Z tej okazji Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza na bezpłatne i anonimowe badanie, które można wykonać między innymi przy ulicy Chmielnej 4 w Warszawie.

Głównym celem Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV jest zwiększenie liczby osób testujących się w kierunku zakażenia tym wirusem oraz ograniczenie występowania tzw. późnych diagnoz, czyli sytuacji, w których stwierdza się zakażenie w momencie, kiedy pojawiają się już objawy AIDS.

Podobnie jak w roku 2014, hasło przewodnie kampanii towarzyszącej Europejskiemu Tygodniowi Testowania na HIV brzmi: "Rozmawiaj o HIV. Zrób test na HIV".

Eksperci podkreślają, że poznanie swojego statusu serologicznego daje szansę na zapobiegnięcie nowym zakażeniom - szacuje się, że aż 54 procent nowych zakażeń HIV pochodzi osób nieświadomych zakażenia. Umożliwia także odpowiednio wczesne podjęcie terapii antyretrowirusowej, która jest kluczowa dla zdrowego i normalnego funkcjonowania osoby żyjącej z HIV. Wprowadzenie leczenia w odpowiednim momencie sprawia, że osoby zakażone mogą prowadzić satysfakcjonujący tryb życia, nieróżniący się znacząco od tego, który wiodły przed zakażeniem, a terapia jest znacznie prostsza i efektywniejsza.

Czytaj: Mazowsze: najwyższy wskaźnik zakażeń HIV w Polsce >>>

Przewodniczący Społecznego Komitetu ds. AIDS oraz doradca w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym Tomasz Małkuszewski zwraca uwagę, że możliwość zakażenia wirusem HIV powinna brać pod uwagę każda osoba aktywna seksualnie. W trosce o zdrowie własne i swojego partnera warto więc wykonać - razem lub osobno - test w kierunku HIV na początku związku, przed rozpoczęciem współżycia.

- Jeżeli w dalszej części relacji pozostaniemy dla siebie jedynymi partnerami seksualnymi, to ryzyko zakażenia HIV jest znikome i sprowadza się do ewidentnych kontaktów z krwią innych osób. W relacjach z niestałymi partnerami w znacznym stopniu ryzyko zakażenia wirusem rozwiązuje prawidłowo użyta prezerwatywa – zaznacza Małkuszewski.

Liczba nowych zakażeń wirusem HIV wciąż rośnie. W 2013 roku zdiagnozowano w Polsce 998 nowych przypadków, podczas gdy 10 lat temu było ich 656.

W Polsce żyje około 17 tysięcy osób ze zdiagnozowanym HIV, jednak eksperci szacują, że aż 50-70 procent zakażonych nie jest tego świadomych. Oznaczałoby to, że w Polsce żyje z HIV ponad 50 tysięcy osób i tylko jedna na cztery wie o swoim zakażeniu. Specjaliści wskazują, że w krajach Unii Europejskiej ta proporcja jest odwrotna: jedna na cztery osoby o nim nie wie.

Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza na bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV, które można wykonać między innymi w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ulicy Chmielnej 4 w Warszawie (przychodnia IZIS). W trakcie Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV (w dniach 21–28 listopada 2014) punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10-19. Jeśli test zostanie wykonany przed godziną 13, jego wynik będzie można odebrać jeszcze tego samego dnia.



 

Na testy zaprasza też Fundacja Edukacji Społecznej. Od 24 do 28 listopada 2014 prowadzony przez nią Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy ulicy Nowogrodzkiej 82 wydłuży godziny pracy do 21. Ponadto, punkt będzie wyjątkowo otwarty w weekendy - 22-23 listopada 2014 oraz 29-30 listopada 2014, w godzinach od 10 do 18. Będzie wtedy można wykonać tzw. szybkie testy w kierunku HIV i otrzymać wynik już po 30 minutach. Z kolei w PKD przy ulicy Żelaznej 79 od 24 do 28 listopada 2014, w godzinach 16-19, będzie dodatkowo dyżurował drugi doradca, który odpowie na wszystkie pytania związane z testowaniem.

Prezeska fundacji Magdalena Ankiersztejn-Bartczak przypomina, że choć osoba testująca się otrzymuje wynik po 30 minutach, to ryzyko zakażenia można wykluczyć dopiero, gdy od momentu ryzykownej sytuacji minęło przynajmniej 12 tygodni. Testowanie się natychmiast po ryzykownym zachowaniu seksualnym ujawni jedynie, czy nie było się zakażonym trzy miesiące wcześniej.

Listę wszystkich Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych na terenie Polski można znaleźć na stronach www.skaids.org oraz www.aids.gov.pl.

Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS od początku epidemii (1985 rok) do końca czerwca 2014 roku w Polsce było w sumie 17 981 zakażonych i 3 126 zachorowań na AIDS. Zmarło 1 272 chorych. Na koniec 2013 roku leczeniem ARV (terapią antyretrowirusową) objętych było około 7110 pacjentów, w tym 113 dzieci. (pap)