Zgodnie z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która weszła w życie 2 grudnia 2015 roku, ratownicy mogą wykonywać zawód nie tylko w jednostkach systemu, ale również wszędzie tam, gdzie mogą być przydatni ze względu na posiadane kwalifikacje i doświadczenie, na przykład w ramach ratownictwa górskiego i wodnego. Zdaniem ministerstwa zdrowia może to pomóc w uzupełnieniu braku wystarczającej liczby pielęgniarek.

Projekt rozporządzenia, które resort zdrowia w poniedziałek 1 lutego 2016 przekazał do konsultacji społecznych, określa zakres świadczeń zdrowotnych, jakie ratownicy medyczni będą mogli wykonywać samodzielnie, pod nadzorem i na zlecenie lekarza. Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie utraciło moc z początkiem 2016 roku.

W projekcie wśród medycznych czynności ratunkowych, jakie mogą być samodzielnie wykonane przez ratownika, znalazła się między innymi przezskórna elektrostymulacja serca i kardiowersja. W obu przypadkach wcześniej ratownik będzie jednak musiał wykonać teletransmisję zapisu EKG i skonsultować się z lekarzem oceniającym ten zapis.

Tak jak dotychczas pod nadzorem lekarza ratownicy będą mogli między innymi wykonać intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających oraz założyć sondę żołądkową i zrobić płukanie żołądka.

Czytaj: Ratownicy medyczni nie wiedzą, jakie procedury mogą wykonywać>>>

Ponadto w rozporządzeniu określono, jakie świadczenia zdrowotne inne niż medyczne czynności ratunkowe ratownicy będą mogli wykonywać w podmiotach leczniczych lub poza nimi. Wśród tych świadczeń znalazło się pobieranie krwi do badań laboratoryjnych, opatrywanie ran i wykonywanie EKG.

W ostatnich tygodniach ratownicy wyrażali zaniepokojenie, że pozbawiono ich najważniejszego dokumentu regulującego podejmowane przez nich czynności. Z kolei resort zdrowia wyjaśniał, że do czasu wydania nowego rozporządzenia zespoły ratownictwa medycznego realizują swoje zadania tak jak dotychczas, a zakres zadań ratowników medycznych zatrudnionych poza jednostkami systemu określają kierownicy podmiotów leczniczych, którzy ich zatrudnią. Konsultacje publiczne zakończą się 22 lutego 2016.(pap)

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł