Kędzierski na konferencji prasowej w CSIOZ podkreślił, że pod koniec roku uruchomione zostaną tylko niektóre elementy projektu elektronicznej informacji, tzw. P1, zaś kolejne, jak np. e-recepta, powinny ruszyć w pierwszej połowie przyszłego roku.

Podkreślił, że są to rozwiązania, które będą oznaczały dużą zmianę, dlatego nie zostaną wprowadzone z dnia na dzień w jednym terminie. Dodał, że tego typu rozwiązania funkcjonują już w innych krajach europejskich, a model wprowadzany w Polsce opiera się na modelu skandynawskim.

- P1 to inicjatywa, która ma dostarczyć szereg systemów, które z kolei stworzą platformę dedykowaną wsparciu procesu leczenia pacjenta - mówił Kędzierski. Wyjaśnił, że Internetowe Konto Pacjenta (IKP) będzie narzędziem informatycznym służącym pacjentowi. - Dzięki IKP pacjent będzie miał za pomocą internetu dostęp do informacji o swoim leczeniu, a lekarze - dostęp do wybranych danych o leczeniu pacjenta - mówił.

Zapewnił, że korzystanie z IKP będzie dobrowolne. Osoby, które dysponują elektronicznym podpisem lub profilem zaufanym ePUAP, będą mogły uzyskać login i hasło do swojego IKP przez internet, zaś pozostałe osoby przez internet będą mogły złożyć wniosek, a w specjalnie wyznaczonych punktach - po potwierdzeniu tożsamości, odbiorą login i hasło.

W ramach IKP gromadzone będą informacje o wszystkich odbytych przez pacjenta wizytach, zabiegach oraz wystawionych receptach, skierowaniach czy zleceniach. To pacjent świadomie zdecyduje, które dane na temat wcześniejszego leczenia i jakiemu lekarzowi udostępni. Jeżeli potrzebna będzie pełniejsza dokumentacja medyczna, np. wyniki badań od innego świadczeniodawcy, wówczas za pomocą platformy internetowej lekarz będzie mógł wystąpić o nie i je otrzymać.

- Dane medyczne to dane wrażliwe, dlatego wszystkie rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa danych są konsultowane z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych - zapewnił Kędzierski.

Zastępca kierownika projektu P1 Paweł Pierzchała przekonywał, że wprowadzenie różnych elementów systemu P1 będzie ułatwieniem także dla lekarzy i farmaceutów. Jak mówił, na przykład dzięki e-recepcie farmaceuci nie będą już mieli problemu z rozczytaniem pisma lekarskiego na klasycznym druku recepty. Wyjaśnił, że po wystawieniu przez lekarza e-recepty pacjent, który będzie korzystał z IKP, otrzyma na e-mail lub sms-em kod recepty, który poda farmaceucie i na tej podstawie zostanie ona zrealizowana. Umożliwi też częściowe realizowanie recept, co oznacza, że każdy lek będzie można wykupić w innej aptece.

Pacjent, który nie zdecyduje się na korzystanie z IKP, otrzyma od lekarza wydruk informacyjny, przypominający receptę. Taki wydruk będzie zawierał podstawowe informacje o zapisanym leku, dawkowaniu oraz specjalny kod kreskowy dla farmaceuty. Wydruk będzie możliwy także w przypadku e-skierowania oraz e-zlecenia na wyroby medyczne.

Kędzierski podkreślił, że wprowadzenie e-skierowania powinno wpłynąć także na zmniejszenie kolejek do specjalistów, ponieważ uniemożliwi zapisanie się do kilku kolejek jednocześnie na podstawie jednego papierowego skierowania.

Dyrektor CSIOZ zapewnił, że placówki medyczne będą miały dostęp do bezpłatnej aplikacji, która umożliwi im wystawianie e-recept, e-skierowań oraz uzupełniania elektronicznej dokumentacji medycznej.

Pierzchała wyjaśnił, że obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept ma wejść dopiero od sierpnia 2016 roku. Do tego czasu będzie obowiązywał okres przejściowy, tzn. lekarze będą mogli wystawiać tradycyjne recepty lub e-recepty i ewentualne wydruki informacyjne dla osób nie korzystających z IKP. Od marca 2017 roku obowiązkowe ma być wystawianie e-skierowań oraz e-zleceń, zaś obowiązek przekazywania wszystkich danych przez świadczeniodawców ma wejść od sierpnia 2017 roku. (pap)