Pacjent z bólem zęba zostaje bez jakiejkolowiek pomocy

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prawie wszystkie gabinety stomatologiczne zostały zamknięte. Dentyści nie mają dostępu do środków dezynfekcji ani ochrony osobistej. Apelują, by rząd szybko utworzył w szpitalach sieć doraźnej pomocy stomatologicznej. Świetnie nadałyby się do tego np. dentobusy. Ograniczenia w leczeniu pojawiają się też tam, gdzie miało ich nie być - np. w onkologii.

24.03.2020

Doręczenia pism w dobie koronawirusa - czas na sądy online

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czasie epidemii, zagrożenia epidemicznego lub jeśli poczta przestanie działać, będzie można wnosić pisma procesowe przy użyciu e-PUAP lub poczty elektronicznej. Powinno być jednak opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym - proponuje MS. Chce dopuścić też skany. Prawnicy generalnie to chwalą, choć widzą braki. W ich ocenie sądy powinny zacząć prace "online".

24.03.2020

Epidemia koronawirusa może wyciąć niepubliczne przedszkola

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą Koronawirus

O ile szkoły podczas przerwy wynikającej z epidemii mogą zdalnie kontynuować swoją działalność, to żłobki i przedszkola nie mają już za bardzo takich możliwości, bo ich główną funkcją jest opieka nad dziećmi. To może być poważny problem dla wielu niepublicznych placówek, bo rodzice buntują się, że musieliby płacić czesne za usługi, których nie otrzymują.

24.03.2020

Rząd chroni pracowników przed zwolnieniami. A co z firmami, którym ubywa rąk do pracy?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Już ponad 41 tysięcy osób korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – ustaliło Prawo.pl. Tymczasem przedsiębiorcy mają coraz większe braki kadrowe. To największy problem dla strategicznych dla państwa branż, pracujących w ruchu ciągłym - m.in. producentów leków czy żywności. Zdaniem prawników, firmy nie mogą odmówić udzielenia zwolnienia od pracy na okres sprawowania opieki

24.03.2020

Zbiórki publiczne na walkę z epidemią koronawirusa mają skutki podatkowe

PIT Podatek od spadków i darowizn Koronawirus

W internecie pojawia się coraz więcej zbiórek publicznych. Pieniądze zebrane w tej formie mają wspomóc szpitale w walce z epidemią koronawirusa. Chodzi o zakupy środków ochronnych i sprzętu medycznego. Jedną z akcji prowadzi Fundacja Siepomaga. Wpłacający i otrzymujący wpłaty muszą jednak wziąć pod uwagę skutki podatkowe - m.in. można odliczyć darowiznę w rocznym PIT.

24.03.2020

Brak kar za opieszałość urzędów to furtka do niezałatwiania spraw

Administracja publiczna

Niewydanie przez urząd decyzji w terminie nie będzie karane – przewiduje projekt noweli specustawy koronawirusowej. To uzasadnione o tyle, że w czasie epidemii znacznie ograniczone jest działanie urzędów. Jednak zdaniem ekspertów skoro nie ma stanu nadzwyczajnego, wątpliwości budzi przyzwolenie na niezałatwianie przez administrację spraw, co nie jest korzystne dla obywateli.

24.03.2020

Nowa matryca stawek podatku VAT od lipca

VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że wychodząc naprzeciw postulatom podatników, przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.

23.03.2020

UE poluzuje przepisy dotyczące deficytów budżetowych

Finanse publiczne Prawo unijne Koronawirus

Regulacje dotyczące limitów dla deficytów budżetowych krajów członkowskich zostaną poluzowane - zdecydowali w poniedziałek ministrowie finansów państw Unii Europejskiej. Zaproponowała to Komisja Europejska, która przewiduje, że w związku z pandemią koronawirusa wielu krajom nie uda się spełnić kryteriów.

23.03.2020

Minister apeluje do gmin o posiłki dla potrzebujących, będzie większa dotacja

Pomoc społeczna

Wójt, burmistrz, prezydent miasta mogą liczyć na zwiększenie dotacji do 5 procent środków finansowych na dowóz posiłków w gminie – informuje minister polityki społecznej. W apelu do samorządów przekazanym przez wojewodów przypomina, że pomoc osobom starszym, samotnym i bezdomnym powinna przyznać gmina, łącznie z dowozem posiłku.

