Bąk poinformował, że w środę 17 grudnia 2014 odbyło się spotkanie resortu z przedstawicielami tych trzech organizacji.
- Z PPOZ udało się podpisać porozumienie, natomiast z PZ i Kolegium w wielu kwestiach doszliśmy do kompromisu, jednak porozumienia nie podpisaliśmy - powiedział. Liczymy na dalsze rozmowy - dodał. Według niego finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej wzrośnie od przyszłego roku o 1,2 mld zł.

Jak powiedział prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski, w trakcie negocjacji doszło do wstępnego porozumienia dotyczącego zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej od początku 2015 roku, jednak dotyczą one jedynie części postulatów środowiska lekarzy POZ.

 

Wyjaśnił, że resort zdrowia zgodził się, by "w znacznym stopniu" zmniejszyć zakres dodatkowych badań diagnostycznych, które od stycznia mają zlecać lekarze POZ. Chodzi o USG krtani i przełyku, które są bardzo rzadko wykonywane i możliwe do wykonania właściwie wyłącznie na poziomie klinicznym.

Krajewski zaznaczył, że ministerstwo zobowiązało się do przygotowania do piątku zmiany zarządzenia dotyczącego świadczeń gwarantowanych w zakresie POZ. Od tego PZ uzależnia dalsze rozmowy z MZ, jednak uzgodniono, że w najbliższych dniach odbędą się kolejne rozmowy. W środę 17 grudnia 2014 wieczorem na stronie internetowej NFZ umieszczono zmienione zarządzenie prezesa NFZ w tej sprawie.

Czytaj:  Zarządzenie prezesa NFZ: wyższe stawki na pacjenta w podstawowej opiece zdrowotnej >>>

Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych, powiedział, że w ich trakcie nie doszło do porozumienia dotyczącego finansowania POZ. Zaznaczył, że kolejne negocjacje z MZ zaplanowane są na sobotę 20 grudnia 2014.

Prezes PPOZ Bożena Janicka powiedziała, że po tygodniach negocjacji jej organizacja podpisała porozumienie dotyczące zmiany warunków finansowania podstawowej opieki zdrowotnej od stycznia 2015 roku.
- Negocjacje były ciężkie, ale uzyskaliśmy konsensus, a podpisanie porozumienia gwarantuje otwarcie po 1 stycznia 2015 gabinetów lekarzy zrzeszonych w PPOZ - powiedziała.

Wyjaśniła, że z rozszerzonej listy badań diagnostycznych wycofano USG piersi i jąder - badania te będą finansowane w ramach programów zdrowotnych oraz echokardiografię - będzie tak jak dotychczas wykonywana przez specjalistów.


Czytaj: Jest wstępne porozumienie lekarzy rodzinnych z Ministerstwem Zdrowia >>>

Janicka dodała, że zmniejszono też zakres badań diagnostycznych do sprawozdawczości; ponadto wynegocjowano współczynnik korygujący za pacjentów wieku 40-65 lat - będzie to 1,1. Według niej stawka podstawowa kapitacyjna od 1 stycznia 2015 ma wynosić 136,80 zł rocznie za pacjenta, od 1 lipca 140,04 zł (jeżeli świadczeniodawca zobowiąże się do sprawozdawczości), a od 1 października - 144 zł.

Czytaj: Pakiet kolejkowy i onkologiczny za dwa miesiące >>>

Obecnie podstawowa stawka kapitacyjna - czyli kwota, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką (który jest do nich zapisany) - wynosi 96 zł rocznie. Wzrasta ona dwukrotnie w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65 lat, w przypadku dzieci w wieku 7-19 lat podstawową stawkę mnoży się przez 1,2. Stawka wzrasta trzykrotnie w przypadku pacjentów z chorobami układu krążenia lub cukrzycą. Powiększa się ją również o 10 procent (jako tzw. katarkowe) w przypadku przyjęcia co najmniej 25 proc. pacjentów z chorobami układu oddechowego.(pap)