Remont i wyposażenie 35-łóżkowego oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz sal operacyjnych, które będą wykorzystywane także na potrzeby ortopedii, kosztował ponad 4 mln zł.

Jak poinformował dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze Youssef Sleiman, na oddziale będzie pracowało na razie czterech lekarzy i 15 pielęgniarek. Dyrektor dodał, że praktyka pokaże, czy będzie potrzebny dodatkowy personel.

Zaplanowano już pierwsze operacje. Na oddziale będą wykonywane między innymi zabiegi endoprotezoplastyki stawów biodrowych i kolanowych, artroskopii stawu kolanowego i barku, operacje korekcyjne stopy. W planach są także zabiegi endoprotezoplastyki całkowitej stawu ramiennego oraz artroskopia stawów biodrowych i skokowych.

Obecnie w stolicy województwa świętokrzyskiego funkcjonuje jeden oddział ortopedii - w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, w dzielnicy Czarnówm a w Kielcach i okolicach miasta było ogromne zapotrzebowanie na dodatkowy szpitalny oddział ortopedyczny.

- Widać to było w ostatnim czasie, w styczniu, gdy było ślisko na chodnikach. Pacjenci z urazami kończyn zablokowali oddział szpitala na Czarnowie - w jednym dniu zabiegów wymagało 38 osób. Szpital nie był w stanie ich wykonać. U nas są duże możliwości, mamy przygotowaną infrastrukturę, mamy specjalistów z dobrą opinią. Oddział ruszy od razu pełną parą - zapowiadał dyrektor.

Jak powiedziała rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Szczepanek, na realizację kontraktu z ortopedii lecznica do końca roku otrzyma około 3,8 mln zł.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze  powstał w 1970 r. jako szpital gruźlicy i chorób płuc. Obecnie placówka leczy pacjentów na 10 oddziałach – oferuje 300 łóżek, zatrudnia ponad 500 pracowników.

Szpital jest jedną z najbardziej zadłużonych lecznic w regionie – ma około 41 mln zł długów. W ciągu ostatniego roku udało się zmniejszyć zadłużenie o ponad 3 mln zł. Placówkę prowadzi samorząd województwa świętokrzyskiego. (pap)