Poza Jastrzębiem niewiele umów zawarli też lekarze POZ w Rybniku, Żorach i Gliwicach – po około 30 procent.

Wszystkie placówki POZ zawarły umowy w powiatach będzińskim, częstochowskim, mikołowskim, myszkowskim i zawierciańskim, a także w miastach: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Piekary Śląskie, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice oraz Tychy (łącznie w 15 miastach i powiatach).

 

W miejscowościach województwa śląskiego, w których tylko część lekarzy POZ przedłużyła swoje umowy, NFZ zawarł dotąd łącznie 65 umów na zastępstwo - ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi, izbami przyjęć oraz placówkami udzielającymi pomocy nocnej.

 

W Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach pacjenci, którzy zastali zamknięte drzwi w swych poradniach POZ, znajdują pomoc między innymi w placówkach pogotowia ratunkowego, które popisało z NFZ tzw. umowę o zastępstwo. Osób jest sporo, ale przyjmowani są płynnie.
- Pacjenci dzwonią na numer alarmowy i przychodzą tam, gdzie jest im najwygodniej. W Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach otworzyliśmy dwa punkty lekarsko-pielęgniarskie. Ich obsadę mamy zabezpieczoną do końca tygodnia - powiedział dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

W Bielsku-Białej umowy zawarło 26 poradni POZ, 12 jej nie posiada.

Bielszczanie szukają pomocy także w SOR szpitala wojewódzkiego. Placówka również zawarła umowę o zastępstwo.
- Pacjenci przychodzą głównie po skierowania, recepty, ale też z przeziębieniami - powiedziała rzecznik placówki Jolanta Trojanowska.

Na Żywiecczyźnie zdecydowana większość poradni POZ przyjmuje pacjentów. Wicedyrektor szpitala w Żywcu Adam Kwiatek zapewnił jednak, że placówka jest przygotowana "na zastępstwo".
- W miniony piątek (2 stycznia 2015) przyjęliśmy w sumie 20 osób. Do pomocy w izbie przyjęć skierowaliśmy lekarza z oddziału wewnętrznego. W poniedziałek nie było to już konieczne - dodał.

Pacjenci z województwa śląskiego mogą pytać o dostępność podstawowej opieki zdrowotnej, dzwoniąc na specjalną całodobową infolinię 32/ 750 66 0532/ 750 66 05 (obsługuje ją podmiot zewnętrzny). W dni robocze od godz. 8 do godz. 16 działa też dotychczasowa infolinia śląskiego oddziału NFZ 32/ 735 16 0032/ 735 16 00. Pełne i aktualizowane spisy placówek z kontraktami, bez nich oraz z umowami na zastępstwo znajdują się na stronie nfz-katowice.pl. (pap)

 

Na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 czytaj także:  www.zdrowie.abc.com.pl