Niedzielski: W poniedziałek szpitale dostaną nowe wyliczenia z NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jeszcze w poniedziałek szpitale dostaną nowe wyliczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące wyceny świadczeń - zapowiedział w Kozienicach minister zdrowia Adam Niedzielski. Podwyżka wycen ma zapewnić pieniądze na podniesienie płac minimalnych w ochronie zdrowia: pracowników medycznych i niemedycznych, od 1 lipca tego roku. Minister dodał, że średnio w tym roku w każdej grupie płace wzrosły średnio o 12 proc.

17.07.2023

Podatek od niezrealizowanych zysków znów później?

PIT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia przedłużający terminy na wpłatę podatku do niezrealizowanych zysków w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma być wydłużony o kolejne dwa lata. Jest to już kolejne planowane przesunięcie terminu w tym zakresie.

17.07.2023

12,5 mln zł kary za 12 niedozwolonych klauzul w umowach na fotowoltaikę

Rynek i konsument Energetyka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył surową karę na spółkę BO Energy, zajmującą się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Powód? Liczne klauzule niedozwolone w umowach zawieranych z konsumentami, które chroniły tylko interesy samej spółki. Przedsiębiorstwo było już wcześniej karane przez UOKiK za stosowanie nieuczciwych praktyk.

17.07.2023

Państwo wpycha obywateli przepisami podatkowymi w samozatrudnienie

PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy Polski Ład

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą to nie pracownicy, lecz przedsiębiorcy. Wliczanie więc do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, okresu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest możliwe i uzasadnione – twierdzi MRiPS. Jednak zdaniem prawników, powinniśmy albo wliczać do stażu pracy wszystkie aktywności zawodowe, albo powinniśmy zacząć odróżniać w prawie „wolnego współpracownika”.

17.07.2023

Rising Stars - Prawnicy Liderzy jutra wybierani już po raz dwunasty

Prawnicy

Ruszyła XII edycja konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra 2023 organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. Jury wyłoni młodych prawników wyróżniających się nie tylko wiedzą, ale też pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa, a także kreatywnością i wykorzystywaniem nowych technologii w pracy. Kandydatów można zgłaszać do 12 września, warunek konieczny - nie mogę mieć więcej niż 35 lat.

17.07.2023

Ustawodawca sam pogubił się w zmianach wprowadzanych dla przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dwie propozycje procedowane w dwóch różnych projektach, które nawzajem się wykluczają – tak prowadzone są prace nad przepisami, które teoretycznie mają wprowadzić liczne ułatwienia dla przedsiębiorców i wzmocnić pewność prawa gospodarczego. Problem w tym, że jeśli na etapie prac legislacyjnych kolizja nie zostanie dostrzeżona, rozwiązaniem będzie prawdopodobnie jedynie kolejna szybka nowelizacja.

17.07.2023

Większy smog z kominków czy zakaz palenia także w węglowej kozie?

Samorząd terytorialny Środowisko Węgiel

Zwolennicy kominków jako drugiego źródła ogrzewania wygrali przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Sąd uwzględnił ich skargę, która dotyczyła zakazu palenia w takich urządzeniach w dni smogowe, zapisanego w mazowieckim programie ochrony powietrza. Wyrok może być powodem do tego, aby przepisy antysmogowe zaostrzyć.

17.07.2023

Sądy powoli podejmują zawieszone postępowania o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Kredyty frankowe

Po czerwcowym wyroku TSUE sądy podejmują pierwsze sprawy z powództwa banków dotyczące wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, zawieszone właśnie w oczekiwaniu na to rozstrzygnięcie. Jednak nie wszystkie, bo w przypadku części z nich powodem zawieszania było to, że nadal toczy się sprawa wytoczona bankowi przez kredytobiorcę.

17.07.2023

Koniec z kursami online dla pielęgniarek i położnych

Zawody medyczne

Kursy, w tym specjalizacyjne, dla pielęgniarek będą pod ściślejszym nadzorem. Zwłaszcza te, które są dofinansowywane ze środków publicznych, bo ich operatora wybierze rektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). To długo oczekiwana przez środowisko zmiana. Obecnie zdarza się, że jeszcze podczas trwającego szkolenia firma ogłasza upadłość, a pielęgniarka zostaje bez specjalizacji, ale za to kredytem.

17.07.2023

Więzienie do uwolnienia się od alimentów nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości

Pobyt w więzieniu może utrudniać wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego. Sam jednak fakt przebywania w zakładzie karnym nie powoduje, że taki obowiązek względem dziecka lub dzieci zostaje automatycznie ograniczony. Sąd orzekając o wysokości alimentów od osadzonego powinien wziąć pod uwagę jego sytuację, jest też kilka możliwości "ściągnięcia" alimentów - np. z należności za jego pracę lub z pieniędzy znajdujących się w depozycie zakładu karnego.

