Jak podkreślił biskup Regmunt podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, obchody Światowego Dnia Chorego stanowią również zachętę, by dostrzec i docenić rozmaite formy duszpasterskiej opieki nad chorymi i pracownikami służby zdrowia.
"Organizując taki dzień, Kościół ma na uwadze człowieka, który choruje, a nie tylko samą chorobę. Kościół chce podczas obchodów Światowego Dnia Chorych spojrzeć na człowieka całościowo, a więc dostrzegać jego doświadczenie fizyczne, które łączy się z chorobą, ale też widzieć ten wymiar psychiczny, a także duchowy" - zaznaczył biskup Regmunt.
Dodał, że celem obchodów jest "konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym w tym pełnym wymiarze", jak również "dowartościowanie cierpienia" nie tylko na tej płaszczyźnie, ale "przede wszystkim duchowej". Ponadto - jak podkreślił bp Regmunt - celem obchodów Dnia Chorego jest włączenie do duszpasterstwa służby zdrowia jak najszerszego kręgu osób i instytucji.
Krajowy duszpasterz ludzi chorych ks. Stanisław Warzeszak, prezentując orędzie Benedykta XVI na Światowy Dzień Chorego, podkreślił, że papież przypomina w nim, że "każdy zwracający się do Boga w swoim cierpieniu i chorobie może być pewien wiernej miłości i stałej obecności ze strony Chrystusa i Kościoła". Dowodem na to - jak pisze papież w orędziu - są sakramenty uzdrowienia: pokuta, namaszczenie chorych i Eucharystia. "Każdy z tych sakramentów niesie siłę uzdrowienia i nadzieję na zdrowie całego człowieka - w wymiarze cielesnym i duchowym" - podkreśla w orędziu Benedykt XVI.
Wraz ze Światowym Dniem Chorego, Caritas Polska rozpoczyna nową kampanię społeczną "Podaruj kroplę miłości". Jej celem - jak powiedział dyrektor Caritas ks. Marian Subocz - jest zachęcanie do honorowego krwiodawstwa w Polsce. "To poświęcenie i oddanie siebie innym. Bardziej czytelne i wymowne niż jakikolwiek inny czyn miłosierdzia . Ofiarowanie cząstki krwi drugiemu człowiekowi, by ratować jego zdrowie i życie, to wielki dar miłości bliźniego" - podkreślił ks. Subocz.
Poinformował jednocześnie, że 11 lutego w dwóch ambulansach chętni będą mogli oddać krew. Pierwszy z nich w godzinach 10-16 będzie ustawiony przy warszawskim kościele św. Anny, a drugi w godzinach 9-14 przy Wyższym Seminarium Duchownym na warszawskim Tarchominie.
Tradycyjnie w tym dniu odbędą się uroczyste msze św. dla chorych i ich opiekunów, podczas których zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych. Wielu biskupów odwiedzi chorych w szpitalach i domach opieki.
Światowy Dzień Chorego jest obchodzony od 1993 r. Ustanowił go bł. Jan Paweł II 13 maja 1992 r., w rocznicę zamachu na pl. św. Piotra, wyznaczając na obchody dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego. (PAP)