,,Akt oskarżenia przeciwko Ryszardowi D. został skierowany do Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w kwocie 30 tys. zł i zawiesił go w pełnieniu funkcji ordynatora" - poinformował w środę PAP Andrzej Fijołek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Zarzuty korupcyjne postawione Ryszardowi D. dotyczą lat 1998 - 2008. Według ustaleń śledczych, lekarz, który przez kilkanaście lat był ordynatorem na jednym z oddziałów szpitala w Międzyrzecu Podlaskim, wykorzystując swoją pozycję, przyjmował od pacjentów łapówki w zamian za obietnice prawidłowego leczenia i opieki medycznej.

,,Lekarz przyjmował różne sumy pieniędzy, także w walucie obcej. W grę wchodziły kwoty od 100 do kilkuset złotych. Niektórzy pacjenci płacili lekarzowi po kilka razy, nawet pięciokrotnie" - powiedział Fijołek.

Jak dodał, wszystkie osoby, które wręczały łapówki lekarzowi, przyznały się do tego, współpracowały w tej sprawie z organami ścigania i prokurator zdecydował o umorzeniu wobec nich postępowania karnego. Pozwala na to przepis, który umożliwia uniknięcie odpowiedzialności karnej przez osobę wręczającą łapówkę, jeśli wyjawi ona wszelkie okoliczności związane z jej wręczeniem, zanim organy ścigania same tego nie ustalą.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili policjanci z wydziału do walki z korupcją KWP w Lublinie. Na podstawie ich ustaleń Ryszard D. został zatrzymany w maju ub. roku na terenie szpitala.

Lekarzowi grozi do 10 lat więzienia.(PAP)

ren/ itm/