UOKiK sprawdza operatora telekomunikacyjnego podszywającego się pod konkurentów

Rynek i konsument

Operator telefoniczny TeleGo może wprowadzać konsumentów w błąd m.in. podając się za dotychczasowego operatora - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi w tej sprawie postępowanie. Działania spółki mogą w dużym stopniu dotyczyć seniorów - dodano. Wcześniej UOKiK ukarał za to samo firmę przejętą w 2019 roku przez TeleGo.

07.05.2021

Adwokat pisze do wiceszefowej KE, rzecznik dyscyplinarny sędziów grozi mu sądem

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Przemysław Radzik, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych uważa, że doszło do naruszenia jego dóbr osobistych. Chodzi o skargę prof. Michała Romanowskiego, który jest pełnomocnikiem sędziów Igora Tulei z Warszawy i Pawła Juszczyszyna z Olsztyna, do wiceszefowej Komisji Europejskiej Věry Jourovej.

07.05.2021

Uwaga na barwnik E17. Jest rakotwórczy

Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności poinformował, że dwutlenek tytanu, czyli barwnik E171, nie jest bezpiecznym dodatkiem do żywności. Może być rakotwórczy, a znajduje się w wielu produktach spożywczych, m.in. majonezie, lodach, gumie do żucia, lekach, ale także paście do zębów. Komisja Europejska może wprowadzić zakaz jego stosowania.

07.05.2021

Od 8 maja czynne hotele, od 15 ogródki gastronomiczne

Małe i średnie firmy Koronawirus

Od 8 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi, 15 maja mogą ruszyć ogródki gastronomiczne - wynika z opublikowanego w czwartek wieczorem rozporządzenia Rady Ministrów. Natomiast od 4 maja obowiązują przepisy zezwalające na otwarcie sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych. 

07.05.2021

Ocena ryzyka także przy pracy zdalnej, ale z uwzględnieniem prywatności

Prawo pracy BHP

Czy pracodawcy powinni sporządzać ocenę ryzyka zawodowego osobno dla pracy zdalnej i dla każdego pracownika z osobna? Wzór karty przygotowany przez CIOP-PIB wskazuje, że tak. Zdaniem ekspertów, można ją sporządzić przy pracy zdalnej albo uzupełnić już posiadaną o ryzyko dotyczące pracy zdalnej. Przedsiębiorcy postulują ocenę uniwersalną dla określonych stanowisk czy rodzaju wykonywanej pracy.

07.05.2021

Kot musi być dokarmiony, a gminny program opieki uchwalony zgodnie z prawem

Samorząd terytorialny

Gmina musi wskazać w programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi podmiot, który odłowi bezdomne zwierzęta, dokładnie podzielić pieniądze na każde zadanie czy uregulować opiekę nad wolno żyjącymi kotami i ich dokarmianie. Wiele gmin popełniło błędy, co spowodowało uchylenie uchwał przez wojewodów. Programy muszą być opracowane ponownie, bo to zadanie własne gmin.

07.05.2021

Katolicka szkoła może relegować ucznia za naruszanie zasad, ale nie może dyskryminować

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie uczennicy relegowanej z katolickiej szkoły za udział w źle widzianej w tej placówce demonstracji. Szkoła prowadzona przez kościół ma prawo ustalić obowiązujące w niej zasady, ale nie może arbitralnie skreślać uczniów z listy. Ma to regulować statut, który jednak musi być zgodny z aktami wyższego rzędu.

07.05.2021

Szczepienia w więzieniach już możliwe

Wymiar sprawiedliwości

Jednostki penitencjarne podobnie jak szpitale psychiatryczne zostały dopisane nowym rozporządzeniem w sprawie metody zapobiegania COVID-19 do miejsc, w których mogą wykonywane szczepienia. Rząd już to wcześniej zapowiadał. Przypomnijmy, od początku pandemii do 20 kwietnia pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymało 1660 osób przebywających w więzieniach i aresztach.

07.05.2021

Podatnikom coraz trudniej udowodnić należytą staranność

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Zainteresowaniem skarbówki cieszy się ostatnio weryfikacja dochowania przez podatników należytej staranności przy zawieraniu transakcji z nowymi, jak i dotychczasowymi kontrahentami. Praktyka pokazuje jednak, że rzetelność w tym zakresie coraz trudniej udowodnić. A konsekwencje są dotkliwe – fiskus odmawia w takich sytuacjach prawa do odliczenia VAT.

