Jak poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz do środowego popołudnia umowy na nowy rok podpisało 74 procent lekarzy rodzinnych w całym kraju.

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia: umowy na 2015 rok podpisało 74 procent lekarzy POZ >>>

Podkreślił, że umowy lekarzy, którzy nie podpisali z NFZ nowych, na 2015 rok, wygasają w środę 31 grudnia 2014 o północy.
- Wszyscy ci, którzy dzisiaj do północy podpiszą umowy, mają szansę je podpisać na zasadach starych przepisów, które funkcjonują. Od 1 stycznia 2015 wszystkie umowy będą podpisywane na warunkach nowej ustawy - powiwedział.

Jak dodał, w związku z tym podjął decyzję o wydłużeniu godzin pracy oddziałów wojewódzkich NFZ do północy.

Przypomniał, że lekarze, który do 31 grudnia 2014 nie podpiszą umów, jeśli będą chcieli pracować w systemie publicznym, będą musieli zebrać deklaracje pacjentów i podpisać umowy na nowy rok.

Neumann zaznaczył, że nie jest to kwestia dobrej czy złej woli urzędnika, dyrektora czy prezesa NFZ czy ministra zdrowia, ale jest to wymóg ustawowy, który z dniem 1 stycznia 2015 wprowadza nowe obowiązki.
- To nie jest kwestia, czy my będziemy chcieli coś negocjować, czy nie, tylko 1 stycznia 2015 zmienia się otoczenie prawne i wtedy ta mitręga wszystkich pacjentów będzie jeszcze zdwojona, bo będziemy musieli od nich żądać nowych oświadczeń o przystąpieniu do lekarza rodzinnego - tłumaczył.

Jak dodał, w 378 powiatach jest "zabezpieczenie przynajmniej jednej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej plus szpitale, plus nocna i świąteczna pomoc medyczna".
- To są fakty które nie napawają nas optymizmem i nas nie cieszą, bo kryzys jest zawsze problemem, ale my zabezpieczymy ludziom dostęp do lekarza - zapewnił.

Czytaj: Arłukowicz: na 380 powiatów, w 378 jest przynajmniej jedna umowa POZ >>>

- Deklarujemy że w nowym roku usiądziemy do rozmów i będziemy dalej rozmawiać o tym, co uzgodniliśmy w naszych porozumieniach, ale żeby do tego doszło, przychodnie powinny być otwarte 2 stycznia 2015 - zaapelował wiceminister.

Po fiasku negocjacji z resortem zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zapowiedziało, że po 1 stycznia 2015 lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów. Oznacza to, że zamknięta może być ponad połowa gabinetów POZ w siedmiu województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim.

 

W sumie pod opieką lekarzy należących do PZ jest około 12 mln pacjentów. (pap)