Prawo.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 19 lipca br. obowiązują nowe regulacje dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Stanowią one, że o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe można starać się najwcześniej rok po zakończeniu poprzedniego. Trzeba je dostarczyć do NFZ w ciągu 30 dni, inaczej straci ważność.
Krzysztof Sobczak
31.07.2019
Opieka zdrowotna
Szpitale coraz rzadziej walczą o zapłatę nadwykonań. Ale ich sytuacja systematycznie pogarsza się, bo drgający lekko w górę co roku ryczałt nie poprawia im płynności finansowej, tak jak to było wcześniej - gdy Narodowy Fundusz Zdrowia płacił za świadczenia wykonane ponad limit.
Katarzyna Nowosielska
31.07.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje, że kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia będzie mogło być prowadzone w formie niestacjonarnej.
Krzysztof Sobczak Paweł Żebrowski
30.07.2019
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Od marca 2019 r. rozpoczęło się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.  Nowy dowód wyposażony będzie w środek identyfikacji elektronicznej („profil osobisty”), co ma pozwolić na potwierdzenie obecności jego posiadacza także w placówkach ochrony zdrowia.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
30.07.2019
Dr Marek Balicki został powołany przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na pełnomocnika do spraw reformy w psychiatrii. Balicki jest lekarzem psychiatrą, byłym ministrem zdrowia i wieloletnim parlamentarzystą. Kieruje obecnie biurem pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego.
Krzysztof Sobczak
30.07.2019
Opieka zdrowotna

Sprawcy przestępstw problemem dla zwykłych oddziałów psychiatrycznych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Do przepełnionego szpitala psychiatrycznego nadal są kierowane osoby, które sąd uznał za nie mogące odpowiadać za popełnione przestępstwa z powodu niepoczytalności. Powinny trafiać do zabezpieczonego oddziału psychiatrii sądowej, ale ponieważ nie ma tam miejsc, umieszczane są w oddziałach ogólnych.
Krzysztof Sobczak
30.07.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Profilaktyka zdrowotna w miastach zagrożona

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Samorządy wydają miliony na refundację szczepień przeciw HPV, programy in vitro czy profilaktykę zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży. Jednak alarmują, że przez likwidację podatku PIT dla młodych pracowników, zabraknie im pieniędzy na projekty zdrowotne.
Katarzyna Nowosielska
30.07.2019
Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

MZ: Już 3,5 mln e-recept w tym roku

Opieka zdrowotna Farmacja
Od początku roku lekarze wystawili ponad 3,5 mln e-recept - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I dodał, że rośnie również tempo ich wystawiania - z kilku tysięcy dziennie na początku roku do kilkudziesięciu tysięcy obecnie.
Krzysztof Sobczak
29.07.2019
Opieka zdrowotna Farmacja
W aptekach wciąż brakuje wielu lekarstw, m.in. insuliny, leków przeciwpadaczkowych, na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę czy alergie; zaczyna też brakować leków onkologicznych i neurologicznych. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to może wydłużać kolejki do lekarzy, ale także może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu pacjentów.
Krzysztof Sobczak
29.07.2019
Opieka zdrowotna Farmacja
W Ministerstwie Zdrowia podpisano dwie umowy na dofinansowanie projektów ze środków unijnych na Mazowszu. Łączna wartość wsparcia wynosi 3,61 mln zł. Pieniądze mają zwiększyć dostępność wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz wesprzeć leczenie urazów narządów ruchu.
Krzysztof Koślicki
29.07.2019
Pacjent Finanse Opieka zdrowotna

Kolejki do leczenia stoją w miejscu

Pacjent Finansowanie zdrowia
Rząd dokłada do systemu ochrony zdrowia coraz więcej pieniędzy. W 2018 r. wydał dodatkowe 200 mln złotych na podwyżki dla lekarzy. Na początku 2019 r. dodatkowe 640 mln złotych dostały szpitale na usługi internistyczne i chirurgiczne. Niestety, pacjenci nie odczuwają zwiększanych nakładów na służbę zdrowia - kolejki stoją w miejscu.
Katarzyna Nowosielska
29.07.2019
Pacjent Finansowanie zdrowia
Większość błędów medycznych w szpitalach dotyczy porodów. Dlatego, zdaniem ekspertów, trzeba dążyć do zmniejszenia popularnych cięć cesarskich, ale nie należy ich radykalnie zwalczać, bo czasem ratują życie i zdrowie dziecku.
Katarzyna Nowosielska
27.07.2019
Pacjent Opieka zdrowotna
Aby skutecznie leczyć pacjentów z chorobami rzadkimi, potrzebne są badania przesiewowe noworodków oraz szybka refundacja terapii lekowych ze strony NFZ.
Katarzyna Nowosielska
26.07.2019
Finansowanie zdrowia
RPO pyta o liczbę miejsc w więziennych szpitalach psychiatrycznych oraz o to, ile miejsc przewidziano na potrzeby obserwacji sądowo-psychiatrycznej, a ile dla osób diagnozowanych i wymagających leczenia. Według statystyk Służby Więziennej na leczenie czeka się kilka miesięcy.
Monika Sewastianowicz
25.07.2019
Czy sąd może zobowiązać pozwaną placówkę medyczną do zwrotu wszystkich kosztów procesu o zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta? - takie pytanie skierował Rzecznik Praw Pacjenta do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2019
Prawo cywilne Pacjent
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że nawet połowa specyfików leczniczych kupowanych w internecie jest fałszywa. Sankcje nie odstraszają oszustów, bo kara jest niska, w porównaniu do korzyści finansowych. Rocznie w Polsce na takie produkty wydawanych jest ok. 100 mln złotych.
Monika Stelmach
25.07.2019
Farmacja
Dwa tygodnie w przedszkolu, dwa tygodnie choroby w domu, i tak na zmianę - to częste początki kariery przedszkolnej najmłodszych, a pracujący rodzice muszą przetrwać ten trudny okres. Bez babci, niani i wyrozumiałego szefa to prawdziwe wyzwanie, więc nic dziwnego, że zdarzają się i tacy, którzy, mimo choroby, odstawiają dziecko do przedszkola.
Agnieszka Matłacz
25.07.2019
Przy ul. Kondratowicza 8, tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie rozpocznie się niebawem budowa kliniki „Budzik” dla dorosłych. Budynek powstanie na części działki użyczonej przez samorząd województwa mazowieckiego. Właśnie podpisano umowę użyczenia nieruchomości na ten cel.
Agnieszka Matłacz
24.07.2019
Opieka zdrowotna
Wszystko czego potrzebują chorzy na EB, czyli opatrunki, plastry, igły czy specjalne środki do odklejania plastrów, będą w całości refundowane. Pacjenci dostaną je więc bezpłatnie. Minister Szumowski zapewnił w środę, że zarządzenie w tej sprawie wejdzie w życie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Agnieszka Matłacz
24.07.2019
Pacjent Finansowanie zdrowia
Jeśli w aptece brakuje konkretnego leku, to farmaceuta może zaproponować zamiennik - przypomniał w środę minister Łukasz Szumowski, odnosząc się do problemów z dostępnością do niektórych leków.
Agnieszka Matłacz
24.07.2019
Farmacja
Pisemne potwierdzenie odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko będzie warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu -zdecydowali radni. Podobne obostrzenia obowiązują już m.in. w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Bydgoszczy i Katowicach. Według danych Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w 2018 roku odnotowano 40 tysięcy odmów szczepień.
Monika Stelmach
24.07.2019
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna
Osoby wykonujące zawody medyczne - lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, farmaceuci i diagności laboratoryjni - będą mogły przystąpić do szkolenia specjalizacyjnego, na przykład w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
23.07.2019
Opieka zdrowotna
Już dziś populację z chorobami mózgu w naszym kraju można szacować nawet na 15 milionów osób, przy uwzględnieniu zaledwie 12 schorzeń. W Światowym Dniu Mózgu przedstawiono „Brain Plan dla Polski”. Zakłada on szereg zmian w organizacji ochrony zdrowia, głównie w takich dziedzinach jak psychiatria i neurologia.
Monika Stelmach
23.07.2019
Finansowanie zdrowia

W pojedynkę szpital już nie udźwignie kosztów

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia
Starostwa ratują się przed zamknięciem szpitali i łączą się w konsorcja szpitalne z sąsiednimi powiatami. Obciążeń finansowych nie wytrzymują placówki medyczne w Wielkopolsce.
Katarzyna Nowosielska
23.07.2019
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia
Ponad połowa szpitali nie przestrzega przepisów ustawy o zwalczaniu zakażeń. Tymczasem coraz więcej pacjentów umiera z powodu zakażenia bakteriami lekoopornymi. Wśród powodów lekooporności jest nadużywanie i złe stosowanie antybiotyków - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.07.2019
Finansowanie zdrowia
Żłobki, przedszkola czy domy pomocy społecznej wkrótce będą mogły robić większe zakupy w aptekach ogólnodostępnych.
Katarzyna Nowosielska
21.07.2019
Farmacja
Sejm uchwalił tzw. ustawę dotyczącą e-zdrowia. Za jej sprawą e-recepta będzie ważna rok, a wystawi ją również asystent lekarza. Internetowe Konta Pacjenta zyska zaś więcej funkcjonalności.
Monika Stelmach
20.07.2019
Finansowanie zdrowia
Skupienie się sądu tylko na procentach uszczerbku na zdrowiu - to za mało do określenia rozmiarów doznanej krzywdy i cierpienia w czasie leczenia - orzekł Sąd Najwyższy, uchylając wyrok sądu II instancji. Bardzo wiele elementów składa się na ustalenie wysokości zadośćuczynienia, choćby fakt, że wypadkowi uległ człowiek młody - dodał SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.07.2019
Prawo cywilne BHP
Sejm uchwalił ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Przewiduje ona powstanie Funduszu Dostępności, który finansowo wesprze likwidację barier architektonicznych - m.in. instalację sprzętu ułatwiającego dostanie się do instytucji publicznych.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.07.2019
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Adam Niedzielski został pełniącym obowiązki prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zastąpi na tym stanowisku Andrzeja Jacynę, którzy złożył rezygnację z urzędu.
Paweł Żebrowski
19.07.2019
Opieka zdrowotna Zarządzanie