Skierowania w formie elektronicznej to narzędzie, które na stałe wpisało się już w system ochrony zdrowia w Polsce. Od stycznia 2021 r. e-skierowania wystawiane są do szpitala, lekarza specjalisty, na zabieg (np. szczepienie przeciw COVID-19) lub badanie, a od listopada 2021 r. również na rehabilitację. Teraz dołącza do nich elektroniczne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

E-skierowanie do sanatorium to dokument, którego, w odróżnieniu od papierowej wersji, nie da się zgubić. W każdej chwili ma się do niego dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) – bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, dostępnej na stronie pacjent.gov.pl. Można znaleźć tam także historię poprzednich e-skierowań, a rodzicowi umożliwiono śledzenie historii leczenia dzieci. Cyfryzacja dokumentu sprawia także, że nie trzeba już przesyłać go do NFZ i pilnować, by zmieścić się w terminie 30 dni.

Czytaj również: ZUS sfinansuje pobyt w sanatorium, ale nie każdemu>>

Czytaj w LEX: Pobór opłaty uzdrowiskowej w szpitalach uzdrowiskowych >>

Łatwy dostęp do informacji

Wprowadzenie e-skierowania do sanatorium umożliwia informowanie pacjenta online o kolejnych etapach przetwarzania dokumentu, w tym o jego rejestracji i potwierdzeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyszły kuracjusz znajdzie informację o tym, na jakim etapie jest jego e-skierowanie, na swoim Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Skierowania”. Powiadomienia o tym, na jakim etapie jest e-skierowanie do sanatorium, nadal będą też przychodzić pocztą.

 


Jak działa e-skierowanie?

Kiedy lekarz wystawi e-skierowanie do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do odpowiedniego oddziału NFZ. Tam rozpatrzy je lekarz – specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej (specjalista od leczenia uzdrowiskowego). Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowanie, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. Jeśli lekarz uzna, że e-skierowanie jest niekompletne, to poprosi o jego uzupełnienie.

 


Papierowe skierowania wciąż możliwe

Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania do sanatorium. Stanie się tak, gdy skierowanie dotyczy leczenia lub rehabilitacji poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do Internetu, a więc do systemu e-zdrowie.

Uwaga. Skierowania do sanatorium mogą być wystawiane nadal w postaci papierowej do 30 czerwca 2023 r.

Sprawdź w LEX:

Czy pracownikowi przysługuje dodatkowy urlop w związku z pobytem w sanatorium? >

Czy ze środków ZFŚS można finansować wczasy profilaktyczne i sanatorium? >

Czy pobyt w sanatorium może się odbywać w ramach urlopu wypoczynkowego? >

Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres przebywania z dzieckiem w sanatorium? >

Czy nauczyciel musi respektować oceny wystawiane uczniowi w trakcie pobytu w sanatorium? >

Czy wyjazd osoby niepełnosprawnej do sanatorium traktujemy na równi z wyjazdem na turnus rehabilitacyjny? >