SLD chce, by w rozmowy z Porozumieniem Zielonogórskim, które nie zaakceptowało warunków resortu zdrowia ws. finasowania podstawowej opieki zdrowotnej  w 2015 roku włączyła się premier Ewa Kopacz. Zażądało tego także PiS.

Czytaj: Sulik do PiS i SLD: bezpieczeństwo pacjentów zapewnione >>>

Rzeczniczka rządu Iwona Sulik powiedziała, że z informacji, które przekazuje minister zdrowia do KPRM wynika, że bezpieczeństwo pacjentów jest zapewnione. Jak podawało w czwartek 1 stycznia 2015 roku Ministerstwo, umowy z NFZ podpisało około 80 procent lekarzy.

Czytaj: MZ: każdy powiat przynajmniej z jedną umową na usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej >>>

Od godz. 9 do 12.30 w piątek 2 stycznia 2015 do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 180 zgłoszeń w związku z utrudnionym dostępem do POZ; najwięcej z woj. lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego. Rzeczniczka Krystyna Barbara Kozłowska zapowiedziała, że będzie wszczynać postępowania wobec lekarzy, którzy nie przestrzegają praw pacjentów; mogą zapłacić do 500 tys. zł kary.

Czytaj: Rzecznik Praw Pacjenta zapowiada postępowania w sprawie odmowy dokumentacji medycznej  >>>

 

W 100 procentach umowy na 2015 rok podpisano w czterech województwach: świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim.

Najtrudniejsza sytuacja jest zaś w województwach: lubuskim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

W Lubuskiem, gdzie do PZ należy zdecydowana większość lekarzy POZ, umowy podpisało nieco ponad 26 procent podmiotów z tych, które miały je w zeszłym roku. NFZ zawarł dotychczas 50 umów na POZ; do końca 2014 roku w regionie zawartych było 190 takich umów. Świadczenia podstawowej udzielane są w 77 miejscach, co wynika z faktu, że niektóre z praktyk mają swoje filie w kilku miejscach. W samym Gorzowie Wlkp. z 24 przychodni lekarzy rodzinnych 8 przyjmuje pacjentów.

Czytaj: Lubuskie: około 26 procent podmiotów POZ ma podpisane umowy na 2015 rok >>>
 

Na Podlasiu czynnych jest 159 na 311 gabinetów lekarzy rodzinnych. W czynnych gabinetach pracuje 524 lekarzy rodzinnych, jest w nich zapisanych 46 procent mieszkańców. 594 tysięcy osób zapisanych jest do lekarzy, którzy dotąd umów nie podpisali. Najgorzej jest w powiatach: zambrowskim, białostockim oraz w Białymstoku. Trwają negocjacje z trzema dużymi podmiotami, które są gotowe rozszerzyć działalność w tych miejscach w regionie, gdzie sytuacja jest najgorsza.

W Lubelskiem umowy na 2015 rok ma ponad połowa podmiotów POZ; obejmują one opieką 56 procent mieszkańców. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: biłgorajskim, gdzie podpisana jest jedna umowa z POZ obejmującym około 8 procent mieszkańców; radzyńskim, gdzie POZ obejmują 11 procent mieszkańców i bialskim, gdzie podpisane umowy dotyczą 17 procent mieszkańców.

Podobna sytuacja jest w Podkarpackiem - ponad połowa świadczeniodawców nadal nie podpisała umów. W liczącym 136 tys. mieszkańców powiecie mieleckim umowę ma jeden świadczeniodawca.

Czytaj: Podkarpackie: ponad połowa świadczeniodawców POZ bez umów z NFZ >>>

 

Prawie połowa przychodni POZ w województwie warmińsko-mazurskim też nie ma umów. Dotychczas aneksy podpisało 151 z 280 świadczeniodawców w regionie. Oznacza to, że umów na nie przedłużyli lekarze rodzinni z 46 procent przychodni POZ. NFZ zapewnia jednak, że na Warmii i Mazurach nie ma powiatu pozbawionego dostępu do lekarzy pierwszego kontaktu.

