Wątpliwości wobec organizacji mogą zniweczyć pozew zbiorowy konsumentów

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Aby zapewnić niezależność organizacji reprezentujących konsumentów w postępowaniach grupowych, sądy mają zyskać prawo badania źródeł ich finansowania. Jeżeli w trakcie postępowania dojdą do wniosku, że podmiot upoważniony uwikłał się w konflikt interesów, pozew zostanie odrzucony. Problem w tym, że - zdaniem prawników - takie rozwiązanie negatywnie odbije się na konsumentach.

15.02.2023

Nowe prawo - po narkotykach możliwa bezkarność, po lekach można stracić pracę

Prawo pracy BHP

Pracownicy uzależnieni od narkotyków i biorący substancje narkotyczne spoza listy ministra zdrowia, pozostaną bezkarni, a pracownicy np. leczący się na ADHD i biorący leki zawierające amfetaminę, będą mogli stracić pracę. Taki będzie efekt nowelizacji Kodeksu pracy, którego przepisy mają wejść w życie już 21 lutego. Zdaniem prawników, nowe regulacje nie zabezpieczają interesu ani pracowników, ani pracodawców.

15.02.2023

Rocznego sprawozdania finansowego nie da się sporządzić bez CIT-8

CIT Rachunkowość Spółki Finanse

Ministerstwo Finansów planuje dać firmom więcej czasu na rozliczenie rocznego podatku dochodowego od osób prawnych i złożenie CIT-8 za ubiegły rok. Bez zmian, czyli do 31 marca, trzeba będzie jednak sporządzić sprawozdanie finansowe. Księgowi i biegli rewidenci apelują, by wydłużone zostały oba terminy, ponieważ te obowiązki są ze sobą ściśle powiązane.

15.02.2023

Rozliczenie PIT za 2022 rok już możliwe - to duże wyzwanie nie tylko dla podatników

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W środę, 15 lutego, ruszył sezon składania rocznych PIT za 2022 rok. To rozliczenie będzie szczególne. Trzeba w nim uwzględnić cały szereg zmian – m.in. wprowadzenie, a potem likwidację ulgi dla klasy średniej. Podatnicy mają teraz liczyć podatek bez ulgi. Ale jeśli okaże się, że jej zastosowanie byłoby korzystne - urząd skarbowy odda pieniądze. Ponad milion osób będzie jednak musiało dopłacić.

15.02.2023

Prezes NRA: Zmiany w zakresie "urzędówek" nieuniknione

Wymiar sprawiedliwości

Zmiana całego systemu wynagradzania adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu jest konieczna i nieunikniona, ponieważ zasadnicza wysokość stawek adwokackich pozostaje niezmienna od 20 lat - wskazuje w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati. Zwraca też uwagę na konieczność współpracy przy opracowaniu zmian.

14.02.2023

Policja zakaże zbliżania się i kontaktowania "przemocowca" z osobą, którą krzywdzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Policjanci i żandarmii wojskowi będą mieć nowe narzędzia do natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy. Chodzi o zakaz zbliżania się, kontaktowania i przebywania w miejscach, gdzie przykładowo - pracują i uczą się osoby pokrzywdzone. Ustawa antyprzemocowa 2.0 - tzw. Lex Romanowski została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a rozwiązania wejdą w życie za sześć miesięcy.

14.02.2023

Polski instytut zbada innowacyjną terapię dla dzieci chorych na glejaka

Pacjent Opieka zdrowotna

Celem badania finansowanego przez Agencję Badań Medycznych jest umożliwienie przeprowadzenia dzieciom z rozlanym glejakiem pnia mózgu (DIGP) diagnostyki i ukierunkowanego leczenia w Polsce. Do tej pory podobne badania były dostępne tylko w Europie i USA. Udział w nich polskich pacjentów odbywał się często z inicjatywy rodziców i wiązał z ponoszonymi przez nich wysokimi kosztami.

14.02.2023

W Walentynki uwaga na romantycznych oszustów

Prawo karne Nowe technologie

W dniu święta zakochanych warto wiedzieć, że niektórzy oszukują odwołując się do naszych emocji. Z raportu amerykańskiej Federalnej Komisji ds. Handlu (FTC) wynika, że aż 40 procent ofiar, które straciły pieniądze na skutek oszustw internetowych, była w „romantycznym związku” z cyberprzestępcami. Jeśli więc nowopoznany internetowy „przyjaciel” poprosi Cię o pomoc finansową, uważaj.

14.02.2023

Rośnie świadomość obowiązku zgłoszenia do CRBR, ale wciąż są problemy

Spółki Finanse

Wśród podmiotów, które nie dopełniły obowiązku zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), najwięcej przypadków odnotowano spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielni, stowarzyszeń i fundacji. Widać jednak, że świadomość przedsiębiorców wzrasta. To główne wnioski, jakie można wysnuć z lektury raportu przedstawionego przez Crido Legal.

14.02.2023

Ustawa ograniczająca wzrost cen ciepła dla odbiorców z podpisem prezydenta

Rynek i konsument

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację wprowadzającą mechanizm, który ma ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Według tej regulacji wzrost cen ciepła nie może być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r.

