- Nie zamykamy się na dyskusję. Zapraszamy i jesteśmy otwarci - powiedział Arłukowicz na briefingu w MZ.

O godzinie 14 odbędzie się kolejne spotkanie kierownictwa resortu zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie zasad finansowania podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 roku.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

Przed świętami Arłukowicz powiedział, że jeśli kontrakty nie zostaną podpisane, izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe będą przyjmować pacjentów z powiatów, w których po nowym roku nieczynne będą przychodnie POZ.

W dotychczasowych rozmowach uzgodniono, że pewnym zmianom będzie musiało ulec opublikowane już zarządzenie prezesa NFZ w sprawie zasad funkcjonowania POZ w 2015 roku Chodzi między innymi o to, by pacjent, który w systemie eWUŚ widnieje jako nieuprawniony do świadczeń, nie był automatycznie traktowany jako nieubezpieczony i usuwany z list osób zapisanych do lekarza rodzinnego w placówkach POZ. Dyskusje dotyczą listy badań, które od nowego roku będą wykonywać lekarze POZ.

Czytaj: Minister zdrowia kontra lekarze POZ – dzisiaj dalszy ciąg rozmów >>>

Przed świętami NFZ opublikował zarządzenie  sprawie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. W toku wcześniejszych negocjacji zmniejszono  zakres badań diagnostycznych do sprawozdawczości; ponadto wynegocjowano wskaźnik korygujący za pacjentów wieku 40-65 lat - będzie to 1,1. Utrzymano wskaźniki korygujące za pacjentów w różnych grupach wiekowych.

Zarządzenie nie przewiduje natomiast dotychczasowych wskaźników korygujących za pacjentów z cukrzycą oraz chorobami układu krążenia. Podstawowa stawka kapitacyjna ma od 1 stycznia 2015 wynosić 136,80 zł rocznie za pacjenta, od 1 lipca 2015 roku - 140,04 zł (jeżeli lekarz POZ będzie wykonywał i sprawozdawał wybrane badania), a od 1 października 2015 roku - 144 zł (przy wykonywaniu odpowiedniej liczby badań diagnostycznych). 

Zarządzenie redukuje liczbę wskaźników korygujących stawkę kapitacyjną do wskaźników przypisanych grupom wiekowym co zrównuje w zasadach finansowania świadczeń pacjentów z różnymi schorzeniami przewlekłymi.

Obecnie podstawowa stawka kapitacyjna - czyli kwota, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką (który jest do nich zapisany) - wynosi 96 zł rocznie. Wzrasta ona dwukrotnie w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65 lat, w przypadku dzieci w wieku 7-19 lat podstawową stawkę mnoży się przez 1,2. Stawka wzrasta trzykrotnie w przypadku pacjentów z chorobami układu krążenia lub cukrzycą. Powiększa się ją również o 10 procent (jako tzw. katarkowe) w przypadku przyjęcia co najmniej 25 procent pacjentów z chorobami układu oddechowego. (pap)