Czytaj: Warmińsko-mazurskie: prawie połowa placówek POZ nie podpisała umów z NFZ >>>

 

W Opolskiem umów POZ nie podpisało 114 ze 183 placówek, jednak według NFZ i służb wojewody, nie odnotowano większych problemów w dostępie do lekarzy na szpitalnych oddziałach ratunkowych czy izbach przyjęć. W powiecie namysłowskim umowę ma jedna duża praktyka lekarska, w kluczborskim jeden POZ - w Byczynie. Pacjentów przyjmuje tylko szpital powiatowy w Kluczborku. Oprócz izby przyjęć są dwa niezależne miejsca, gdzie oddelegowano dwóch internistów, do pomocy może być jeszcze trzech lekarzy internistów na oddziale, ewentualnie pediatrzy, chirurdzy oraz pielęgniarki, których zadaniem będzie wstępne klasyfikowanie i przekazywanie pacjentów do odpowiednich lekarzy.

Czytaj: Opolskie: w regionie bez większych problemów w dostępie do lekarza >>>

Umowy z 74 proc. lekarzy POZ podpisał śląski NFZ. Mimo to około 1 mln mieszkańców regionu może mieć problem z dostępem do lekarza rodzinnego. W regionie nieczynnych jest około 180 placówek. Najtrudniejsza sytuacja jest w Jastrzębiu Zdroju, gdzie podpisano tylko 5 procent umów oraz w Rybniku - 24 procent, Żorach - 30 procent i Gliwicach – 30 procent. W obszarach, gdzie jest poniżej 50 procent umów, NFZ umożliwia tworzenie nowych praktyk POZ.

Czytaj: Śląskie: około stu telefonów na infolinię NFZ >>>

W województwie pomorskim, według NFZ i służb wojewody, nie odnotowano w piątek 2 stycznia 2015 większych problemów z dostępem do lekarzy. Umów nie podpisało 84 świadczeniodawców spośród 297. 75 procent mieszkańców ma zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną.

Nieco lepiej jest na Mazowszu, gdzie dostęp do lekarza rodzinnego ma 86 procent mieszkańców. Jest jednak pięć powiatów - między innymi miasta Radom i Ostrołęka - gdzie dostęp jest niepełny. Umowy z NFZ na 2015 rok podpisało 76 procent placówek, które dotychczas funkcjonowały w ramach POZ. Otwarta jest jednak większość przychodni, w tym wszystkie w Warszawie.

Czytaj: Mazowsze: pięć powiatów bez pełnego dostępu do POZ >>>

 

Także niemal 80 procent mieszkańców Dolnego Śląska ma zapewnioną opiekę w placówkach POZ. Najgorsza sytuacja jest w powiatach kamiennogórskim, dzierżoniowskim oraz ząbkowickim. W tym ostatnim jedynie dwie placówki POZ podpisały kontrakty z NFZ. Z ich usług może skorzystać zaledwie 2 procent mieszkańców powiatu ząbkowickiego.

Czytaj: Dolnośląskie: prawie 80 procent pacjentów ma zapewnioną opiekę POZ >>>

W Łódzkiem kontraktu z NFZ nie podpisało 16 procent lekarzy POZ, problemy mogą mieć mieszkańcy powiatów piotrkowskiego, tomaszowskiego, wieluńskiego i łowickiego. Łódzki NFZ podpisał umowy z 84 proc. gabinetów POZ w regionie, co pozwoli na zapewnienie opieki dla 86 procenta pacjentów.

Czytaj: Łódzkie: w regionie powstają nowe jednostki POZ  >>>

W województwie małopolskim na 469 umów 427 zostało aneksowanych, wśród nich są też umowy od lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim.(pap)

Na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 czytaj także: www.zdrowie.abc.com.pl