Język migowy w policji, pogotowiu i straży pożarnej

Administracja publiczna

Przygotowany przez Senat projekt zmiany przepisów ustawy o języku migowym nakłada na służby "ratownicze" m.in. obowiązek świadczenia usług tłumacza migowego został już przesłany do Sejmu.

05.11.2018

Niezapłacona faktura wymusi korektę rozliczeń

CIT PIT Prawo gospodarcze

Brak zapłaty zobowiązania w ciągu 120 dni od terminu płatności określonego na fakturze, spowoduje obowiązek korygowania kosztów podatkowych i podwyższenia podstawy opodatkowania.

05.11.2018

Podział majątku przed rozwodem? Coraz częściej do notariusza

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Coraz więcej par, jeszcze przed rozwodem, korzysta z usług notariusza i dzieli się majątkiem. Chcą szybko i bez orzekania o winie zakończyć małżeństwo. To nowy trend, ale w ocenie notariuszy można by pójść jeszcze dalej i bezproblemowe rozwody rozstrzygać poza sądami.

05.11.2018

Wiele definicji przedsiębiorcy nie ułatwia prowadzenia biznesu

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wiele ustaw oraz definicji przedsiębiorcy i działalności gospodarczej to pole minowe dla osób rozpoczynających własny biznes. Sytuację dodatkowo komplikuje brak spójności między definicjami w kodeksie cywilnym i prawie przedsiębiorców, co może rodzić poważne problemy interpretacyjne.

05.11.2018

Trwają analizy, co zrobić z polskim osoczem 

Opieka zdrowotna

Około 23 proc. osocza pobieranego od polskich honorowych dawców krwi trafia do szpitali. Jego nadwyżki, czyli ok. 200 tys. litrów rocznie przekazywane są za opłatą zagranicę. Ministerstwo Zdrowia analizuje, czy warto zbudować w Polsce fabrykę do frakcjonowania osocza. Wnioski ma przedstawić do końca listopada.

05.11.2018

Prezydent proponuje zakaz naliczania odsetek od odsetek

Prawo cywilne

Na najbliższym posiedzeniu, które rozpocznie się 7 listopada br. Sejm rozpatrzy w pierwszym czytaniu projekt zmian w kodeksie cywilnym, który dotyczy zakazu naliczenia odsetek od odsetek. Autorem projektu jest Prezydent RP.

05.11.2018

Ipsos: Wygrywają dotychczasowi prezydenci

Samorząd terytorialny

W drugiej turze wygrają dotychczasowi prezydenci - wynika z sondażu Ipsos. W Gdańsku wybory prezydenta miasta wygrał Paweł Adamowicz, w Krakowie Jacek Majchrowski z poparciem a w Kielcach Bogdan Wenta.

04.11.2018

Będzie wymóg szczepień dla obcokrajowców przyjeżdżających do pracy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Pracujemy nad regulacjami dotyczącymi szczepień dla cudzoziemców, którzy na dłużej przyjeżdżają do Polski - poinformował w niedzielę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Jego zdaniem odra, którą zostały zarażone dzieci na Mazowszu została "zawleczona z zagranicy".

04.11.2018

Ponad sto incydentów wyborczych

Samorząd terytorialny

Zanotowano 102 incydenty związane z II turą wyborów samorządowych - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Było to 10 przestępstw i 92 wykroczenia. To więcej niż w poprzedniej turze wyborów.

04.11.2018

Wyniki drugiej tury wyborów w poniedziałek przed południem

Samorząd terytorialny

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych będą najprawdopodobniej znane w poniedziałek przed południem - ocenił przewodniczący PKW, sędzia Wojciech Hermeliński. Podkreślił także, że ze względu na dużą ilość pracy w przyszłości mogą pojawić się trudności ze znalezieniem chętnych do zasiadania w komisjach wyborczych.

04.11.2018

Polska i Niemcy będą współpracować w sprawie szczepień

Opieka zdrowotna

Problem rosnącej liczby osób odmawiających szczepień był jednym z tematów rozmów szefów resortów zdrowia Polski i Niemiec w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w końcu ubiegłego tygodnia w Warszawie.

04.11.2018

Diagnoza w poradni nawet bez współpracy rodziców ucznia

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele często nie wiedzą, jak poradzić sobie z niesfornym uczniem, który przeszkadza na lekcji. Bywa, że szwankuje również współpraca z rodzicami, którzy nie wierzą, że ich dziecko źle zachowuje się w szkole. Istnieją procedury, które można zastosować w takiej sytuacji.

04.11.2018

Długość jachtu bez znaczenia dla opłaty rejestracyjnej

Administracja publiczna

Obecnie opłata jest uzależniona od długości jachtu i może wynieść nawet 375 zł. Natomiast od 2020 r. będzie obowiązywała stała stawka w wysokości 60 zł. Projekt w tej spawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

04.11.2018

Płace w Agencji Badań Medycznych według ustawy kominowej

Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany do projektu ustawy ws. utworzenia Agencji Badań Medycznych. M.in. zamiast specjalnych zasad wynagradzania kadry kierowniczej, autorzy postanowili wrócić do zasad ogólnych, tzn. według ustawy kominowej.

03.11.2018

Rektor UW: Skandaliczny przepis o zatrudnianiu sędziów

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

To skandaliczny przepis i dlaczego on został wprowadzony, tego nie mogę zrozumieć - tak rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys ocenił przepis o zatrudnianiu sędziów TK, SN i NSA na uczelniach.

03.11.2018

O niższym PIT warto pomyśleć już dzisiaj

PIT

Aby skorzystać z ulg i odliczeń w PIT, trzeba mieć odpowiednie dokumenty. Muszą być wystawione w tym roku. Mimo, że do rozliczenia rocznego PIT jest jeszcze dużo czasu, trzeba je zebrać już teraz.

03.11.2018

Rzecznik pomoże także w procesach przeciw konsumentom

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości chce doprecyzować przepis kodeksu postępowania cywilnego w zakresie uprawnień rzecznika konsumentów. W projekcie nowelizowanego art. 633 proponuje, by mógł on wstępować także do postępowań toczących się przeciwko konsumentom.

03.11.2018

Inspektor sanitarny apeluje o szczepienie dzieci

Opieka zdrowotna

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zaapelował w piątek o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.

02.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski