Najnowsze obwieszczenie ministra zdrowia ws. wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, wraz z załącznikami liczy ponad 1660 stron. Wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązujący od 1 września został opublikowany przez MZ w piątek. Ukazał się także Wykaz leków, środków  spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dla których ustalono urzędową cenę zbytu.

Nowe leki

- Ponad 21 mln zł oszczędności dla pacjentów rocznie i 12,7 mln zł dla NFZ dzięki wejściu co najmniej pięciu nowych odpowiedników solifenacyny już od września, będą one w cenie 35% aktualnej ceny - informował na Twitterze wiceminister Maciej Miłkowski. Od września pierwszy biopodobny rituximab z ceną około 50% niższą od oryginału - Mabthery. Jest to jeden z najbardziej wartościowych leków - obrót w 2018 roku wyniósł 184 mln zł, zatem oszczędności będą naprawdę duże - dodał wiceminister.

 

Dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów pojawią się dwa nowe leki - tofacytynib (Xeljanz) i baricytynib (Olumiant). Można je stosować w monoterapii bez metotreksatu.

Czytaj w LEX: Nakładanie kar na lekarzy i pielęgniarki w związku z przepisywaniem leków >

Od września dostępny będzie również nowy lek na łuszczycę zwyczajną u dorosłych - calcipotriolum + betamethasonum (Enstilar) w postaci piany na skórę, skuteczniejszy od dotychczasowej terapii.

Ustekinumab (Stelara) to nowoczesne przeciwciało monoklonalne będące kolejną opcją terapeutyczną w programie lekowym choroby Leśniowskiego-Crohna o rocznej terapii, stosowany po niepowodzeniu dotychczasowego leczenia. Również dostępny od 1 września.

Czytaj w LEX: Szpitale zmienią zasady nabywania leków dla pacjentów? >

Nowe opcje terapeutyczne dla pacjentek cierpiących na raka piersi

Pacjentki cierpiące na raka piersi będą miały od września zagwarantowane nowe opcje terapeutyczne. Jest to wynik dwuletnich starań i negocjacji, które ostatecznie doprowadziły do tego, by na liście refundacyjnej znalazły się kolejne leki. Od września br. refundacją zostaną objęte Kisqali i Ibrance – innowacyjne leki stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi.

Kisqali (rybocyklib) to lek stosowany w rzadkim podtypie hormonozależnego HER2-ujemnego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy, a Ibrance (palbociclib) to lek znajdujący zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy oraz w skojarzeniu z fulwestrantem.

Niezwykle istotną zmianą jest też to, że wraz z nową listą refundacyjną leki Perjeta (pertuzumab) i Herceptin (trastuzumab) będą dostępne w ramach skojarzonego, przedoperacyjnego leczenia raka piersi. Jest to kolejna opcja terapeutyczna, dopuszczająca leczenie skojarzone, które wzmacnia efekt terapeutyczny poprzez jednoczasowe zastosowanie dwóch innowacyjnych leków.

- W 2014 roku mieliśmy do dyspozycji 2 leki, w tej chwili razem z odpowiednikami tych leków będzie 11. Wszystko po to, żeby nie tylko wydłużać życie i zatrzymywać progresję choroby, ale także po to, żeby pacjentki miały większy komfort – mówi prof. Szumowski.

- Jedna czwarta polskich pacjentek z rozpoznaniem raka piersi bezwzględnie wymaga wstępnego leczenia przedoperacyjnego.  Leki stosowane przedoperacyjne, które wchodzą do refundacji, wypełniają właśnie to miejsce leczenia. Ważnym elementem jest też leczenie hormonalne, które dotyczy ok. 70 proc. kobiet z rozpoznaniem raka piersi, tutaj nowe leki zapewniają lepsze możliwości sekwencyjnego leczenia hormonalnego – podkreśla prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Czytaj też: Nowa ustawa ma wzmocnić opiekę medyczną w szkołach >