17.07.2023

Z posiadaniem zabytkowej nieruchomości wiąże się dużo kosztownych obowiązków

Administracja publiczna Nieruchomości

Właściciel lub posiadacz nieruchomości zabytkowej musi się nią tak opiekować, aby zachować ją w niepogorszonym stanie. Przy realizacji prac budowlanych musi także liczyć się z koniecznością uzyskania zgody konserwatora zabytków i powierzeniem realizacji inwestycji odpowiedniej firmie.

15.07.2023

Inflacja zjada świadczenie uzupełniające, możliwa jego waloryzacja

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi obecnie analizę dotyczącą skutków finansowych wprowadzenia waloryzacji świadczenia uzupełniającego, tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Prawnicy zwracają uwagę, że w ten sposób zostałaby zrealizowana istota konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego.

15.07.2023

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami pod lupą, rząd chce "ucywilizować" rynek

Rynek i konsument Nieruchomości

Na forach internetowych pośredników w obrocie nieruchomościami wrze. Tuż przed wyborami Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło zabrać się za porządki na rynku pośrednictwa nieruchomości. Eksperci nie mają wątpliwości, że "wietrzenie" rynku się przyda, ale większość zaproponowanych rozwiązań jest kontrowersyjna. Ich wprowadzenie w życie niekoniecznie pomoże klientom pośredników a celem zmian jest w rzeczywistości ... walka o wyborców.

15.07.2023

Szpitale i lekarze gubią polisy - pomógłby centralny rejestr

Pacjent Zawody medyczne

Szpitale i lekarze muszą mieć ubezpieczenie OC. Nie widnieją one jednak w żadnym publicznym rejestrze, tak jak OC samochodów. To problem dla poszkodowanego pacjenta, który, zanim wejdzie na ścieżkę postępowania karnego, chce sprawdzić, czy polisa może pokryć jego szkodę. I chociaż ma prawo do tych danych, to - przez bałagan w administracji, opieszałość czy zaniedbanie - nie zawsze je dostaje.

15.07.2023

Parodia też może przekraczać granice, ale na miliony zadośćuczynienia w Polsce trudno liczyć

Prawo cywilne

Modelka Caroline Derpienski zapowiada, że będzie domagać się zadośćuczynienia w wysokości 50 mln zł za film opublikowany przez Katarzynę Nosowską. Choć w materiale nie pada jej nazwisko, parodia w dość oczywisty sposób wskazuje na modelkę. Celebrytce trudniej wygrać tego rodzaju sprawę, bo podobnie jak polityk, musi mieć grubszą skórę. Dodatkowo, jak wskazują prawnicy, raczej nie ma szans na uzyskanie tak dużego zadośćuczynienia.

15.07.2023

Wzrosła liczba polskich piratów na zagranicznych drogach

Turystyka Domowe finanse Transport Ubezpieczenia

W 2022 roku, po trzech z rzędu latach spadków, spowodowanych w dużej mierze ograniczeniami wywołanymi pandemią, wzrosła liczba kolizji z winy kierujących pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi na zagranicznych drogach. Polscy zmotoryzowani byli w ostatnim roku sprawcami 63 tysięcy tego typu zdarzeń. To o trzy tysiące więcej niż w 2021 roku. Postępowanie po kolizji za granicą różni się od postępowania po szkodzie w Polsce. Trzeba pamiętać, by za granicę zabrać papierowe potwierdzenie polisy.

15.07.2023

ZUS: Osoby, które złożą wniosek w lipcu, dostaną wyższą emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty

Waloryzacja roczna i kwartalna to dwa elementy, które wpływają na to, że „lipcowy” emeryt jest czasami o kilkaset złotych bogatszy niż ten, który złoży wniosek w pierwszym półroczu. Lipiec jest najkorzystniejszym miesiącem na zakończenie aktywności zawodowej - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

14.07.2023

Zakaz reklamy aptek i ich działalności - jest pozew do TSUE

Farmacja

Zgodnie z polskim prawem apteki mogą przekazywać do wiadomości publicznej jedynie ograniczone informacje dotyczące ich lokalizacji oraz godzin otwarcia. W związku z tym nie mogą korzystać z internetu ani innych elektronicznych i nieelektronicznych środków na potrzeby komunikacji handlowej. W związku z tymi ograniczeniami Komisja Europejska (KE) pozwała w piątek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).

14.07.2023