Szef MON zapowiada ustawę o obronie cywilnej

Wojsko Obrona cywilna

Będziemy zwiększać liczebność armii, ale także zdolności operacyjne Wojska Polskiego, na to położę dużo większy nacisk - powiedział w sobotę Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej. Zaznaczył również, że potrzebna jest ustawa o obronie cywilnej. Prace nad nowymi przepisami mają się rozpocząć wkrótce.

20.01.2024

Biegli rewidenci i księgowi rozmawiają z MF o przyszłości zawodu

Rachunkowość

W piątek, 19 stycznia, Jurand Drop, wiceminister finansów, spotkał się z Kamilem Jesionowskim, prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów (PIBR) i dr. hab. Stanisławem Hońko, prezesem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP). Głównym tematem spotkania były regulacje dotyczące rachunkowości i audytu. Poruszono również kwestię niezbędnego nadzoru publicznego nad rynkiem audytorskim.

20.01.2024

PiESEL - psi i koci PESEL ma ograniczyć bezdomność

Obowiązek trwałego znakowania psów i kotów oraz ich rejestracji w ogólnopolskiej elektronicznej bazie danych to pomysł, który ma szansę na realizację, gdyż w Sejmie jest wielu posłów przyjaznych zwierzętom. Inicjatywa PiESEL ma na celu nadanie psom i kotom swoistej tożsamości, co ma poprawić sytuację zwierząt domowych.

20.01.2024

Przymusowe karmienie, badania seksuologiczne i odwyk

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Każdy z osadzonych ma obowiązek spożywać posiłki podawane mu w zakładzie karnym. Przymusowe dokarmianie osadzonego stosuje się wyłącznie w razie zagrożenia życia. Sąd penitencjarny ma prawo zezwolić także na przymusowe wykonanie zabiegu w razie samouszkodzenia więźnia. Zgody sądu wymaga również przymusowe leczenie odwykowe – od narkotyków i alkoholu.

20.01.2024

Pensję zmarłego pracodawca ma wypłacić bez czekania na spadek

Prawo pracy

Po śmierci pracownika jego wynagrodzenie - a także większość innych świadczeń z nim powiązanych - nie wchodzi automatycznie w skład spadku. Pracodawca musi ustalić, czy zmarły nie miał małżonka oraz bliskich, którzy mieliby prawo do renty rodzinnej. To im trzeba bowiem wypłacić niezwłocznie pracownicze należności, a nie ustalonym później spadkobiercom.

20.01.2024

Można się pozbyć kredytu przewalutowanego ze złotych na franki

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Osoby, które w sądach walczą o unieważnienie umowy kredytu frankowego zazwyczaj wygrywają. W gorszej sytuacji są jednak kredytobiorcy, którzy najpierw wzięli kredyt w złotówkach, potem przewalutowali go na franki szwajcarskie, a teraz wnioskują o unieważnienie umowy. W ich przypadku wygrana też jest możliwa - tak uważają prawnicy i przedstawiają różne rozwiązania.

20.01.2024

W zespole karetki coraz rzadziej jest lekarz

Zawody medyczne

Nie mniej niż jeden zespół specjalistyczny, czyli z lekarzem, musi przypadać na dziesięć zespołów podstawowych.  Protestujących, że to za mało, eksperci uspakajają, że w czasie pandemii przepisy były jeszcze łagodniejsze, a skarg z powodu braku lekarza w zespole ratownictwa medycznego nie było. Poza tym lekarzy po prostu brakuje, tak wiec nowe przepisy zrywają z fikcją.

20.01.2024

Nie każde urzędowe pismo musi mieć Orła Białego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Używanie wizerunku orła ustalonego dla godła RP powinno być traktowane jako uprawnienie przynależne organowi przy wykonywaniu władztwa administracyjnego, nie zaś jako nakaz stosowania dla każdego pisma wychodzącego z urzędu – wyjaśnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznaje, że ze względu na anachroniczny charakter przepisów dotyczących symboli państwowych, sprawa wykorzystania ich w internecie nie jest całościowo uregulowana.

20.01.2024

Odsuwa się groźba zawieszenia Polski w prawach członka UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska oczekuje konkretnych propozycji i projektów ustaw, nawet jeśli istnieje groźba weta prezydenta – wynika ze spotkania ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Adama Bodnara z komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Realizacja kamieni milowych jest warunkiem przyznania Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy, co zbliża nasz kraj do powrotu na tory praworządności.

19.01.2024

Rozdzielenie urzędów ministra i prokuratora już wkrótce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało założenia do ustawy Prawo o prokuraturze. Wprowadzone zostanie ponowne rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, którego na sześcioletnią kadencję będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu. Kandydatów będzie mógł zgłaszać także prezydent, marszałek Sejmu, posłowie, senatorowie, prokuratorzy i obywatele.

19.01.2024

Debata: Jak firmy mają prawidłowo raportować informacje w zakresie ESG?

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie ESG

Co zmienia dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju i jak firmy mogą przygotować się na zmiany w raportowaniu ESG? Jakie podmioty będą musiały przygotować się na nowe obowiązki? Jakie zmiany szykuje Unia Europejska w zakresie definicji greenwashingu i jak rzetelnie informować o ekologiczności swojego produktu? To tylko niektóre tematy, o których będą dyskutować eksperci w trakcie kolejnej debaty z cyklu Legal Corpo Bridge, która odbędzie się 24 stycznia br.

