Błąd medyczny lub zaniechanie - można złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna

Świadczenia zdrowotne udzielone bez należytej staranności, brak informacji od lekarza o stanie zdrowia i leczeniu, problem z uzyskaniem kopii dokumentacji medycznej – to tylko niektóre podstawy do zgłaszania skarg do Rzecznika Praw Pacjenta (RPP). Rzecznik może z urzędu lub na wniosek strony, czyli pacjenta, żądać wszczęcia postępowania albo brać udział w toczącym się postępowaniu na prawach przysługujących prokuratorowi.

15.03.2023

Firma w domu nie może przesądzać o wysokim podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów stwierdziło niedawno, że za zajęty na działalność gospodarczą należy uznać budynek mieszkalny wynajmowany przez przedsiębiorcę, nawet jeśli najemca realizuje w nim jedynie cele mieszkalne. Może to pogorszyć sytuację najemców, na których przerzucony zostanie w czynszu prawie 30-krotnie wyższy podatek. Rodzi również ryzyko nałożenia wyższej daniny na mieszkania wykorzystywane jako tzw. home office przy pracy zdalnej.

15.03.2023

Przedsiębiorca może skutecznie bronić się przed hejtem w internecie

Rynek Małe i średnie firmy

Internet jest przestrzenią ułatwiającą wymianę opinii i ocen. Co oczywiste, dotyczą one także podmiotów, które świadczą usługi lub oferują określone produkty. Przedsiębiorcy mogą łatwo stać się obiektem krzywdzących, nieuprawnionych lub fałszywych komentarzy, które mogą przybrać formę internetowego hejtu. Takim sytuacjom można skutecznie przeciwdziałać.

15.03.2023

Ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wchodzi w życie

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo unijne

W środę 15 marca wchodzi w życie ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, która stwarza prawne ramy m.in do ubiegania się przez Polskę o pieniądze z UE na wsparcie rolnictwa, oraz mieszkańców, przedsiębiorców i samorządów z obszarów wiejskich. Na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 25 mld euro.

15.03.2023

Rozwód może słono kosztować - zależy co strony chcą zyskać

Wymiar sprawiedliwości

To ile trzeba zapłacić pełnomocnikowi za prowadzenie sprawy rozwodowej, zależy od wielu kwestii. Począwszy od miejsca, gdzie mieszkają rozwodzący się małżonkowie, poprzez to, jak bardzo są skonfliktowani, a kończąc na tym, czy zamierzają walczyć o orzeczenie o winie albo czy potrafią porozumieć się w sprawie dzieci. Różne są też sposoby rozliczenia - może być ono całościowe za sprawę, w ratach lub godzinowe.

15.03.2023

Dalsze wnioskowanie o pracę zdalną okazjonalną po wyczerpaniu limitu dni

Prawo pracy

Wnioski pracowników o pracę zdalną po wyczerpaniu rocznego limitu 24 dni pracy okazjonalnej będą mogły być realizowane, ale już w oparciu o regulacje dotyczące pracy zdalnej naprzemiennej. Wtedy pracownik będzie objęty wewnętrznymi regułami dotyczącymi pracy zdalnej, a przy ich braku dokonane musiałyby być uzgodnienia dotyczące m.in. rozliczania kosztów tej pracy.

15.03.2023

Manifestowali w katedrze - sędzia ich uniewinniła i może trafić na szkolenie z Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości

Poznańska sędzia uniewinniła w sumie ponad 30 osób, które w 2020 r. manifestowały w tamtejszej katedrze przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucjącego, który uchylił jedną z trzech przesłanek legalnej aborcji. Teraz przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka zwróciła się do jej przełożonego, by rozważył skierowanie sędzi na szkolenia dotyczące m.in. konstytucyjnej ochrony kultu religijnego.

14.03.2023

Minister kultury określi sposób składania informacji do rozliczenia dotacji dla szkół artystycznych

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego składania informacji niezbędnych dla ustalenia wysokości dotacji celowej na wyposażenie szkół artystycznych. Rozporządzenie określi także tryb udzielania dotacji, szczegółowy sposób rozliczania wykorzystania dotacji oraz wzór formularza rozliczenia wykorzystania tej dotacji.

14.03.2023

Polska jednym z liderów w zgłaszaniu produktów niebezpiecznych

Rynek i konsument Rynek Prawo unijne

1,6 mln sztuk - tyle produktów Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłosił łącznie do europejskiego rejestru produktów niebezpiecznych (w 173 zgłoszeniach). Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, Polska znajduje się na podium wśród krajów najczęściej dokonujących zgłoszeń w systemie. Jako niebezpieczne najczęściej identyfikowano zabawki i sprzęt elektryczny.

14.03.2023

Prokuratorskie postępowania trwają coraz dłużej - RPO pisze do ministra

Wymiar sprawiedliwości

Od 2016 r. trwa znaczny wzrost liczby długotrwałych postępowań przygotowawczych w prokuraturach, konkretnie takich, które trwają powyżej pięciu lat - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I wskazuje, że niepokojący jest też wzrost stosowania długotrwałych aresztów - powyżej dwóch lat. W tej sprawie już jego poprzednicy występowali do Ministra Sprawiedliwości, ten przekazał pismo Prokuratorowi Krajowemu i odpowiedzi nadal nie ma.

