Szczepienia przeciwko Covid-19 bez rejestracji

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 2 grudnia do wigilii Bożego Narodzenia wszystkie osoby z e-skierowaniem na szczepienie przeciwko Covid-19 będą miały możliwość przyjęcia dawki w powszechnych punktach szczepień bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Gdzie są powszechne punktu szczepień, można sprawdzić na specjalnej mapie na stronie www.gov.pl.

01.12.2021

Prezydent podpisał ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym

Pomoc społeczna Domowe finanse

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym, która przewiduje, że od przyszłego roku na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać nowe świadczenie w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Celem ustawy jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad drugim i kolejnym dzieckiem.

01.12.2021

RPO: Nieuzasadniony próg 35. lat życia dla kandydata do Straży Granicznej. Kryterium zostanie zniesione

Administracja publiczna

RPO nie dostrzega racjonalnego uzasadnienia cenzusu wiekowego przy naborze do Straży Granicznej w porównaniu z innymi służbami mundurowymi. Trybunał Konstytucyjny pozwala w pewnych sytuacjach na zróżnicowanie sytuacji prawnej podmiotów podobnych. Musi to jednak być uzasadnione - inaczej zróżnicowanie nabiera charakteru dyskryminacji - zauważa Rzecznik. Komenda Główna SG zapowiada zniesienie tego kryterium wieku. Odpowiedni projekt skierowano już do rozpatrzenia przez rząd.

01.12.2021

Samorządy mogą dostać wsparcie na budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych

Samorząd terytorialny Środowisko

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 1,87 mld zł na rozwój infrastruktury ładowania i tankowania pojazdów bezemisyjnych. Z tego 1 mld zł zostanie skierowany na rozwój sieci elektroenergetycznej na potrzeby ładowarek pojazdów elektrycznych, a 870 mln zł wesprze inwestycje w same ładowarki i stacje wodoru.

01.12.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju

CIT Rachunkowość

Nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju została 30 listopada podpisana prze prezydenta. Zmiany doprecyzowują przepisy dotyczące ksiąg rachunkowych prowadzonych przez Polski Fundusz Rozwoju. Nowelizacja wynika z konieczności wyodrębnienia w ewidencji księgowej zadań związanych z realizacją tarcz PFR.

01.12.2021

Pełnomocnik rządu ma zadbać o misję publiczną w mediach

Administracja publiczna

Opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw działalności edukacyjnej oraz monitorowania realizacji misji publicznej w mediach. Ma to dotyczyć m.in. m.in. działalności mediów "w zakresie postaw prospołecznych, aktywności i solidarności obywatelskiej, a także integracji obywatelskiej". Funkcję tę ma pełnić Szymon Girzyński.

01.12.2021

UOKiK: Ponad 76 mln zł kary dla Eurocashu za wykorzystywanie przewagi wobec dostawców

Rynek Prawo gospodarcze

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 76 mln zł kary na Eurocash za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dostawcy produktów rolnych i spożywczych do sklepów należących do spółki musieli ponosić wiele dodatkowych i nieuzasadnionych opłat.

01.12.2021

Dyscyplinarki dla sędziów za udział w urodzinach KOD

Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędzia Przemysław W. Radzik podjął czynności wyjaśniające w sprawie "uzasadnionego podejrzenia uchybienia godności urzędu przez sędziów sądów powszechnych, którzy wbrew konstytucji prowadzili działalność publiczną, nie dającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

01.12.2021

Kredyt na studia medyczne z obowiązkiem odpracowania - jest już projekt

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Wniosek o kredyt na studia medyczne - obejmujący okres od pierwszego semestru roku akademickiego 2021/2022 - będą mogli złożyć studenci w terminie 30 dni od dnia wejścia rozporządzenia w życie. Studenci będą mogli składać wnioski o udzielenie kredytu na studia medyczne albo w postaci papierowej albo elektronicznej poprzez system bankowości elektronicznej.

01.12.2021

Prof. Grzegorz Karasiewicz: Stawiamy na kompetencje miękkie

Szkolnictwo wyższe

Chcemy, żeby studenci umieli pracować w zespole, żeby posiedli wysokie kompetencje, bo to – w odróżnieniu od sporej części wiedzy - zostanie im do końca. Chcemy, żeby nasi studenci i studentki byli...

01.12.2021

Epidemiczne dylematy dyrektorów - trudno o oddzielne lekcje dla zaszczepionych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Edukacji i Nauki sugeruje, że można dzielić uczniów z jednej klasy z powodu COVID-19. Ci, którzy nie są w izolacji ani w kwarantannie, będą mogli przyjść do szkoły na stacjonarne zajęcia. Nieco wcześniej Ministerstwo Zdrowia zalecało wysyłanie na kwarantannę całych klas, w których wystąpiła u ucznia choroba. Ale dla dyrektorów szkół to też duży problem organizacyjny.

