„Co czwarta rozmowa prowadzona przez naszego dyspozytora skutkuje wyjazdem zespołu. Co trzy minuty wyjeżdża nasza karetka. Niestety, wciąż zdarza się, że ktoś dzwoni w błahej sprawie” – mówił w środę dziennikarzom w Katowicach dyrektor WPR Artur Borowicz.

Wyjaśnił, że pomysł kampanii społecznej: "Ratujemy życie, nie leczymy". podsunęło środowisko ratownicze. "Uważamy, że cały czas istnieje potrzeba edukacji społecznej na temat zadań pogotowia, trzeba uświadamiać, że to nie przychodnia na kółkach. Kluczowe są dwa słowa – pogotowie wzywamy w sytuacjach ostrych i nagłych - ostry ból brzucha, nagły ostry ból nogi czy ból w klatce piersiowej - nigdy w stanach przewlekłych. Przestrzeganie tych zasad sprawi, że nie zabraknie nas, kiedy naprawdę jesteśmy potrzebni” – dodał.

Od 4 do 26 września w prasie regionalnej i lokalnej oraz na portalach internetowych będą się ukazywać artykuły na temat zadań pogotowia, fotoreportaże z akcji ratunkowych, prezentowane będą dobre przykłady, sylwetki ratowników.

Drugi wątek kampanii to zasady udzielania pierwszej pomocy. Obok informacji w mediach zaplanowano też szkolenia w stacjach ratownictwa medycznego dla młodzieży czy urzędników. „Nawet źle udzielona pomoc jest lepsza niż żadna. Samo udrożnienie dróg oddechowych może uratować komuś życie. Nasze społeczeństwo jest coraz lepiej wyedukowane, cieszą nas obecne w mediach sygnały o tym, że np. dziecko prawidłowo wezwało pomoc, ale wiedzy nigdy za wiele” – powiedział dyrektor Borowicz.

Przypomniał, że dzwoniąc na pogotowie powinniśmy zawsze w pierwszej kolejności podać adres, pod którym potrzebna jest pomoc – nawet jeśli nie zdołamy przekazać więcej szczegółów, dyspozytor będzie wiedział, gdzie wysłać karetkę.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach jest największą strukturą pogotowia ratunkowego w kraju. Obsługuje blisko 3 mln mieszkańców centralnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach zatrudnia blisko 1600 osób. Dysponuje 72 karetkami funkcjonującymi w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego i kilkunastoma spoza tego systemu. (PAP)