Leki dla pacjentów onkologicznych i chorych na SMA na nowej liście leków refundowanych

Pacjent Farmacja

Za darmo będzie dostępny lek dla wszystkich chorych na SMA, pojawią się także nowe terapie dla pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową oraz dla chorych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca – to tylko niektóre nowości, które przynosi lista leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

27.12.2018

Nowelizacja prawa farmaceutycznego związana z dyrektywą fałszywkową

Farmacja

Nowe kompetencje nadzorcze Głównego Inspektora Farmaceutycznego, ale także rozszerzenie katalogu obowiązków przedsiębiorców prowadzących działalność wytwórczą, importową oraz hurtową z powodu wprowadzania tzw. dyrektywy fałszywkowej zawiera projekt nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne.

27.12.2018

Internet obowiązkowy w miejscu stacjonowania karetek i dyspozytorniach

Opieka zdrowotna

W każdym miejscu stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego i w dyspozytorniach medycznych będzie musiał być dostęp do sieci internetowej – to jeden z wymogów, który wprowadza projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego.

27.12.2018

Pacjenci coraz dłużej czekają na odszkodowania

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wydłuża się czas trwania procesów o błędy medyczne - w ciągu ostatnich lat już o blisko osiem miesięcy. To przede wszystkim efekt braku biegłych, którzy mają przygotowywać dla sądów ekspertyzy. Do tego wielu z nich woli współpracować z prokuraturą, niż z sądami.

27.12.2018

Ubezpieczyciele chętniej zawierają ugody z poszkodowanymi pacjentami

Pacjent Opieka zdrowotna

Coraz częściej szpital i ubezpieczyciel kończą polubownie spory z pacjentami. Zwłaszcza, jeśli są pewni, że do błędu medycznego doszło z winy personelu medycznego. Przegrana sprawa oznacza dla nich coraz częściej milionowe odszkodowania, a dodatkowo - konieczność pokrycia kosztów wieloletniego procesu.

24.12.2018

Chorujące grupowo pielęgniarki nie popełniły przestępstwa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pielęgniarki z Samodzielnego Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, które walcząc wiosną tego roku o podwyżki masowo poszły na zwolnienia lekarskie, nie popełniły przestępstwa – uznała lubelska prokuratura umarzając postępowanie karne. Zdaniem prokuratora nie doszło też do zagrożenia dla pacjentów szpitala.

21.12.2018

Szpitale zapłacą za cyberbezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Każdy szpital, który ma oddział ratunkowy i należy do tzw. sieci – zgodnie z ustawą o cyberbezpieczeństwie – powinien zostać zakwalifikowany jako operator usług kluczowych. Aż dla 250 lecznic oznacza to nowe wydatki i obowiązki. Będą musiały m.in. stworzyć dokumenty związane z cyberbezpieczeństwem i co dwa lata przeprowadzać specjalistyczne audyty, które mogą kosztować ok. 100 tysięcy złotych.

21.12.2018

Senatorowie za zmianami w dostępie do informacji medycznej

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Bez poprawek Senat przyjął zmianę ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Umożliwia ona osobom bliskim dostęp do dokumentacji medycznej zmarłego, także wówczas, gdy za życia nie upoważnił ich do wglądu do niej.

20.12.2018

Optymistyczne wnioski z pilotażu w psychiatrii dla dorosłych

Opieka zdrowotna

Spada liczba hospitalizacji i samobójstw u dorosłych, bo pacjent w kryzysie od razu otrzymuje pomoc, a nie jest zapisywany na wizytę za trzy miesiące – to pierwsze wnioski z pilotażu nowego modelu opieki nad dorosłymi w kryzysie psychicznym, który trwa pół roku.

20.12.2018

Zawieszony oddział psychiatryczny, nie ma dokąd odesłać dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

Z powodu braku psychiatrów dziecięcych, został czasowo zawieszony oddział psychiatryczny dla dzieci w Józefowie. To ogromny problem nie tylko dla Mazowsza, ale także okolicznych województw. Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapowiada, że resort chce odtworzyć oddział z zespołem z Józefowa w innym ze szpitali warszawskich.

20.12.2018

Likwidują trzy dyspozytornie na Mazowszu, karetki będą krążyć

Opieka zdrowotna

W środę radni sejmiku województwa mazowieckiego wyrazili swój sprzeciw wobec planowanego przez wojewodę zmniejszenia dyspozytorni pogotowia ratunkowego na Mazowszu. Dotychczas województwo podzielone było na sześć rejonów operacyjnych, teraz mają być tylko trzy.

19.12.2018

Będzie refundowany lek dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni

Opieka zdrowotna

Lek dla chorych na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni znajdzie się na nowej liście leków refundowanych. To ważna wiadomość dla blisko 700 pacjentów. SMA to choroba rzadka o podłożu genetycznym. Lek opóźnia jej rozwój, ale jest bardzo drogi. Jeden zastrzyk kosztuje 90 tys. euro, a trzeba ich podać kilka.

19.12.2018

Darmowe leki dla kobiet w ciąży w 2019 r.

Pacjent Opieka zdrowotna

Ginekolog i lekarz rodzinny będą mogli przepisać bezpłatne leki kobietom w ciąży. Są już przygotowane założenia do ustawy, która miałaby wprowadzić program "Ciąża plus". Ciężarne darmowe leki mają zacząć otrzymywać w 2019 r. Zarezerwowano na ten cel 20 milionów złotych.

18.12.2018

Będą nowe prawa dla ciężarnych, ale dostęp do znieczulenia się nie poprawi

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie nowy standard opieki okołoporodowej. Jednak nie poprawi on dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego. A obecnie są województwa, w których prawo kobiet do łagodzenia bólu istnieje tylko na papierze. W Zachodniopomorskiem w 2017 r. znieczulenie otrzymało tylko 28 kobiet na blisko 16 tysięcy porodów, w 2018 r. z takiej metody łagodzenia bólu skorzystały tylko dwie rodzące!

18.12.2018

Nowa lista leków refundowanych jeszcze się zmienia

Farmacja

W środę ministerstwo zdrowia opublikowało jeden projekt listy leków refundowanych na 2019 r., później go usunięto i w piątek opublikowano kolejny. W tej drugiej wersji pojawiło się 46 nowych leków, w tym 14 produkowanych przez jedną z firm z Polski.

17.12.2018

Apteki prawie gotowe do realizacji e-recept, ale gorzej z ich wystawianiem

Opieka zdrowotna

Ponad 70 procent aptek jest już w stanie zrealizować elektroniczną receptę. Jednak placówek, które teraz ją wystawią jest jak na lekarstwo - zaledwie 31 w całej Polsce. Lecznice mają czas do końca 2019 r. na to, by się do tego przygotować. To dla nich duże koszty.

17.12.2018