19.01.2024

Sędzia Zaradkiewicz nie będzie już dyrektorem KSSiP

Prawnicy

Sędzia Kamil Zaradkiewicz z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zrzekł się funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Zaradkiewicz mógł pozostawać w konflikcie interesów, szkoląc przyszłe kadry wymiaru sprawiedliwości i jednocześnie orzekając w sprawach skarg kasacyjnych, wnoszonych przez wykładowców i absolwentów tej placówki.

19.01.2024

RPP w sprawie Joanny z Krakowa: naruszono prawa pacjentki

Pacjent

Badając sprawę p. Joanny z Krakowa, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec analizował proces udzielenia świadczeń zdrowotnych na każdym etapie – od wykonanego przez pacjentkę telefonu do lekarza psychiatry, aż do wypisu ze szpitala. Uznał, że doszło do naruszenia jej praw przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe oraz tajemnicy informacji przez lekarza psychiatrę, prowadzącego indywidualną praktykę lekarską. Za nieakceptowalne uznał niektóre działania funkcjonariuszy policji.

19.01.2024

TSUE: Pracownik ma prawo do ekwiwalentu, jeśli przed wypowiedzeniem nie wykorzystał urlopu

Prawo pracy Prawo europejskie

Pracownik, który nie mógł wykorzystać wszystkich dni corocznego płatnego urlopu przed złożeniem wypowiedzenia ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Państwa członkowskie nie mogą powoływać się na względy związane z ograniczaniem wydatków publicznych, aby ograniczać to prawo – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

19.01.2024

CIOP-PIB: Czy można poprawić zdrowie psychofizyczne i zdolność do pracy nauczycieli?

Szkoła i uczeń Prawo pracy BHP Zarządzanie oświatą

Nauczyciele to grupa zawodowa bardzo silnie podatna na stres zawodowy i jego negatywne skutki. Poza typowymi obciążeniami związanymi z pracą, narażeni są także na szereg specyficznych wymagań, w tym m.in. agresywne zachowania uczniów, konieczność dopasowania programu nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów, utrzymanie dyscypliny w klasie, radzenie sobie z wprowadzaniem zmian czy roszczeniowe postawy rodziców.

19.01.2024

Logowanie do e-zdrowia - przerwa od piątku wieczorem do soboty

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od piątku, od godz. 20 do soboty, do godz. 16 profil zaufany będzie niedostępny w związku z pracami serwisowymi Centralnego Ośrodka Informatyki. Oznacza to, że w tym czasie nie będzie można logować się za pomocą profilu zaufanego do systemów, w tym do systemu e-zdrowie (P1) – aplikacji gabinet.gov.pl oraz Internetowego Konta Pacjenta, rejestrów i innych e-usług e-zdrowia, udostępnianych przez Centrum e-Zdrowia, a także wykorzystać profilu zaufanego do podpisywania dokumentów, np. e-recept, e-skierowań.

19.01.2024

MF: Data wprowadzenia KSeF zostaje odsunięta

VAT

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur nie wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. – zapowiedział minister finansów Andrzej Domański. Nie podał jednak nowej daty. Resort chce, by KSeF został wdrożony tak szybko, jak to możliwe, ale nowy termin zostanie określony po przeprowadzeniu audytu dotychczasowych prac. Szef KAS Marcin Łoboda wskazał na problemy techniczne i informatyczne. Według ekspertów to dobra decyzja, która cieszy większość podatników. Ale w trudniejszej sytuacji są ci, którzy kończą już prace nad wdrożeniem KSeF i ponieśli duże wydatki.

19.01.2024

Minister Nowacka: Wyższe pensje dla nauczycieli od marca

Kadry w oświacie

Od marca na konta nauczycieli mają trafiać wyższe pensje, z wyrównaniem za styczeń i luty. Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka zaznacza jednak, że decyzja w tej sprawie należy do prezydenta. Poszczególne stopnie nauczycieli mają otrzymać od 30 do 33 proc. podwyżki.

19.01.2024

AI obawiają się ci, którzy nie mieli okazji z nią pracować. Badanie

Prawo pracy Rynek pracy

Sztucznej inteligencji w kontekście pracy najbardziej obawiają się ci, którzy dotychczas nie korzystali z niej w pracy – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Przedstawiciele takich branż, jak marketing, PR czy HR, gdzie rozwiązania wykorzystujące mechanizmy AI często są już w tej chwili w codziennym użyciu, upatrują w nich raczej szansy rozwojowej niż zagrożenia. Z drugiej jednak strony - mimo obaw - Polacy zdają sobie sprawę, że sztuczna inteligencja może być dla nich pomocna.

19.01.2024

W Prokuraturze Krajowej powstanie zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości

Prokuratura

Prokurator Generalny Adam Bodnar powoła w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości. Będzie złożony z prokuratorów, którzy przyjrzą się zawiadomieniom i postępowaniom, jakie trafiły do prokuratury w ostatnich latach w tej sprawie. Zespół będzie badał prawidłowości zarządzania środkami z Funduszu i wydatkowania ich. Zostanie sprawdzona m.in. kwestia zakupu systemu PEGASUS.

19.01.2024