Księgi wieczyste jawne, wypis można uzyskać elektronicznie

Nieruchomości

Księgi wieczyste to jeden z najważniejszych rejestrów publicznych – zwłaszcza dla wszystkich zainteresowanych obrotem nieruchomościami. Warto pamiętać, że można je nie tylko przeglądać w internecie, ale również otrzymać dokumenty online. Wystarczy zalogować się na odpowiedniej stronie internetowej. Księgi wieczyste są jawne, a więc każdy ma prawo zapoznać się z ich treścią.

06.01.2023

Brak zaufania do pracownika głównym hamulcowym L4 na żądanie

Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna

Deficyt zaufania pracodawców do pracowników w zakresie korzystania przez nich ze zwolnień lekarskich to główny argument przeciwko propozycji umożliwienia brania L4 bez konieczności wizyty u lekarza. Taka propozycja wyszła w ostatnich dniach ze środowiska lekarzy. To reakcja na falę zachorowań na grypę, która uderzyła w system podstawowej opieki zdrowotnej.

06.01.2023

Nie będzie dodatku do emerytury dla honorowych dawców krwi

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Resort rodziny i polityki społecznej uważa, że za altruistyczną postawę się nie płaci - krwiodawstwo w swojej idei jest honorowe i dobrowolne. Wymiar świadczeń emerytalnych jest ściśle związany z wysokością składek odprowadzanych do systemu ubezpieczeń społecznych przez pracownika w całym okresie jego aktywności zawodowej oraz z długością okresu ich opłacania. Zdaniem prawników, propozycja dodatku wypacza system.

06.01.2023

Na drogach w 2022 roku było bezpieczniej, nie tylko przez surowsze przepisy

Prawo karne Administracja publiczna

Po raz pierwszy w wypadkach drogowych zginęło mniej niż 2 tys. osób rocznie. Mniej było też rannych, zatrzymano mniej pijanych kierowców i piratów drogowych – wynika ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji za 2022 rok. Czy to tylko efekt zaostrzenia w ubiegłym roku przepisów dotyczących wykroczeń drogowych? Eksperci twierdzą, że przyjęcie takiej oceny byłoby uproszczeniem.

06.01.2023

MEiN nad zmianami w emeryturach może i nie pracuje, ale projekt zapowiada jeszcze w styczniu

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Obecnie w Ministerstwie Edukacji i Nauki nie są prowadzone prace nad nowelizacją Karty nauczyciela dotyczącą przepisów o tzw. emeryturach nauczycielskich - poinformowała we wtorek rzecznik prasowa resortu. Natomiast w czwartek minister Przemysław Czarnek poinformował, że projekt w tej sprawie gotowy będzie jeszcze w styczniu.

05.01.2023

UOKiK sprawdzi "cud cenowy" na stacjach paliw

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w czwartek o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie cen rynkowych paliw. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny zaznaczył, że wystąpił już do przedsiębiorców z żądaniem szczegółowych informacji. Podkreślił, że rygor postępowania daje UOKiK dostęp do wiarygodnych informacji.

05.01.2023

Inspekcja pracy planuje 60 tys. kontroli w 2023 roku

Prawo pracy BHP

Kontrole i działania prewencyjne dla sektora budowlanego, kontrole zagrożeń środowiska pracy chemicznymi czynnikami oraz wzmożony nadzór nad zakładami pracy – to priorytety Państwowej Inspekcji Pracy na 2023 rok. PIP planuje 60 tys. kontroli, a różnymi formami działań prewencyjnych chce objąć co najmniej 35 tys. podmiotów, m.in. pracodawców i przedsiębiorców, pracowników, rolników indywidualnych, uczniów i studentów.

05.01.2023

Tracą ważność pierwsze certyfikaty wydane lekarzom - przypomina ZUS

Zawody medyczne

Pierwsze, wydane lekarzom w 2017 roku certyfikaty potrzebne do wydawania zwolnień lekarskich tracą ważność. Pobranie na portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nowego, bezpłatnego certyfikatu jest proste i trwa zaledwie kilka minut - przypomina ZUS. Jeżeli certyfikat wygaśnie, a nie zostanie pobrany nowy, to podpisywanie dokumentów certyfikatem ZUS będzie niemożliwe.

05.01.2023

Kuratorium może sprawdzić, czy w szkole jest odpowiednia temperatura

BHP Zarządzanie oświatą Koronawirus

Jednostki samorządu terytorialnego oszczędzają na ogrzewaniu szkół - takie skargi wpłynęły do posłów, którzy postanowili interweniować w resorcie edukacji. Ten przypomina, że temperatura w klasach szkolnych musi wynosić co najmniej 18 stopni, a kwestię tę mogą kontrolować organy nadzoru pedagogicznego.

05.01.2023

MS potwierdza problemy z KRS, ale uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło, w piśmie przesłanym Stowarzyszeniu Referendarzy Sądowych LEX IUSTA, że począwszy od października do końca grudnia minionego roku, były problemy z działaniem Krajowego Rejestru Sądowego. Zapewniło jednak, że dokłada wszelkich starań, by "usuwanie niedogodności i utrudnień" przebiegało jak najsprawniej, a tłumaczy je m.in. kwestiami wydajności i "zakleszczeniem" danych.

