Piątek ostatnim dniem na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT

Kończy się czas na rozliczenie rocznego podatku dochodowego. Deklarację trzeba złożyć do piątku, 30 kwietnia. Do tego dnia trzeba też wpłacić brakujący podatek, jeśli okaże się, że mamy niedopłatę. Nadpłatę zwróci automatycznie urząd. Ma na to 45 dni. Skorzystanie z ulg i odliczeń może natomiast skutecznie obniżyć należny podatek.

30.04.2021

Służby coraz chętniej sięgają po dane obywateli - jest petycja o zmianę prawa

Policja

Już 5 tysięcy podpisów zebrano pod petycją dotyczącą zmian w przepisach umożliwiających większą kontrolę nad pozyskiwaniem przez służby danych. Kampanię "Podsłuch jak się patrzy" uruchomiła Fundacja Panoptykon, a czas jest istotny także z punktu widzenia przyjętej ostatnio przez Sejm noweli kodeksu postępowania karnego, która dodatkowo poszerza kompetencje służb.

30.04.2021

Wyższe wymagania dla ośrodków szkolenia, ale kierowcę doszkoli też mama lub tata

Małe i średnie firmy Transport

Wprowadzenie jednolitych wyższych wymagań dla Ośrodków Szkolenia Kierowców, możliwość odbycia jazdy doszkalającej pod okiem osoby towarzyszącej, niekoniecznie instruktora. A także powierzenie OSK szkoleń osób posiadających prawo jazdy oraz podniesienie wymagań dla instruktorów nauki jazdy - to propozycje ministerstwa infrastruktury mające poprawić jakość szkolenia kierowców.

30.04.2021

Jedni zaszczepieni, inni czekają - duże dysproporcje w sądach i prokuraturach

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Od kilku tygodni trwa szczepionkowy chaos w sądach, ale także w prokuraturach. Nie znaczy to, że wszędzie jest tak samo. W jednych sądach szczepienia - mimo braku uregulowania - przebiegają bez większych problemów, w innych sędziowie i pracownicy szczepią się rocznikowo lub "na własną rękę". Szansą mogłyby być szczepienia w ramach zakładu pracy, ale trwają analizy jak zebrać wystarczającą liczbę osób.

30.04.2021

Miasto, które wprowadza obowiązek szczepień, łamie prawo

Samorząd terytorialny Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wałbrzych uchwalił obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla mieszkańców i osób pracujących w mieście, mimo że w Polsce są one dobrowolne. Zdaniem prawników samorząd nie ma prawa podjąć takiej uchwały, a powoływanie się na przepisy porządkowe - to błąd. Miasto nie jest też w stanie wyegzekwować jej przestrzegania. W efekcie wojewoda zapewne uchwałę uchyli.

30.04.2021

W maju możliwe wesela na powietrzu i otwarte ogródki w restauracjach

Koronawirus

Od początku maja można będzie uprawiać sport na terenach otwartych, po majówce otwarte zostaną galerie handlowe oraz muzea i placówki kultury, potem lokale gastronomiczne będą mogły otworzyć ogródki. W kolejnych tygodniach możliwe będzie organizowanie wesel i innych imprez rodzinnych na zewnątrz. Od połowy maja po ulicach można będzie chodzić bez maseczek.

29.04.2021

We wtorek 4 maja posiedzenie Sejmu ws. Funduszu Odbudowy

Koronawirus

Sejm zbierze się we wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu, by zająć się projektem ustawy o ratyfikacji unijnej decyzji dotyczącej Funduszu Odbudowy - poinformował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Fundusz ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa.

29.04.2021

Będą kolejne zmiany w przepisach śmieciowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Bez dokonania zmian w przepisach nie można brać pod uwagę umożliwienia gminom dopłacania do gospodarki odpadami. Oznaczałoby dotowanie z pieniędzy podatników tych, którzy płacą zbyt mało albo nie płacą wcale, co byłoby niesprawiedliwe – uważają samorządowcy. Resort klimatu zapowiada kolejne zmiany mające obniżyć koszty funkcjonowania systemu odpadowego dla mieszkańców.

29.04.2021

UE: Nowe przepisy będą lepiej chronić interesy pasażerów kolei

Rynek i konsument

W przypadku opóźnienia pociągu o ponad 60 minut pasażerowie będą mogli otrzymać pełny zwrot ceny biletu, kontynuować podróż lub zmienić jej trasę bez dodatkowych kosztów - Parlament Europejski przegłosował w czwartek przepisy, które mają lepiej chronić pasażerów kolei. Będzie też m.in. więcej praw dla osób niepełnosprawnych i podróżnych z rowerami.

