UOKiK oskarża Polsat o nieuczciwe praktyki wobec kablówek

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko Polsatowi oraz spółkom Discovery. Jego zastrzeżenia budzi m.in. sposób sprzedaży programów telewizyjnych w pakietach. Skargi w tej sprawie wpływały do UOKiK-u od kablówek.

05.05.2021

PIE: 31 proc. pracowników w mikrofirmach otrzymuje część wynagrodzenia „pod stołem”

Domowe finanse Prawo pracy

W 2018 roku sektor finansów publicznych stracił 17 mld zł na skutek zjawiska wypłacania części wynagrodzeń pod stołem, w tym 7 mld zł nieodprowadzonych składek emerytalnych – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego autorzy twierdzą, że 6 proc. wynagrodzeń w Polsce jest tak wypłacanych. W 2018 roku suma wypłat wyniosła 34 mld zł, co stanowiło równowartość 1,6 proc. PKB.

05.05.2021

Szykują się nowe stanowiska kierownicze w CBA

Wymiar sprawiedliwości

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozrasta się więc potrzebuje nowych stanowisk kierowniczych by zagwarantować skuteczne zarządzanie poszczególnymi jednostkami - tak w skrócie uzasadniono projekt noweli rozporządzenia w sprawie stanowisk w tej służbie. Do już istniejących dodaje się nowe - zastępcy dyrektora biura, zastępcy dyrektora delegatury oraz funkcjonariusza-doradcy szefa CBA.

05.05.2021

Sąd poza kolejnością rozpozna sprawę zgody na zakup Polska Press przez Orlen

Ochrona konkurencji

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpozna poza kolejnością odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na przejęcie kontroli nad Polska Press przez PKN Orlen. Nie wyznaczono jeszcze konkretnego terminu, ale sprawa otrzymała już swoją sygnaturę.

05.05.2021

Spraw rodzinnych coraz więcej, a tryb online nie zawsze się sprawdza

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Sprawy rodzinne w czasie pandemii niemal zalewają sądy. To efekt nie tylko nowych pozwów ale i zaległości wynikających z covidowych obostrzeń, zachorowań sędziów i pracowników sądów. Problemem są też niezmiennie opinie biegłych, na które w większych miastach czeka się już ponad rok. Ratunkiem mogłyby być rozprawy online tyle, że barierą bywa i sprzęt, i charakter takich spraw.

05.05.2021

Dni dyrektorskie nie muszą być ustalone raz na zawsze

Szkoła i uczeń

Cześć rodziców uważa, że uczniowie jak najszybciej powinni wrócić do szkoły. A do tego, z racji trudnej sytuacji oraz faktu, że przesiedzieli w domach ponad rok, powinno się ograniczyć liczbę wcześniej wyznaczonych dni wolnych. Rozporządzenie nie przewiduje takiej procedury, ale też nie zabrania cofnięcia już podjętych decyzji.

05.05.2021

Nauczyciele zapowiadają testy, dyrektorzy apelują o rozsądek, wytycznych nie ma

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zapowiada, że wszyscy uczniowie wrócą do szkół i stacjonarnej nauki pod koniec maja. Część nauczycieli chce wtedy postawić na odbudowywanie relacji po rocznej przerwie, inni mają zgoła odmienne plany i zapowiadają, że dokładnie sprawdzą, jaką wiedzę przyswoili uczniowie w ciągu tego roku.

05.05.2021

Rząd chce późniejszego przechodzenia na emerytury, ale skutecznych narzędzi nie proponuje

Finanse publiczne Emerytury i renty

Rząd w Krajowym Planie Odbudowy przyznaje się do błędu, jakim było cofnięcie podwyższenia wieku emerytalnego. Przed zbliżającą się katastrofą demograficzną chce nas chronić wyższym efektywnym wiekiem przechodzenia na emerytury, ale mające temu służyć mechanizmy - m.in. podatkowe - raczej nie wpłyną na decyzje Polaków, z których większość robi to tuż po uzyskaniu uprawnień.

05.05.2021

Większy ogródek przy restauracji - miasto zapewni nawet za grosz

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Małe i średnie firmy Koronawirus

Właściciele kawiarni i restauracji, dzięki wsparciu władz miejskich, będą mogli w tym roku zająć większe powierzchnie na ogródki przy swoich lokalach i płacić mniej za przyznany dodatkowo metraż. Miasta dają przedsiębiorcom teren nawet kosztem parkingów. Ogródki na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach mają być otwarte od 15 maja.