23.03.2020

Fundacja Batorego: Wyborów w terminie nie da się zorganizować

Wybory

Organizacja wyborów zaangażuje około 200 tysięcy osób – szacują eksperci Fundacji Batorego. I przewidują trudności ze skompletowaniem komisji i zabezpieczeniem przed koronawirusem ich członków, lokali oraz głosujących. Ograniczenie prawa do głosowania w kwarantannie, szpitalach i za granicą może spowodować protesty wyborcze, a nawet unieważnienie wyniku wyborów.

23.03.2020

ZUS: Jest uproszczony wniosek o odroczenie płatności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku – poinformowała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

23.03.2020

Katowice: Sędzia zarażona, sąd zamknięty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ponieważ u jednej z sędziów orzekających w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód potwierdzono zakażenie koronawirusem, decyzją miejscowej Inspekcji Sanitarnej, kwarantanną zostały objęte osoby, które miały bezpośredni kontakt z sędzią. Budynek sądu przy ul. Francuskiej w Katowicach pozostaje zamknięty.

23.03.2020

GIS: Szybkie diagnozy na koronawirusa dla kadry medycznej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Główny Inspektor Sanitarny zmienił definicję przypadku kwalifikującego do badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa i rozszerzył ją o osoby niemające kontaktu z osobą zakażoną, a "manifestującą" objawy. - To rozwiązanie dedykowane dla personelu medycznego -poinformowano.

23.03.2020

Doradcy podatkowi krytykują pakiet pomocowy

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Samorząd doradców podatkowych krytycznie odnosi się do rządowego projektu nowelizacji specustawy w obszarach związanych z rozliczeniami podatkowymi. Przedstawione rozwiązania, którego szczegóły zostały ujawnione w weekend, nie uwzględniają większości wniosków. Doradców dziwi m.in. podejście do prowadzenia kontroli podatkowych w trakcie trwania epidemii.

23.03.2020

Koronawirus obnaża słabości wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Lata zaniedbań, uprawiania marketingu politycznego zamiast realnych reform, nieumiejętność znalezienia środków finansowych, a w konsekwencji postępujący paraliż sądów, a w dalszej kolejności zapaść finansowa i możliwa redukcja zatrudnienia w szeroko pojętym wymiarze sprawiedliwości. Jeden wirus – obnażył jeszcze bardziej zapaść wymiaru sprawiedliwości

23.03.2020

Rząd chce ograniczyć grupowe spotkania

Koronawirus

Rząd pracuje nad rozwiązaniem, które wprowadzi ograniczenia dotyczące spotkań większej liczby osób, w tym takich jak grupowe wycieczki, grille czy ogniska - ujawnił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker. Nie powiedział jednak, jakiego typu działania są przygotowywane.

23.03.2020

Polska kupi maseczki i jednorazowe fartuchy ochronne bez unijnego certyfikatu

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Lekarze i pielęgniarki alarmują, że brakuje im środków ochrony indywidualnej. Polska idzie śladem Niemiec i będzie kupować środki ochrony indywidualnej oraz wyroby medyczne, które nie są dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej, ale są dopuszczone w innych krajach.

23.03.2020

MS ratuje sądy przed koronawirusem, będzie zawieszenie terminów

Wymiar sprawiedliwości

Środowiska prawnicze postulują to od 15 marca, gdy sądy ograniczyły swoją pracę. Resort sprawiedliwości wprowadza katalog spraw pilnych oraz proponuje wstrzymanie nierozpoczętego i zawieszenie rozpoczętego biegu terminów procesowych. To dobry kierunek, ale w planowanych zmianach są luki - oceniają prawnicy. Wskazują, że jedna z nich może uderzyć w areszty.

23.03.2020

Polak potrafi. Luka w przepisach zachęca do unikania pracy dzięki kwarantannie

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Osoby powracające do kraju, np. po urlopie, mają odbyć 14-dniową obowiązkową kwarantannę. Niektórzy pracownicy celowo, choć na chwilę, przekraczają granicę, by przez dwa tygodnie nie pracować. Nikt nie bada ich zdolności do wykonywania w tym czasie pracy, np. zdalnej. A pracodawcy nie wiedzą, jakie wynagrodzenie wypłacać im w tym czasie. W najgorszym razie - można pozostać bez środków do życia.

23.03.2020