07.05.2021

Sądy z wolna wracają do normalności, ale na rozprawę trzeba czekać i rok

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W sądach czuć powiew "postcovidowej" normalności. Coraz więcej sędziów i pracowników sądów jest zaszczepionych, w wielu jednostkach wracają zwykłe godziny pracy. Nadal jednak obowiązują rygory takie jak maseczki, wietrzenia sal, ograniczenia w liczbie osób postronnych. Do tego dochodzą coraz większe zaległości - w części sądów na termin - np. rozprawy rozwodowej - trzeba czekać już ponad rok.

07.05.2021

Mieszkanie w spółdzielni dalej bez księgi wieczystej

Tysiące mieszkańców spółdzielni nie mogą założyć księgi wieczystej dla swojego lokalu własnościowego i swobodnie nim dysponować, bo przysługuje im jedynie ułomny tytuł prawny. Problem jest doskonale znany rządzącym - deklarują, że chcą poprawić sytuację tych osób. Trwają prace nad przepisami w tej sprawie - niestety, proponowane rozwiązania są niewystarczające.

07.05.2021

Dziś SN odpowie, czy banki będą miały "haka" na frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W sporach o kredyty frankowe jedną z ważniejszych kwestii jest to, jak rozliczają się strony po unieważnieniu umowy, a także czy bank ma prawo pozwać drugą stronę o zapłatę za bezumowne korzystanie z kapitału. Dziś na te pytanie ma odpowiedzieć Sąd Najwyższy w siódemkowym składzie, a 11 maja - cała Izba Cywilna. To ważne, bo TSUE wskazał, że ta kwestia jest właśnie w gestii prawa krajowego

07.05.2021

Obowiązkowa kwarantanna dla podróżnych z Indii czy RPA

Koronawirus

Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski z Indii, Brazylii i Republiki Południowej Afryki będą poddawane obowiązkowej kwarantannie. Będzie można ją znieść po uzyskaniu negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przekroczeniu granicy w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia. Podróżnych z innych miejsc z kwarantanny będzie zwalniać negatywny wynik testu na COVID-19, ale też szczepienie.

06.05.2021

Adwokaci nie wpuszczeni do SN - protest ORA w Warszawie

Prawnicy

Dwoje warszawskich adwokatów, wykonujących czynności zawodowe polegające na zgłoszeniu udziału przedstawicieli społecznych w postępowaniu przed Izbą Dyscyplinarną nie zostało wpuszczonych na salę sądową. Co więcej zostali spisani przez policję pod pretekstem „sprawdzenia, czy nie są osobami poszukiwanymi”. Dziekan ORA w Warszawie wystąpił w tej sprawie do I Prezes SN i komendanta głównego policji.

06.05.2021

Krytyka szczepienia to nie powód do lekarskiej dyscyplinarki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarz nie może propagować postaw antyzdrowotnych czy publikować informacji o zdrowiu, które są fałszywe bądź stanowią manipulację - podlega za to odpowiedzialności zawodowej. Nie dotyczy to jednak prezentowania poglądów, niezgodnych z przeważającym stanowiskiem nauki, jeśli są oparte na rzetelnych badaniach naukowych - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

06.05.2021

Joanna Wojnarowska w globalnym kierownictwie DWF

Rynek

DWF, globalny dostawca zintegrowanych usług prawniczych i biznesowych, powołał Joannę Wojnarowską, partnera z Warszawy na stanowisko w globalnym kierownictwie firmy. Decyzja obowiązuje od 1 maja 2021 roku.

06.05.2021

NSA uchylił uchwały KRS, ale nominacje do Sądu Najwyższego ważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone uchwały obecnej Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołań sędziów do Izby Cywilnej i Izby Karnej Sądu Najwyższego. Nominacje sędziów pozostają jednak ważne. To finał postępowania rozpoczętego w 2018 roku, którego zakończenie czekało na odpowiedź na pytania skierowane do Trybunału Sprawiedliwości UE.

06.05.2021

Rząd chce dodatkowej opłaty za telewizory, laptopy i komputery

Rynek i konsument Doradca podatkowy Finanse

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa kultury, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, który przewiduje rozszerzenie opłaty reprograficznej o kolejne produkty – m.in. laptopy, komputery, tablety, telewizory. Resort już od jakiegoś czasu planował udostępnienie tego projektu, ale jak do tej pory tylko na zapewnieniach się kończyło.

06.05.2021

Rzecznik TSUE: Polski system dyscyplinarny dla sędziów sprzeczny z prawem UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus szczepienia

Polskie ustawodawstwo dotyczące systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym - stwierdził w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I zaproponował, że tak właśnie powinien orzec Trybunał. TSUE już nakazał zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN, ale ona nadal pracuje, m.in. zawieszając sędziom immunitet.

06.05.2021