05.05.2021

Szczepimy miliony, a ustawy o funduszu kompensacyjnym - brak

Koronawirus szczepienia

Choć w Polsce odnotowano już ponad tysiąc ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych, to wciąż nie ma ustawy wprowadzającej szybką ścieżkę uzyskania odszkodowania. Ponadto, zgodnie z projektem, pieniądze będą tylko wtedy, gdy producent wpisze dane działanie niepożądane do charakterystyki produktu. Im później to zrobi, tym mniejsze szanse na rekompensatę.

05.05.2021

Skarbówka wzywa na kontrole i sprawdza, czy podatnicy mieli prawo do odliczeń w PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Pytania o niepełnosprawność, analizowanie badań medycznych i historii choroby, przesłuchiwanie sąsiadów i weryfikacja, czy rodzic na pewno zajmuje się dzieckiem – to tylko niektóre metody aparatu skarbowego na sprawdzanie podatników. Termin na rozliczenie PIT minął, zaczęło się więc sprawdzanie. Na cenzurowanym są przede wszystkim ulga rehabilitacyjna i prorodzinna.

05.05.2021

Sejm ratyfikował unijny Fundusz Odbudowy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Sejm we wtorek wieczorem ratyfikował decyzję Rady Europy o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącej Funduszu Odbudowy. Jej przyjęcie jest niezbędne do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy, z którego Polska ma otrzymać ponad 58 mld euro. Pieniądze te mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

04.05.2021

Projekt ustawy o platformach crowdfundingowych trafił do konsultacji

Prawo karne Prawo gospodarcze Finanse Prawo unijne

Ministerstwo Finansów opracowało projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. Ma ona regulować działalność platform crowdfundingowych, dostosowując polskie prawo do unijnego. Platformy crowfundingowe mają podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

04.05.2021

Cofnięcie ograniczeń dla elektrowni wiatrowych - opublikowany projekt trafił do uzgodnień

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Zwiększenie możliwości budowy nowych lądowych elektrowni wiatrowych – to najważniejszy cel projektowanej nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Reguła lokowania wiatraków w odległości co najmniej dziesięciokrotności wysokości elektrowni od zabudowań mieszkalnych zostanie utrzymana, ale lokalne procedury planistyczne gmin będą mogły ją złagodzić.

04.05.2021

Samorządy mają więcej czasu na sprawozdania budżetowe

Samorząd terytorialny

Sprawozdanie finansowe jednostki samorządu wójt, burmistrz, prezydent miasta lub zarząd przekazuje organowi stanowiącemu do 31 maja roku następującego po roku budżetowym. W 2021 r. terminy składania sprawozdań wydłużono. Przepisy ustawy o finansach publicznych tworzą ramy instytucjonalne i czasowe procedury, której celem jest zatwierdzenie wykonania budżetu

04.05.2021

RPO apeluje o debatę w sprawie konwencji o prawach osób starszych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do minister rodziny i polityki społecznej o rozpoczęcie prac nad treścią konwencji o prawach osób starszych. Jego zdaniem debata publiczna na ten temat łączyłaby postulaty ważne dla obecnych i przyszłych pokoleń seniorów. RPO ocenia że Polska jest za mało aktywna w tej sprawie na forum międzynarodowym.

04.05.2021

Ruszyła rejestracja - dużo firm chce organizować szczepienia

Koronawirus szczepienia

Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa od wtorku jest dostępny formularz zgłoszeniowy, za pośrednictwem którego zakłady pracy mogą zgłaszać chęć szczepienia przeciwko Covid-19. Do południa wypełniły go już 484 przedsiębiorstwa, które zgłosiły ponad 530 tys. osób. Każda firma, by uruchomić szczepienia u siebie musi zgłosić co najmniej 300 osób.

04.05.2021

Wkrótce projekt ws. reformy Polskiej Akademii Nauk

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki zapowiada reformę Polskiej Akademii Nauk. - Myślę, że w perspektywie kilkunastu tygodni będziemy mieli gotowe wstępne przepisy projektu zmian w Polskiej Akademii Nauk – poinformował we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wcześniej wiele emocji w środowisku naukowym wzbudziły założenia do ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim.

04.05.2021

UOKiK: Merida utrudnia zakup roweru w internecie

Rynek i konsument

Na skutek praktyk stosowanych przez firmę Merida konsumenci mają ograniczoną możliwość zakupu sprzętu przez internet - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i postawił zarzut, że sprzedaż rowerów tej marki odbywa się w Polsce z naruszeniem reguł konkurencji.

04.05.2021

Na maturze z polskiego "Lalka" i "Ziemia obiecana"

Koronawirus

Do egzaminu dojrzałości z polskiego przystąpiło blisko 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Egzamin odbył się w reżimie sanitarnym, według wytycznych Sanepidu i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Arkusz dostępny jest już na stronie CKE.

04.05.2021