Podczas środowego briefingu Arłukowicz powiedział, że na 380 powiatów w Polsce, w 378 podpisana została przynajmniej jedna umowa z przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Tylko w dwóch powiatach pacjenci zostali zabezpieczeni przez lekarzy szpitalnych izb przyjęć i oddziałów ratunkowych.

Czytaj: Arłukowicz: na 380 powiatów, w 378 jest przynajmniej jedna umowa POZ >>>

W sumie umowy na 2015 rok podpisało 74 procent lekarzy POZ. Minister zaznaczył, że są wśród nich także ci z przychodni zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim, które zapowiedziało, że umów na warunkach proponowanych przez MZ i NFZ nie podpisze.

- Chciałbym podziękować tym lekarzom z Porozumienia Zielonogórskiego, którzy nie dali się zmanipulować swoim działaczom, przeanalizowali proponowane przez resort warunki, lepsze stawki finansowe i dostrzegli, że przekazujemy ponad 1 mld zł dodatkowego finansowania - powiedział.

Jak mówił minister, trzeba skończyć z "corocznym dyktatem" PZ. Przepraszając pacjentów, prosił ich, by zmieniali lekarza, jeśli ich lekarz rodzinny zamknie przed nimi drzwi. Przypomniał, że w ciągu roku można to bezpłatnie zrobić trzy razy.

- Postawiliśmy na kilka elementów dostępu pacjentów do lekarza: po pierwsze SOR-y, po drugie izby przyjęć, po trzecie - wydłużony czas pracy nocnej opieki lekarskiej i po czwarte, tak naprawdę najważniejsze, maksymalne ułatwienie w przepisywaniu się do innego lekarza rodzinnego czy do innej przychodni - powiedział Arłukowicz.

Minister poinformował też, że podjął decyzję o upublicznieniu listy przychodni, które nie podpisały umów.

- Te listy będą do wglądu na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. Chcemy pokazać bardzo wyraźnie, którzy lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego od 1 stycznia 2015 postanowili zatrzasnąć drzwi przychodni przed swoimi pacjentami - powiedział.

 

Zaznaczył, że w każdym oddziale NFZ będą też uruchomione całodobowe infolinie, by pacjenci w każdej chwili mogli dowiedzieć się, czy ich lekarz zdecydował się zamknąć przychodnię.

Ostateczna lista przychodni będzie znana 1 stycznia 2015, bo umowy podpisane przez kolejne placówki wciąż spływają.

Obecnie w trzech województwach - wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim - umowy na 2015 roku aneksowały wszystkie placówki POZ.

Arłukowicz podkreślił, że umowy lekarzy, którzy nie podpisali z NFZ nowych, na 2015 rok, wygasają w środę 31 grudnia 2014 o północy.
- Wszyscy ci, którzy dzisiaj do północy podpiszą umowy, mają szansę je podpisać na zasadach starych przepisów, które funkcjonują. Od 1 stycznia 2015 wszystkie umowy będą podpisywane na warunkach nowej ustawy - powiedział.

Jak dodał, w związku z tym podjął decyzję o wydłużeniu godzin pracy oddziałów wojewódzkich NFZ do północy.

Przypomniał, że lekarze, który do 31 grudnia 2014 nie podpiszą umów, jeśli będą chcieli pracować w systemie publicznym w kolejnym roku, będą musieli ponownie zebrać deklaracje pacjentów.

Minister podkreślił, że rozmawiał w środę 31 grudnia 2014 ze wszystkimi wojewodami na temat sytuacji w POZ. Zapowiedział, że pacjenci będą informowani między innymi o tym, które przychodnie są zamknięte. służyć temu ma Regionalny System Ostrzegania (RSO), który w całym kraju będzie uruchomiony 1 stycznia 2015.

Jak powiedział rzecznik prasowy ministerstwa administracji i cyfryzacji Artur Koziołek, numer infolinii, dzięki której pacjenci będą mogli sprawdzić, które przychodnie zostały zamknięte, a które pracują, będzie udostępniany w ramach RSO w kanałach TVP Regionalna oraz na smartfonach.

Bezpłatna aplikacja RSO na smartfony jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania".

Wiceminister Sławomir Neumann zadeklarował z kolei, że po Nowym Roku mogą odbyć się dalsze rozmowy na temat POZ, ale - jak zaznaczył - żeby do tego doszło, przychodnie powinny być otwarte 2 stycznia 2015.

Po fiasku negocjacji z resortem zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zapowiedziało, że po 1 stycznia 2015 lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Oznacza to, że zamknięta może być ponad połowa gabinetów POZ w siedmiu województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim. W tych regionach - jak podaje PZ - do organizacji należy ponad połowa lekarzy POZ. W sumie pod opieką lekarzy należących do PZ jest około 12 mln pacjentów.

Gabinetów prawdopodobnie nie otworzy także część lekarzy z Kolegium Lekarzy Rodzinnych - rekomendację taką swoim członkom wydały niektóre oddziały wojewódzkie tej organizacji.

Na temat umów dotyczących świadczeń POZ w roku 2015 w poszczególnych województwach można przeczytać tutaj:  www.zdrowie.abc.com.pl

Od Nowego Roku resort zdrowia chce zredukować liczbę wskaźników korygujących stawkę kapitacyjną (czyli kwotę, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką). Jednocześnie wzrosnąć ma stawka podstawowa - z 96 zł do 136,80 zł rocznie za pacjenta. Od 1 lipca ma to być 140,04 zł (jeżeli lekarz będzie wykonywał i sprawozdawał wybrane badania), a od 1 października - 144 zł przy wykonywaniu odpowiedniej liczby badań diagnostycznych. Zwiększą się jednak obowiązki lekarzy rodzinnych - w związku z wejściem w życie pakietu onkologicznego.

Na takich warunkach finansowych porozumienie z resortem zdrowia jeszcze przed świętami podpisało Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.(pap)