NIK: Szpitale powiatowe z rosnącym zadłużeniem i bez norm zatrudnienia

Opieka zdrowotna Zarządzanie

W czasie epidemii Covid-19 poprawiła się sytuacja finansowa szpitali powiatowych, gdyż zmienił się sposób ich funkcjonowania. Jednak już w 2022 roku zadłużenie tych placówek rosło. Szpitale miały też problem z ustalaniem norm zatrudnienia personelu medycznego, zwłaszcza pielęgniarskiego. Lekarze z kolei pracowali przez kilka dni bez przerwy, w jednym przypadku nawet przez 73 godziny - alarmuje NIK w raporcie pokontrolnym o kondycji szpitali powiatowych w latach 2020-2022.

30.08.2023

Ostatni dzwonek na zgłoszenie kandydata na Super Dyrektora

Kadry w oświacie

Do 15 września można zgłaszać kandydatów do Ogólnopolskiego Konkursu Super Dyrektor. Zwycięzcę konkursu wybierze kapituła niezależnych ekspertów, a ogłoszenie wyników nastąpi w trakcie Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbędzie się w dniach 19-20 października 2022. Kandydatów mogą zgłaszać pracownicy placówki oświatowej, uczniowie, rodzice, a także organ prowadzący, organ nadzoru pedagogicznego, organizacje i instytucje współpracujące ze szkołą.

30.08.2023

Lewiatan: Producenci nie powinni rekompensować cen energii, bo najgorszy kryzys za nami

Prawo unijne Energetyka

Producenci energii nadal muszą przekazywać wpłaty „nadmiarowych” zysków na Fundusz Wpłaty Różnicy Ceny, bo taki obowiązek nakłada na nich ustawa wprowadzona po to, by złagodzić skutki kryzysu energetycznego w Europie. Przepisy mają obowiązywać do końca 2023 r., to jednak niezgodne z prawem unijnym - wskazują eksperci Lewiatana, którzy wskazują na konieczność zmian.

30.08.2023

Ponad połowa rodziców zamierza płacić za korepetycje dla swojego dziecka

Zarządzanie oświatą

Aż 55 proc. rodziców zamierza posłać swoje dzieci na płatne korepetycje - wynika z raportu „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”. W grupie tej dominowały kobiety (70 proc. wskazań wśród matek vs 38 proc. ojców) i mieszkańcy małych miast do 50 tys. osób (73 proc.). Pod względem dochodu byli to rodzice z zarobkami od 5000 zł netto w górę.

30.08.2023

KRS ostrzega niepokornych sędziów i zapowiada lustracje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa ostrzegła w uchwale, że każde zachowanie będące sprzeniewierzeniem się zasadzie niezawisłości i bezstronności powinno zostać ocenione w kategorii przewinienia dyscyplinarnego jako uchybienie godności urzędu sędziego. Zapowiada też kontrolę Fundacji Dom Sędziego Seniora i Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

30.08.2023

KRS pyta Trybunał o moc zasady prawnej uchwały

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa 29 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu plenarnym zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisu o Sądzie Najwyższym, który wprowadza możliwość nadania uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego mocy zasady prawnej.

30.08.2023

Samorządy będą mogły przejąć utwardzone, ogólnodostępne drogi

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących regulacji stanu prawnego niektórych dróg ogólnodostępnych, którą parlament uchwalił z inicjatywy prezydenta. Nowe przepisy mają ułatwić gminom nabywanie terenów zajętych przez co najmniej 20 lat pod ogólnodostępne drogi, które nie są jednak zaliczone do kategorii dróg publicznych.

30.08.2023

Ubezpieczyciel powinien wypłacać rentę powypadkową według stawek rynkowych

Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wysokość renty z tytułu zwiększonych potrzeb powinna być ustalona w kwotach brutto, a nie netto – orzekł Sąd Najwyższy. Potwierdził też, że poszkodowany, który chce otrzymać zwrot kosztów prywatnego leczenia powypadkowego nie musi udowodnić, że nie mógł tych świadczeń zdrowotnych uzyskać w ramach NFZ.

30.08.2023

Rozstrzygnięcie TSUE może zmienić rynek roślinnych suplementów diety

Rynek Prawo unijne

Czy w reklamie można zachwalać właściwości zdrowotne suplementu bazującego na substancjach roślinnych, czy taka forma promocji jest sprzeczna z prawem unijnym? Na to pytanie ma odpowiedzieć TSUE. Orzeczenie może mieć istotny wpływ na rynek - przewrócić do góry nogami system oznaczeń i sposobów reklamowania. Przedsiębiorcy muszą przygotować się także na to, że rozstrzygnięcie będzie obowiązywać od razu.

30.08.2023

Po co Trybunał, który nie orzeka - sądy biorą sprawy we własne ręce

Wymiar sprawiedliwości

Drastycznie spadła liczba pytań prawnych kierowanych do Trybunału Konstytucyjnego - w 2022 r. złożono ich zaledwie 12. Bywa, że w sądach zawieszonych jest po kilkaset spraw, w oczekiwaniu na werdykt TK. Bezwład Trybunału powoduje, że sądy coraz częściej same orzekają o konstytucyjności przepisów - wskazują prawnicy. I uważają to za bardzo dobry trend.