05.01.2023

Frankowicze dostają pozwy - sposób banków na przerwanie biegu przedawnienia

Banki Kredyty frankowe

Banki składają pozwy do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego. Takiego pozwu może się spodziewać każdy, kto w 2019 r. wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. W ten sposób banki chcą przerwać trzyletni termin przedawnienia. Wcześniej z tego samego powodu pozwy otrzymali frankowicze, którzy w latach 2016-2018 pozwali banki.

05.01.2023

Węgiel do gmin dojeżdża powoli i nie zawsze taki, jaki powinien

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Węgiel

Dystrybucja preferencyjnego węgla idzie jak po grudzie. Jest wiele gmin, które otrzymały zaledwie 30 proc. tego co powinny otrzymać do końca 2022 roku, w województwie mazowieckim nawet tylko 15 procent. Inne gminy otrzymują nie ten asortyment, który chciały. Gminy powiatu tomaszowskiego w lubelskim od nowego roku zostały zaskoczone zmianą dostawcy.

05.01.2023

Rząd za zmianami w systemie ograniczeń egzekucji, ale prace nad ustawą wstrzymane

Prawo cywilne Prawo pracy

Za celowe i pożądane Rada Ministrów uznała zmiany w systemie ograniczeń egzekucji – nie tylko z punktu widzenia wierzycieli i zwiększenia efektywności egzekucji, także z perspektywy zasad równości i sprawiedliwości społecznej. Mimo to projekt Komisji do Spraw Petycji, który zmienia kwoty wolne od potrąceń w egzekucji z wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego i rachunku SKOK, nie jest przedmiotem prac legislacyjnych.

05.01.2023

Prokuratura ma prowadzić śledztwo w sprawie podarcia dokumentu przez sędziego Nawackiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sąd Rejonowy w Malborku uchylił w środę decyzję Prokuratury Krajowej o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie podarcia dokumentu uchwały zgromadzenia sędziów - przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie sędziego Macieja Nawackiego w lutym 2020 roku. Prokuratura ma więc obowiązek przeprowadzić postępowanie w tej sprawie.

04.01.2023

Nowe usługi w zakresie zezwoleń akcyzowych

Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 2 stycznia 2023 roku na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) zostały udostępnione nowe usługi w zakresie elektronicznego składania wniosków o wydanie, zmianę lub cofnięcie zezwoleń akcyzowych. Chodzi m.in. o prowadzenie składu podatkowego i nabywanie wyrobów akcyzowych.

04.01.2023

Badanie CBOS: Jakość edukacji spada, zarobki nauczycieli zbyt niskie

Zarządzanie oświatą

Prawie połowa uczestników badania CBOS uważa, że zarobki nauczycieli są za niskie - według 20 proc., że są zdecydowanie za niskie, a 27 proc. że trochę za niskie. Według 5 proc. zarobki nauczycieli są trochę za wysokie. Respondenci oceniali też inne kwestie - w tym negatywnie jakość edukacji.

04.01.2023

Zmiany w Sądzie Najwyższym konsultowane na szczeblu politycznym

Wymiar sprawiedliwości

W środę odbyły się rozmowy premiera z ministrem sprawiedliwości i politykami Solidarnej Polski w sprawie m.in przyjęcia nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt, który ma Polsce przynieść pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, krytykują sędziowie sądów administracyjnych i I prezes Sądu Najwyższego. Obarczony jest poważną wadą - narusza Konstytucję RP w zakresie kompetencji sądów.

04.01.2023

Wymóg zawieszenia członkostwa w związkach zawodowych przez kandydatów na rzeczników ds. etyki – niekonstytucyjny?

Prawo pracy Spółki

Kolegium Związków Zawodowych ORLEN-ENERGA zwróciło się do RPO o interwencję w sprawie naruszenia praw reprezentowanych przez nie pracowników. Władze spółki utworzyły nową funkcję – rzecznika ds. etyki, który ma stać na straży przestrzegania kodeksu etyki spółki. W zasadach wyboru i funkcjonowania rzeczników jest wymóg, by wybrani kandydaci zawiesili członkostwo partyjne lub związkowe, składając jednocześnie oświadczenie o bezstronności.

04.01.2023

Ochrona przed wysokimi cenami energii także dla budujących domy

Rynek i konsument Budownictwo

Ponieważ cena „prądu budowlanego” jest wyższa niż dostarczanego na potrzeby gospodarstw domowych, pojawiło się pytanie o ochronę przed jej wzrostem osób budujących domy. Ministerstwo klimatu i środowiska wyjaśnia, że ustawa rozszerzyła definicję odbiorcy uprawnionego o odbiorcę energii elektrycznej w celu jej zużycia na potrzeby budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

04.01.2023

Rząd ma nowe priorytety w odnawialnej energii, a ustawa wiatrakowa wciąż blokowana

Rynek i konsument Budownictwo

W 2023 roku jednym z priorytetów będzie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach dotycząca klastrów energii i biometanowni - twierdzi minister klimatu i środowiska. Natomiast minister rozwoju i technologii zapowiada stworzenie specjalnych zasad dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Oboje ministrowie unikają zaś tematu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która od miesięcy leży w sejmowej zamrażarce. 

04.01.2023