Dobrzyński podał, że kobiety zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w czwartek 2 października 2014. Postępowanie, wspólnie z CBA, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która przesłuchała podejrzane. Śledztwo dotyczyło podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną w NFZ.

Prokuratura Okręgowa od początku roku 2014 nadzoruje śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Jak poinformował rzecznik tej prokuratury Przemysław Nowak, Barbara W., w związku z pełnieniem funkcji publicznej dyrektora departamentu gospodarki lekami NFZ, przyjęła w lipcu 2013 roku od Anny C., przedstawicielki firmy farmaceutycznej, korzyść majątkową w postaci wycieczki turystycznej. Jej wartość to 3599 zł.

- Korzyść majątkowa wręczona została w zamian za wsparcie w procesie ubiegania się o zatwierdzenie refundacji leku - powiedział Nowak.

Kobiety mają po 46 lat, jedna była w NFZ dyrektorem departamentu gospodarowania lekami, a druga - dyrektorem ds. sprzedaży dużej firmy farmaceutycznej.

- Przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów oraz złożyły wyjaśnienia zgodne ze zgromadzonym materiałem dowodowym. Wniosły o wydanie wyroku bez przeprowadzania rozprawy i orzeczenie kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania oraz kar grzywny - podał rzecznik.

Rzeczniczka prasowa NFZ Agnieszka Gołąbek powiedziała, że Barbara W. nie jest pracownikiem centrali Funduszu od kwietnia 2014 roku.
- To NFZ wypowiedział umowę o pracę ówczesnej dyrektor departamentu gospodarki lekami w kwietniu 2014 roku" - poinformowała Gołąbek, nie podając powodów tego zwolnienia.

- W związku z zaistniałą sytuacją została podjęta decyzja o przeprowadzeniu kontroli wewnętrznej w kierowanym przez byłą dyrektor departamencie za okres, gdy pełniła tam ona funkcję kierowniczą - mówiła rzeczniczka NFZ.

- Będziemy współpracować z prokuraturą przy wyjaśnianiu tej sprawy - zapowiedziała.

Za popełnienie przestępstwa łapownictwa grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. (pap)