Szef resortu zdrowia podziękował wszystkim lekarzom, którzy mimo perturbacji związanych z działaniami Porozumienia Zielonogórskiego, pracują i leczą pacjentów. Jak powiedział, wydano już 589 kart onkologicznych.

Arłukowicz mówił, że negocjacje między lekarzami a resortem zdrowia w sprawie podstawowej opieki zdrowotnej ruszyły w maju 2014, odbyło się 14 spotkań, było blisko konsensusu, ale w grudniu pojawiły się nowe oczekiwania. Dodał, że lekarze Porozumienia Zielonogórskiego zażądali wzrostu stawek, zniesienia kontroli nad jakością pracy lekarzy rodzinnych - finansowania lekarzy z trafnością rozpoznania jednego na 50 pacjentów, wprowadzenia opłat od pacjentów, możliwości zamknięcia przychodni na określoną ilość dni roboczych w roku.

 

 

Minister cytował na konferencji wypowiedzi ze stenogramów z ostatniego spotkania negocjacyjnego z PZ. Wynika z nich, że negocjatorzy PZ chcieli też zawierania umów z NFZ maksymalnie na dziewięć miesięcy.

Arłukowicz dodał, że to liderzy PZ uznali, iż spotkanie 29 grudnia 2014 jest ostatnim w roku i od 2 stycznia 2015 gabinety będą zamknięte, bo temat finansów jest barierą, której nie da się przekroczyć. (pap)