29.04.2021

Sanepid zmusza pracowników do używania prywatnego profilu zaufanego

Administracja publiczna Opieka zdrowotna RODO

Pracownicy Sanepidu, którzy zostali zobowiązani do korzystania ze służbowego systemu informatycznego poprzez profil zaufany, który w ich ocenie ma charakter prywatny, obawiają się o bezpieczeństwo swych danych osobowych, bo posługiwanie się profilem zaufanym w celach służbowych wiąże się m.in. z ujawnieniem nr PESEL. Wspiera ich RPO, który uznaje obawy o prawo do prywatności

29.04.2021

ZBP: TSUE podkreślił, że celem jest utrzymanie umowy kredytowej

Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE przywraca sens i właściwe rozumienie dyrektywy 93/13 w sprawie nieuczciwych warunków w umowach z konsumentami. Unijny sąd potwierdził prymat dalszego obowiązywania umowy nad nieważnością, w sytuacji uznania klauzuli za abuzywną. Nieważność nie jest sankcją przewidzianą w dyrektywie i nie może zależeć od woli i interesu konsumenta.

29.04.2021

Rzecznik MŚP chce, by przedsiębiorcy mogli składać odwołania w sprawie pomocy covidowej

Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystąpił do ministra rozwoju, pracy i technologii o wprowadzenie możliwości złożenia przez przedsiębiorcę odwołania od odmowy udzielenia pomocy publicznej przez dyrektorów wojewódzkich urzędów pracy oraz starostów. Brak jednoznacznych ustawowych regulacji w tym zakresie pozbawia przedsiębiorców możliwości obrony swoich praw.

29.04.2021

Po majówce można składać wnioski z tarczy 9.0

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

Zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego - to rozwiązania przewidziane w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej. Wnioski będzie można składać już od 4 maja – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

29.04.2021

Rozliczając roczny PIT, trzeba pamiętać o załącznikach

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Formularze urzędowe do zeznań podatkowych mają uwzględniać wszystkie informacje, które istotne są dla rozliczenia podatkowego. Jednakże, aby uniknąć konieczności wypełniania zbyt długich formularzy, wiele istotnych dla zeznania podatkowego danych zostało przeniesionych do załączników, które w zależności od okoliczności można dodać do formularza głównego – pisze Jakub Pankowiec z KPMG w Polsce.

29.04.2021

Kolejny wyrok TSUE w polskiej sprawie korzystny i dla frankowiczów, i dla banków

Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe

W wydanym 29 kwietnia wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że to sąd krajowy ustala od kiedy biegnie termin przedawnienia roszczeń banku, a także wskazuje wszystkie skutki jakie może nieść za sobą nieważność. Zatem teraz to Sąd Najwyższy wskaże właściwy kierunek. TSUE uznał też, że aneksem nie można uzdrowić nieuczciwego warunku zawartego w pierwotnej umowie,

29.04.2021

Parlament Europejski za wprowadzeniem certyfikatów szczepionkowych

Koronawirus szczepienia

Parlament Europejski, który w czwartek w głosowaniu poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE chce, by zaświadczenie potwierdzające prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii, obowiązywało nie dłużej, niż 12 miesięcy. Rezolucja jest mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE.

29.04.2021

Problem z rozumieniem prawa podatkowego? Można złożyć wniosek o interpretację

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Według panującej powszechnie opinii, polskie prawo podatkowe jest trudne i skomplikowane oraz często się zmienia. System prawny nie pozostawia jednak podatnika bez narzędzi do obrony przed tymi negatywnymi trendami. Mamy bowiem do dyspozycji interpretację indywidualną ułatwiającą nam zachowywanie zgodności z prawem.

29.04.2021

Podróż odwołana z powodu pandemii - czasem pomoże ubezpieczenie

Rynek i konsument Koronawirus

Wydawanie z wyprzedzeniem pieniędzy na imprezy turystyczne w epoce pandemii wiąże się ze zwiększonym ryzykiem utraty wpłaconych środków, jeśli Covid-19 zmusi niedoszłego turystę do pozostania w domu. Na wypadek takiego zdarzenia asekuratorzy oferują ubezpieczenie kosztów rezygnacji, ale nie działa ono w każdej sytuacji.

29.04.2021

Edukacja domowa nie zagrozi finansom gminy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Od 1 lipca 2021 r. zliberalizowane zostaną zasady prowadzenia edukacji domowej – nie będzie wymagana opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Samorządowcy obawiają się też, że przez to poradnie stracą na znaczeniu. Podkreślają, że problemem może być też poluzowanie przepisów dotyczących przypisania do konkretnego województwa.

29.04.2021

Sądy na dłużej przeprowadzą się do internetu – zmiany w procedurze coraz bliżej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Projekt „tymczasowych” zmian procedury cywilnej został, z poprawkami, przyjęty przez Sejm. Technicznie jest to nowelizacja przede wszystkim ustawy z 2 marca 2020 r., a nie kodeksu postępowania cywilnego, a wprowadzane rozwiązania mają obowiązywać jeszcze rok od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii - pisze radca prawny Justyna Dereszyńska,

29.04.2021