14.03.2023

Jeden Centralny Rejestr Wyborców zamiast wielu gminnych

Samorząd terytorialny Wybory

Zamiast blisko 2,5 tys. gminnych baz danych o wyborcach, powstanie jeden, centralny. Każdy wyborca zostanie ujęty w jednym rejestrze w konkretnym obwodzie i okręgu, zaś dostęp i obsługa Centralnego Rejestru Wyborców przez gminy oraz organy wyborcze następować będzie w czasie rzeczywistym. Prezydent podpisał ustawę z 23 stycznia, nowelizacją Kodeks wyborczego, której celem jest powstanie Centralnego Rejestru Wyborców.

14.03.2023

CKE wystawi zaświadczenia osobom, które chcą studiować w Szwecji lub Danii

Zarządzanie oświatą

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniła harmonogram wydawania świadectw maturalnych. Obecnie termin ich wydania uniemożliwia udział w rekrutacji w Danii lub Szwecji. CKE nie przewiduje zmian w tym zakresie - jednak deklaruje, że może wystawić zaświadczenie, że przystąpiły do egzaminu maturalnego w 2023 r., a wyniki tego egzaminu będą znane 7 lipca.

14.03.2023

MF konsultuje projekt w sprawie składów VAT

VAT

Określenie branż, dla których składy VAT mogą okazać się interesującym rozwiązaniem - to cel zainicjowanych przez Ministerstwo Finansów konsultacji w sprawie koncepcji wdrożenia do polskiego porządku prawnego instytucji składu VAT. Opinie i uwagi wraz z uzasadnieniem można zgłaszać do resortu do 3 kwietnia 2023 r.

14.03.2023

15 marca przedsiębiorcy muszą rozliczyć się za opakowania, baterie i elektronikę

Środowisko Odpady

15 marca to jeden z terminów, w którym znaczna grupa przedsiębiorców z różnych branż musi przekazać sprawozdania środowiskowe, a często także wnieść stosowne opłaty. Chodzi m.in. o wprowadzających różnego rodzaju produkty. O obowiązku muszą pamiętać m. in.: przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach, torby foliowe czy oleje i preparaty smarowe. Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna.

14.03.2023

Od nagród w akcji lojalnościowej trzeba zapłacić PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Sprzedaż premiowa wyróżnia się powiązaniem przekazania nagrody z faktem zakupu promocyjnego towaru przez osobę otrzymującą premię, a także gwarancją otrzymania premii po spełnieniu warunków. Zgodnie z niedawną interpretacją podatkową, nagroda (premia) uczestnika, kwalifikowana jako przychód z innych źródeł, powinna zostać opodatkowana.

14.03.2023

Zakaz reklamowania się przez lekarzy – będą zmiany w kodeksie etycznym

Zawody medyczne

Aktywność lekarzy w mediach społecznościowych powoduje, że konieczne są zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej - takie głosy płyną do samorządu. Także prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski uważa, że zakaz reklamowania się lekarzy wymaga doprecyzowania. Prawnicy zwracają z kolei uwagę na to, że nie kodeksowy zakaz jest problematyczny, ale interpretacja tego, co jest reklamą.

14.03.2023

Walka z pieniaczami na budowie - rząd ma nową propozycję

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rząd planuje ukrócić bezpodstawne blokowanie inwestycji. Najpierw chciał karać grzywną lub aresztem, teraz ma inny pomysł. W odwołaniu trzeba będzie wskazać konkretne zarzuty i przedstawić dowody. Zdaniem prawników, dzięki temu liczba skarg może i zmaleje, ale problemu nie rozwiąże, a tylko zaszkodzi osobom broniącym się przed niechcianą inwestycją.

14.03.2023

W stanie zagrożenia komisarz nie wejdzie w buty burmistrza

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance

W stanie zagrożenia wojewoda lub jego pełnomocnik, nie przejmie zadań wójta, burmistrza lub prezydenta, który odmówi wykonania polecenia. MSWiA wycofało się z kontrowersyjnych przepisów. Samorządy obawiały się, że regulacja ta może być „batem” na niepokornych włodarzy. Restrykcja utrzymana zostanie natomiast w przypadku stanu klęski żywiołowej. Resort zaprezentował kolejną wersję projektu o ochronie ludności.

14.03.2023

Rząd zapowiada przedstawienie nowych rozwiązań dla niepełnosprawnych

Pomoc społeczna

Do końca tygodnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma przedstawić nowe rozwiązania, które będą formą wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Zapowiedź to efekt spotkania wiceministra i pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych z protestującymi w Sejmie. Na konkrety trzeba jeszcze jednak poczekać.

13.03.2023

Zakończył się proces w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza

Prawo karne

W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbyła się dwudziesta piąta rozprawa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Aleksandra Kaczmarek zamknęła przewód sądowy i pozwoliła stronom na wygłoszenie mów końcowych. Ogłoszenie wyroku ma nastąpić 16 marca br..

13.03.2023