Warczyński zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Chlebusa, który w ostatnich dniach złożył rezygnację.

Premier Donald Tusk, mówiąc w minioną sobotę o rezygnacji Chlebusa, podkreślił, że jej powodem nie była kwestia konfliktu z ministrem Bartoszem Arłukowiczem, lecz "inne plany zawodowe".

Chlebus zajmował stanowisko wiceministra od sierpnia 2012 roku. Wcześniej był między innymi zastępcą kierownika Centrum Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku ds. ekonomizacji.

Piotr Warczyński jest lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych. Posiada także doktorat z gastroenterologii. Pełnił funkcję dyrektora departamentu organizacji ochrony zdrowia w Ministerstwie Zdrowia. Jest także wiceprzewodniczącym Rady Akredytacyjnej Ministra Zdrowia oraz wykładowcą Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest współtwórcą ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji (2004), projektu nowej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (2007), pakietu ustaw zawetowanych przez Prezydenta w 2008 roku, „Planu B”, projektu ustawy o działalności leczniczej i kilkunastu nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. (mo/pap)