowskiego, a w wyniku powtórnego głosowania także - dr Agnieszki Żywickiej.

17.03.2023

Szef adwokatury apeluje do sędziów, by nie różnicowali stawek pełnomocników

Prawnicy

Różnicowanie stawek adwokackich w zależności od tego, w jakim trybie został ustanowiony obrońca czy pełnomocnik, narusza konstytucyjne gwarancje ochrony praw majątkowych adwokatów. Konieczności wyeliminowania tych niekonstytucyjnych rozwiązań wynika z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego - pisze do sędziów Przemysław Rosati, prezes NRA.

17.03.2023

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym powstanie wytwórnia farmaceutyczna

Szkolnictwo wyższe Farmacja

Wytwórnia farmaceutyczna w nowoczesnym układzie uczelni medycznych, farmaceutycznych, to, można powiedzieć, jej serce: serce rozwoju, innowacyjności, badań naukowych i wdrożeniowych – powiedział rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński. Wytwórnia ma powstać w ciągu półtora roku.

17.03.2023

Poznański sąd pyta TSUE o ochronę roszczeń klientów Getin Banku

Banki Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Poznaniu skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE trzy pytania prejudycjalne, dotyczące decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A. Dotyczą samych podstaw wydania tej decyzji, a odpowiedzi na nie mogą otworzyć poszkodowanym klientom banku drogę do dochodzenia odszkodowań od BFG.

17.03.2023

Do sanatorium już z e-skierowaniem

Ubezpieczenia społeczne

Od 17 marca skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową jest wystawiane w formie elektronicznej. Dzięki temu przyszły kuracjusz będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta, na jakim etapie przetwarzania jest jego e-skierowanie. Skierowania do sanatorium mogą być wystawiane nadal w postaci papierowej do 30 czerwca 2023 r.

17.03.2023

Projekt ustawy o KSeF już po konsultacjach publicznych

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze KSeF

W środę, 15 marca został opublikowany długo oczekiwany zaktualizowany projekt ustawy o obligatoryjnym KSeF. Ministerstwo Finansów pracowało nad tym aktem prawnym od kilku miesięcy. Dzisiaj już wiemy, które z nich znalazły się w najnowszej wersji projektu. Są też dwa projekty rozporządzeń wykonawczych dotyczących sposobu korzystania z KSeF oraz transakcji wyłączonych z KSeF.

17.03.2023

Coraz mniej publikacji naukowych, ale za to lepszych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Spada liczba publikacji naukowych: w 2021 roku opublikowano prawie 104 tys. prac naukowych, a to o 27 proc. mniej niż w roku 2017. Z raportu o stanie nauki w Polsce Ośrodka Przetwarzania Informacji wynika również, że rośnie z kolei liczba udzielonych patentów, a spada liczba zgłoszeń wynalazków w stosunku do poprzednich lat.

17.03.2023

Wójt dowiezie na wybory - nowelizacja Kodeksu Wyborczego opublikowana

Wybory

Łatwiej będzie utworzyć stałe obwody do głosowania w mniejszych miejscowościach. W niektórych okolicznościach, wójt gminy ma obowiązek zapewnić bezpłatny transport do lokalu wyborczego wszystkim wyborcom. Zmienia się skład i tryb działania komisji wyborczych. Takie m.in. zmiany przynosi nowelizacja Kodeksu Wyborczego, która 16 marca została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

17.03.2023

Lekarze, edukując w mediach społecznościowych, narażają się na zarzut reklamy

Nowe technologie Zawody medyczne

Lekarze uważają, że ich obecność w mediach społecznościowych jest konieczna, by przeciwdziałać medycznym fake newsom. Przepisy nie zabraniają im co prawda zakładania kont, ale zakazują reklamowania się. Spotykają się więc z zarzutami, że przez prowadzenie profili, także tych edukacyjnych, promują swoją osobę. Od samorządu lekarskiego oczekują doprecyzowania przepisów.

17.03.2023

Skarbówka zmienia stanowisko w sprawie ulgi na robotyzację

CIT Prawo gospodarcze

Przy uldze na robotyzację za koszty kwalifikowane należy uznawać nie koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych oraz innych maszyn i urządzeń, lecz dokonane w roku podatkowym odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych – stwierdziły organy skarbowe w najnowszej interpretacji. I zapowiedziały, w związku ze stwierdzonymi rozbieżnościami, działania w celu wyeliminowania nieprawidłowych interpretacji.

17.03.2023

Nauczyciel z niższą pensją, niż salowa, czyli budżetowe paradoksy

Pensja profesora jest niższa, niż wynagrodzenie pielęgniarki z tytułem magistra, a salowa zarobi więcej, niż początkujący nauczyciel. To efekt niespójnych systemów wynagrodzeń w sferze budżetowej: złej legislacji i uzależnienia od decyzji politycznych. To również potencjalne źródło konfliktów wśród jej pracowników, zwłaszcza tych, którzy od lat nie mogą doprosić się znaczących podwyżek.

17.03.2023