Resort wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym na obszarze miasta Gniezna uzasadnia koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas mającego odbyć się 26 kwietnia 2025 r. uroczystego połączonego posiedzenia Sejmu i Senatu, w ramach obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski. Wydarzenie będzie miało szczególne znaczenie symboliczne i historyczne. W tym dniu planowane są również liczne wydarzenia towarzyszące, w tym coroczne uroczystości związane ze świętem św. Wojciecha.
Ministerstwo podkreśla, że ryzyko zaistnienia takiego niebezpieczeństwa jest wysokie z uwagi na podniesiony poziom zagrożenia o charakterze hybrydowym ze strony Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi, w tym również zagrożenia o charakterze terrorystycznym czy sabotażowym. Obecnie na całym terytorium Polski (do 31 maja 2025 r.) obowiązuje drugi stopień alarmowy (BRAVO) oraz drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO CRP). To oznacza, że istnieje zwiększone i przewidywalne zagrożenie wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, ale konkretny cel ataku nie jest zidentyfikowany.
Przeczytaj: Stopnie alarmowe Bravo przedłużone do końca maja 2025 roku
- Mając powyższe na uwadze oraz uwzględniając panującą sytuację geopolityczną, przede wszystkim podniesiony poziom zagrożeń o charakterze hybrydowym ze strony Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi, w tym również zagrożenia o charakterze terrorystycznym czy sabotażowym, niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych środków wzmacniających poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu i czasie planowanego wydarzenia – uzasadnia ministerstwo.
Wprowadzenie zakazu noszenia oraz przemieszczania broni w stosunku do osób posiadających ją legalnie ma charakter prewencyjny, a jego celem jest wyeliminowanie możliwości wystąpienia sytuacji zaburzającej właściwą atmosferę planowanych wydarzeń np. na skutek zagubienia broni przez jej posiadacza bądź siłowego jej odebrania przez inne osoby. MSWiA wskazuje, że proponowane rozwiązanie jest zgodne z przepisami ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, która w art. 33 ust. 1 wskazuje, że jeżeli interes bezpieczeństwa państwa lub porządek publiczny tego wymagają, minister właściwy do spraw wewnętrznych może wprowadzić, w drodze rozporządzenia, na obszarze całego państwa lub na określonych obszarach, na czas określony, w odniesieniu do wszelkiej broni lub niektórych jej rodzajów zakaz jej noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym.
Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 26 kwietnia 2025 r.