30.08.2023

Minister: Nowy wykaz czasopism szansą, a nie przeszkodą

Szkolnictwo wyższe

Uzupełnienie listy czasopism punktowanych i podwyższenie punktacji niektórym z nich służy dowartościowaniu publikacji wyników takich badań w języku polskim - wyjaśnia wiceminister nauki Włodzimierz Bernacki, tłumacząc zmiany w wykazie czasopism. Wyjaśnia też, że kierował się sugestiami przedstawicieli środowiska naukowego. Wbrew tym deklaracjom wykaz - łagodnie mówiąc - spotkał się raczej ze sceptyczną oceną naukowców. Interweniować zamierza też RPO.

30.08.2023

Psycholog w komisji wojskowej będzie pracował jak lekarz

Pacjent Zawody medyczne

Nie tylko lekarz, ale także psycholog otrzyma wynagrodzenie od swojego pracodawcy, jeśli w godzinach pracy zawodowej będzie kwalifikował do wojska w powiatowych lub wojewódzkich komisjach lekarskich. Podczas ostatniej kwalifikacji był problem z obsadą komisji. Zmiany w ustawie o obronie Ojczyzny usuwają przeszkody osobom spoza systemu ochrony zdrowia, na przykład psychologom szkolnym. Orzekanie w komisjach wojskowych na podstawie tych przepisów odradza jednak Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

30.08.2023

Przepisów brak, ale platformy powinny już zbierać dane o sprzedających w internecie

Doradca podatkowy RODO Prawo unijne

Operatorzy platform internetowych już na początku 2024 roku powinni przekazać szefowi KAS raport o sprzedawcach za 2023 r. Taki obowiązek wynika z dyrektywy UE. Problem w tym, że projekt ustawy wdrażającej nie został nawet przyjęty przez rząd. Zaś prezes UODO już wcześniej zgłaszał wątpliwości, czy przyjęte w projekcie rozwiązania nie „generują ryzyka dla prywatności i danych osobowych”.

30.08.2023

Rośnie popularność szkół niepublicznych, ale ich dyrektorzy niezbyt optymistycznie oceniają sytuację w oświacie

Zarządzanie oświatą

Rośnie liczba kandydatów chcących uczyć się w szkole niepublicznej - w tym roku w dużych miastach na jedno miejsce w szkole niepublicznej przypadało czterech kandydatów. Najbardziej usatysfakcjonowani są dyrektorzy szkół z największych miast. Dyrektorzy niepublicznych szkół krytycznie oceniają przepisy oświatowe, choć optymistycznie patrzą w przyszłość - wynika z badania Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

30.08.2023

Prawny spór o spalarnie - komu należą się dotacje

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Organizacje ekologiczne zarzucają zarządowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej naruszenie dyscypliny finansów publicznych i przekroczenie uprawnień przy udzielaniu dofinansowań do budowy spalarni. Ten odpowiada, że do żadnych nieprawidłowości nie doszło. Eksperci wskazują, że budowa własnej sieci spalarni jest niezbędna, choćby ze względów geopolitycznych.

30.08.2023

Krajowa Izba Radców Prawnych ponownie zajmie się formą "radczyni prawna"

Prawnicy Doradca podatkowy

Do Krajowej Izby Radców Prawnych jak również Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu ponownie trafił wniosek dotyczący dopuszczalności używania formy "radczyni prawna". Jego autor, dr Piotr Cybula, zwraca uwagę, że mimo wcześniejszej negatywnej opinii samorządu, zwrot "radczyni prawna" pojawia się zarówno na stronie internetowej KIRP, jak i na stronach internetowych okręgowych izb radców prawnych.

29.08.2023

Lista bezpłatnych leków, w tym dużo antybiotyków i tanie produkty

Pacjent Farmacja

Na wstępnej liście bezpłatnych leków dla dzieci i osób od 65. roku życia znalazło się ponad dwa tysiące produktów. To w dużej liczbie antybiotyki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, których nadużywanie szkodzi. Gdy przepisy wejdą w życie, może wzrosnąć na nie popyt. Jest na niej także szczepionka na HPV dla seniorów oraz tanie produkty z ryczałtem 3,2 zł lub z 30-proc. upustem, a eksperci pytają: po co? 

29.08.2023

RPO: Osobie prawnej nie przysługuje zadośćuczynienie

Prawo cywilne Spółki

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o wydanie uchwały, w której Sąd Najwyższy jednoznacznie wykluczy możliwość zasądzenia zadośćuczynienia za krzywdę poniesioną przez osoby prawne w związku z bezprawnym naruszeniem jej dóbr osobistych - poinformowało we wtorek biuro RPO.

29.08.2023

Wirtualna poczekalnia i komunikaty o opóźnieniach w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od IV kwartału pełnomocnicy będą otrzymywać informacje online o zmianach terminów rozpraw. Wśród innych funkcjonalności wprowadzanych w ramach modyfikacji systemu, uruchomiona zostanie wirtualna poczekalnia, do której trafią wszystkie osoby oczekujące na rozprawę zdalną. Jest to miejsce, gdzie nastąpi dodatkowa weryfikacja uczestników postępowania przed ich skierowaniem do właściwej rozprawy.

29.08.2023

ZUS: Pierwsze wypłaty czternastej emerytury już 1 września

Finanse publiczne Emerytury i renty

Czternastki zostaną wypłacone w terminach wypłat emerytury lub renty. We wrześniu emeryci i renciści mogą spodziewać się na swoich kontach bankowych wyższych niż zwykle przelewów. Oprócz świadczenia podstawowego otrzymają również kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę (czternastkę) – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

29.08.2023