14.02.2023

Koszty produkcji rosną, a ceny leków spadają - zagrożenie dla rynku

Farmacja

Koszty wytwarzania farmaceutyków w Polsce od 2019 r.oku wzrosły o 28 proc., a średnia cena koszyka najczęściej stosowanych leków refundowanych spadła o 4 proc. – Spowoduje to ograniczenie krajowej produkcji i zmniejszy jej udział w polskim rynku, co pogłębi ryzyko braków leków w aptekach – alarmują ekonomiści i przedstawiciele branży farmaceutycznej.

14.02.2023

Budżet programu Erasmus+ to ponad 1 mld zł

Dla studenta

Będzie więcej pieniędzy w programie Erasmus + 2021-2027 - zapowiedział dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Dodał, że zmieniają się potrzeby związane np. ze studiami za granicą w ramach tego programu, konieczne więc jest bardziej elastyczne podejście do tego tematu.

14.02.2023

Wniosek o emeryturę z datą wsteczną nie jest dla wszystkich

Domowe finanse Emerytury i renty

W czasie pandemii wiele osób pomimo tego, że już osiągnęło wiek emerytalny, miało utrudnioną możliwość złożenia wniosku o wypłatę emerytury. To właśnie dla nich wprowadzono możliwość przyznania emerytury z datą wsteczną. Aby to było możliwe, do wniosku należało dołączyć druk ERO - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

14.02.2023

Składka zdrowotna bez odliczenia od podatku - RPO pyta o zgodność z konstytucją

Domowe finanse PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Czy obciążenie obywateli obowiązkiem finansowana składki zdrowotnej w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia? Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił w tej sprawie do Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia.

14.02.2023

Minister zapowiada utworzenie specjalnego funduszu wsparcia rozbudowy szkół specjalnych

Finansowanie oświaty

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział utworzenie oddzielnego funduszu, który wesprze rozbudowę szkół specjalnych. Określił to jako swój projekt na najbliższą przyszłość - również wyborczą, ale przede wszystkim powyborczą. - My w Polsce na największą skalę i w najwyższym stopniu dbamy o wszystkie dzieci – powiedział.

14.02.2023

Precedensowy wyrok w sprawie frankowej, sąd zwaloryzował na rzecz banku kapitał kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie zwaloryzował kapitał udostępnionego kredytu wypłaconego na podstawie nieważnej umowy powiązanej z walutą obcą. Jest to prawdopodobnie pierwsze takie korzystne dla banków, nieprawomocne orzeczenie. Zapadło na kilka dni przed wydaniem opinii przez Rzecznika Generalnego TSUE, dotyczącej m.in. zasadności waloryzacji roszczeń.

14.02.2023

Były mąż nie płaci raty wspólnego kredytu? Sąd może ją wyegzekwować

Wymiar sprawiedliwości

Rozwód przy kredycie frankowym to twardy orzech do zgryzienia. Sąd przy podziale majątku o kredycie orzekać nie może. Gdy jednak raty płaci tylko jedna strona, ta która została w mieszkaniu lub domu, może rozpatrzeć roszczenie regresowe dotyczące zwrotu połowy spłaconych rat. Do czasu gdy nieruchomość jest wspólna, można też w ten sposób rozliczyć choćby jej ubezpieczenie albo częściowo koszty czynszu. Konieczność spłaty byłego małżonka może czasem przyprawić o zawrót głowy.

14.02.2023

Ponowny autozapis nie skraca terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla nowozatrudnionych

Prawo pracy PPK

Jeśli pracownik złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego jeszcze przed zapisaniem go do PPK, obowiązek pracodawcy dotyczący obliczania, pobierania i dokonywania za niego wpłat do PPK w ramach tzw. ponownego autozapisu, będzie poprzedzony obowiązkiem zawarcia w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK.

14.02.2023

NIK i MEiN różnie oceniają dostosowanie szkół do potrzeb głuchych i niedosłyszących uczniów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Większość nauczycieli - również tych pracujących w szkołach specjalnych - nie zna języka migowego, co znacznie utrudnia edukację dzieciom głuchym i niedosłyszącym - alarmowała Najwyższa Izba Kontroli. MEiN takiego problemu nie widzi, w odpowiedzi na poselską interpelację tłumaczy, że system uwzględnia potrzeby dzieci i młodzieży niesłyszących i słabosłyszących na każdym poziomie ich edukacji.

14.02.2023

Krajowe wdrożenie dyrektywy plastikowej dotknie firmy i samorządy

Środowisko Odpady

Projekt przepisów wprowadzających unijną dyrektywę ograniczającą zużycie plastiku trafił już do Sejmu. Nałoży nowe obowiązki na przedsiębiorców wykorzystujących w swojej działalności przedmioty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Ale zmiany dotkną też gminy oraz samorządy województw, do których obowiązków należeć będzie m.in. pobieranie opłat od firm stosujących plastikowe opakowania.

14.02.2023