01.12.2021

Maczuga czy skalpel? Prawnicy mają narzędzia do kwestionowania orzeczeń "nowych" sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

4 miliony - tyle rozstrzygnięć mogli dotąd wydać sędziowie powołani z udziałem obecnej KRS. W ocenie prawników są jednak podstawy w procedurach - cywilnej, karnej i administracyjnej - by je skutecznie podważyć, podnosząc choćby wątpliwości wobec składu. Nie wszyscy jednak uważają, że wszystkie te orzeczenia powinny zniknąć z porządku prawnego.

01.12.2021

Układ zamiast uproszczonej restrukturyzacji mniej atrakcyjny

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Koniec uproszczonej restrukturyzacji, tzw "covidówki". Od 1 grudnia zastąpi ją postępowanie w sprawie zawarcia układu. Prawnicy uważają, że nie są to już takie atrakcyjne rozwiązania, jak te poprzednie. Nie będzie już więc tak wielkiego sukcesu jak przy "covidówkach". Od środy również dane dłużników zaczną trafiać do Krajowego Rejestru Zadłużonych.

01.12.2021

Źle zaparkowana hulajnoga elektryczna do odholowania jak... samochód

Samorząd terytorialny Transport Poprawmy prawo

Regulując status hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, Ministerstwo Infrastruktury wrzuciło je do jednego worka z samochodami. W efekcie do usuwania hulajnóg z dróg znajdują zastosowanie przepisy dotyczące usuwania np. ciężarówek, z zaangażowaniem policji, starosty, wynajętej firmy, stosem papierów i korespondencji.

01.12.2021

Prawo Niedzielskiego nie zadziała - kontrole nie doprowadzą do przestrzegania limitów

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd wprowadza od środy surowsze obostrzenia covidowe, ale konsekwentnie nie daje usługodawcom prawa do weryfikowania paszportów covidowych. W efekcie limity nie będą respektowane. Mają być wprawdzie wzmożone kontrole, ale dotychczasowa praktyka pokazuje, że sprawy będą umarzane, i to przed skierowaniem ich do sądu. Nie da się też do tego zastosować sugerowanych przez ministra regulaminów.

01.12.2021

Praca zdalna wkrótce na Komitecie Stałym Rady Ministrów

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma gotowy projekt zmian w Kodeksie pracy, który na stałe ureguluje pracę zdalną oraz kontrolę trzeźwości pracowników i tę na obecność narkotyków w ich organizmach. Praca zdalna ma być np. możliwa na wniosek pracownika także wtedy, gdy nie zostało zawarte porozumienie. Jak ustalił serwis Prawo.pl, projekt ma wkrótce trafić na Komitet Stały rządu.

01.12.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Chodzi o zwolnienie z podatku od nieruchomości części infrastruktury kolejowej, która jest wykorzystywana przy przewozach kolejowych. Wcześniej ustawę zgodnie przyjęły Sejm i Senat.

30.11.2021

Rok "natychmiastowej" izolacji przemocowca - 3200 decyzji policjantów i żandarmów

Wymiar sprawiedliwości

W czasie działania tzw. ustawy antyprzemocowej, która wprowadziła natychmiastowy nakaz opuszczenia lokalu i zakaz zbliżania się do niego, policjanci i żandarmi wojskowi interweniowali w ten sposób w ponad 3200 przypadkach. Najczęściej - 96,4 proc. - środki stosowane były wobec mężczyzn. A do sądów wpłynęły zaledwie 63 zażalenia na takie decyzje, tylko dwa uwzględniono – wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości.

30.11.2021

ZUS: Zasiłek opiekuńczy przysługuje także w razie zamknięcia klasy lub grupy przedszkolnej

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, aby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach. Wystarczy również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Interpretacja przepisów wynika z wytycznych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

30.11.2021

Badanie: Pracuję, więc kontroluję ile zarabiam

Domowe finanse Prawo pracy

Kwestia jawności wynagrodzeń w Polsce wciąż należy do jednego z tematów tabu. Polscy pracownicy niechętnie dzielą się informacjami o tym, ile zarabiają. Jak jednak wynika z badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, blisko 40 proc. Polaków przyznaje, że sprawdza uważniej swoje wpływy z tytułu wynagrodzenia, niż miało to miejsce przed wybuchem pandemii.

30.11.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski