Na zaproszenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Adama Niedzielskiego, z inicjatywy Janusza Cieszyńskiego, wiceministra zdrowia w poniedziałek odbyły się rozmowy w sprawie warunków zawarcia umów z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej na 2020 rok.

W negocjacjach wzięli udział:  Adam Niedzielski – prezes NFZ, Bernard Waśko – wiceprezes ds. Medycznych, Filip Nowak – wiceprezes ds. Operacyjnych, Dariusz Jarnutowski – dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego,  Damian Jakubik – Dyrektor Biura Prawnego oraz Leszek Szalak – dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej.  Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia reprezentowali: Bożena Janicka – prezes PPOZ oraz Jarosław Król – członek Zarządu PPOZ.

Rozmowy nie doprowadziły do zawarcia  porozumienia - podała Bożena Janicka. - Obie strony pozostały przy swoich stanowiskach. Prezes NFZ nie zgodził się na zawarcie umów na wcześniej uzgodnionych warunkach  finansowych, głównie na wzrost stawki bazowej od stycznia 2020 do wysokości 13,81 zł - dodała.

Prezes PPOZ przypomniała, że prezes NFZ wyraził gotowość renegocjacji umów najwcześniej na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku. - W tej sytuacji decyzje co do podpisania umów na przyszły rok zapadną po kolejnym posiedzeniu Zarządu PPOZ, o czym poinformuję w kolejnym komunikacie – zapowiedziała Bożena Janicka, prezes PPOZ.

 


Porozumienie Zielonogórskie podpisało umowy

Przypomnijmy, że lekarze skupieni w Porozumieniu Zielonogórskim podpisali aneksy do umów z NFZ na 2020 r.  - Czas nas gonił, dlatego uzgodniliśmy teraz kilka najważniejszych rzeczy i podpisaliśmy porozumienie – mówił serwisowi Prawo.pl Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. – Ustaliliśmy, że stawka kapitacyjna  (stawka za jednego pacjenta) w zakresie stawki lekarskiej wzrośnie w sumie o 70 groszy. Będzie ona stopniowo podwyższana od 1 kwietnia, 1 lipca i 1 października. Po tej  zmianie stawka na pacjenta będzie wynosić ok. 14 zł na miesiąc - dodał.

Krajewski podaje, że ustalono, że wzrośnie także stawka za pacjenta przyjętego spoza UE  i spoza granic gminy - z 49 na 75 zł. Prezes PZ tłumaczył, że dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone głównie na informatyzację placówek i realizację obowiązku wystawiania recept w wersji elektronicznej od 8 stycznia 2020 r. - Musimy zatrudnić asystentów medycznych, którzy będą pomagali nam prowadzić dokumentację w wersji elektronicznej lub wyposażyć placówki w specjalne systemy zapisujące to, co lekarz dyktuje przez mikrofon – mówi Krajewski. – 30 proc. lekarzy pracujących w placówkach lekarzy rodzinnych jest w wieku emerytalnym, ale nie mamy ich kim zastąpić, dlatego musimy zrobić wszystko, by stworzyć im optymalne warunki  pracy. Bez nich system się zawali.