W czwartek 8 stycznia 2015 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa kierownictwa MAC i TVP na temat funkcjonowania Regionalnego Systemu Ostrzegania. Zostało on uruchomiony w całym kraju 1 stycznia 2015. 31 grudnia 2014 minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że pacjenci będą informowani przez RSO między innymi o tym, które przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) są zamknięte.

- W praktyce mogliśmy ten system już przetestować w sytuacji dość trudnej, w sytuacji kryzysu medycznego. Mogliśmy skoordynować akcję informacyjną przy okazji tych wydarzeń, które miały miejsce przy zamykaniu gabinetów - powiedział w czwartek dziennikarzom Halicki.

Czytaj: Rusza System Monitorowania Zagrożeń >>>

- Praktycznie we wszystkich województwach, chociaż koncentrowaliśmy się na tych najbardziej zagrożonych,  w których ten odsetek zamkniętych gabinetów był największy - dodał.

Po 1 stycznia 2015 część lekarzy POZ, zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim, nie otworzyła swoich gabinetów, ponieważ nie godzili się oni na podpisanie umów z NFZ na proponowanych warunkach. Dopiero po całonocnych negocjacjach w Ministerstwie Zdrowia i zawarciu porozumienia, w środę 7 stycznia 2015 gabinety zostały otwarte.

Minister podkreślił, że skuteczne uruchomienie RSO było możliwe dzięki dobrej współpracy departamentu zarządzania kryzysowego MAC z wojewodami oraz TVP.
- W gruncie rzeczy jest to realizacja pewnej misji dotyczącej bezpieczeństwa obywateli adresowana do poszczególnych województw - powiedział Halicki.

Członek zarządu TVP Marian Zalewski przypomniał, że od 1 stycznia  2015 RSO jest dostępne we wszystkich województwach.
- Mieliśmy tego bardzo ważny sprawdzian w pierwszych dniach tego roku - powiedział Zalewski. - Ważne jest, byśmy wszyscy szeroko informowali i wszyscy wiedzieli o tym, że żyjemy w czasie, w którym o zagrożeniu, które może nas dotknąć, wszyscy będziemy wiedzieli wcześniej - podkreślił. 

System został uruchomiony 1 stycznia 2015 roku w kanałach TVP Regionalnej. Od 1 lipca 2015 RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, a także powiadamianie SMS-owe. W tym drugim przypadku usługa będzie dostępna po zgłoszeniu swojego numeru telefonu do baz wojewódzkich centrów zarzadzania kryzysowego.

Informacje, na przykład o nadchodzących burzach, trąbach powietrznych czy zagrożeniu powodziowym, będzie można zobaczyć na ekranach telewizorów. Warunkiem ich odbioru jest włączenie w odbiornikach telewizyjnych lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa). Komunikaty i ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują kilka kategorii, między innymi meteorologiczne oraz hydrologiczne.

W przypadku wystąpienia zagrożenia na ekranie telewizora pojawi się krótki komunikat. Jego pełna treść będzie dostępna w telegazecie. W poprawnie zainstalowanych, podłączonych do internetu telewizorach hybrydowych komunikat pojawi się automatycznie. Posiadacze telewizorów z dostępem do sieci będą mieli dodatkowo dostęp do filmów instruktażowych, map i dróg ewakuacji.

Ponadto, RSO zawiera informacje drogowe oraz poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Można także używać bezpłatnej aplikacji RSO w telefonach komórkowych. Można ją znaleźć w Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store. Aplikację można wyszukać po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania". Aplikacja mobilna RSO umożliwia dostęp do komunikatów, generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. W celu zapoznania się z konkretnym komunikatem wystarczy pobrać aplikację RSO, a następnie wybrać dowolne województwo. (pap)