Prawnicy i sądy

Powstaną 33 ośrodki wsparcia dla więźniów i ich najbliższych
Organizacje pozarządowe udzielą pomocy postpenitencjarnej osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz ich najbliższym. Chodzi o ograniczenie zjawiska bezdomności i powrotu do przestępstwa. Fundusz Sprawiedliwości przeznaczy na ten cel 30 mln złotych - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

Sąd Okręgowy w Rybniku - jednak od lipca
Ministerstwo Sprawiedliwości w ostatniej chwili zmieniło termin od którego w 140-tysięcznym Rybniku (Śląskie) ma działać Sąd Okręgowy. 1 stycznia zastąpiono - 1 lipca 2020 roku. Zmiana jest ważna, bo pierwsza taka korekta struktury sądów w Polsce od dłuższego czasu.

 

W nowym roku powstaną wydziały egzekucyjne w sądach
Od 1 stycznia zaczynają obowiązywać nowe zasady tworzenia wydziałów egzekucyjnych - to ciąg dalszy dużej reformy dotyczącej komorników. Mają być tworzone w sądach rejonowych, po uwzględnieniu m.in. obciążenia wpływem spraw, właściwej skali etatyzacji i ekonomii postępowania sądowego.

 

Podatki

Donos na kontrahenta złożymy także elektronicznie
Od środy nie można zaliczać w koszty uzyskania przychodu wydatków, których płatność została dokonana na rachunek bankowy spoza tzw. białej listy podatników. Od sankcji uchroni jedynie złożenie druku ZAW-NR. Jest to zawiadomienie o dokonaniu płatności. Do jego elektronicznego zgłoszenia potrzebny jest profil zaufany.

 

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia, ale można sprawdzić go już od dziś
Ministerstwo Finansów udostępniło generator mikrorachunków podatkowych. Sprawa jest ważna, bo od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT podatnicy będą płacić do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego, właśnie mikrorachunku podatkowego.

 

Nowe formularze na podatek od nieruchomości
Do 31 stycznia firmy muszą złożyć deklaracje na podatek od nieruchomości. W tym roku po raz pierwszy w całym kraju wzory formularzy będą jednakowe. Na nowych drukach trzeba będzie odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.

 

Od stycznia duże zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń
Od stycznia 2020 roku pracodawca automatycznie będzie stosował zwolnienie z PIT dla młodych pracowników. Zatrudniony będzie zaś musiał złożyć oświadczenie, jeśli będzie chciał, by firma pobierała zaliczkę na PIT od jego wynagrodzenia. Płatnicy według innych zasad rozliczą także zaliczki na PIT, gdy pracownicy przekroczą próg podatkowy. Zmienia się też skala podatkowa.

 

Od stycznia 2020 roku droższe papierosy i alkohol
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek, 27 grudnia, nowelizację przepisów o podatku akcyzowym. Wcześniej Sejm odrzucił weto Senatu i zdecydował, że podwyżka akcyzy na alkohol i produkty tytoniowe nastąpi 1 stycznia 2020 roku. Senat był przeciwny tej zmianie. Według szacunków resortu finansów wzrost akcyzy ma przyczynić się do wzrostu dochodów budżetu o 1,7 miliardów złotych w przyszłym roku.

 

Od stycznia zmiany w raportowaniu informacji podatkowych
Od przyszłego roku będą obowiązywać nowe formularze CRS-1 dotyczące przekazywania informacji o rachunkach raportowanych i nieudokumentowanych. Powiadomienia CBC-P w dalszym ciągu będzie można wysyłać tylko elektronicznie. Formularze FAT-1 i CBC-R będą obowiązywały w bieżącej wersji – poinformował resort finansów.

 

PIT za 2019 rok do rozliczenia dopiero po 15 lutego
W 2020 roku roku deklaracje PIT będzie można składać od 15 lutego do 30 kwietnia - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że nawet jeśli podatnik złoży swój PIT wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty i tak będzie liczony dopiero od 15 lutego. A urząd ma na to 45 dni.

 

Początek roku to tradycyjnie duże zmiany w podatkach
Jeden rachunek do wpłacania podatków, wystawianie faktur tylko do paragonów z NIP, nowe zasady rozliczania zaliczek od wynagrodzeń pracowników, rewolucja w kosztach uzyskania przychodów – to tylko niektóre zmiany, które zaczynają obowiązywać 1 stycznia 2020 roku. Motywem przewodnim jest uszczelnienie systemu. Nie obędzie się też bez podwyżki podatków.

 

Podatki 2020: Stawki PIT księży ogłoszone
W Monitorze Polskim poz. 1141 opublikowane zostało obwieszczenie Ministerstwa Finansów określające m.in. stawki PIT księży proboszczów i wikariuszy. Wysokość podatku duchownych zależy od liczby mieszkańców parafii, w której pracuje ksiądz.

 

Rewolucyjne zmiany w VAT od handlu międzynarodowego niepewne i pełne niejasności
Już 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie nowe zasady rozliczania handlu transgranicznego, stosowania zerowej stawki VAT i dokumentowania dostaw. Wynikają one z przepisów unijnych, jednak częściowo są sprzeczne z regulacjami polskimi. Sprawę komplikuje też kalendarz. Jest początek grudnia a przepisy nie zostały jeszcze uchwalone. Projekt nie trafił jeszcze nawet do Sejmu.

 

Ulga na złe długi w PIT i CIT w nowej odsłonie już od stycznia 2020 roku
W styczniu 2020 roku wrócimy do rozwiązań częściowo obowiązujących w latach 2013-2015. Brak płatności za fakturę będzie skutkował znaczącymi konsekwencjami podatkowymi. Z nowego rozwiązania skorzystają wierzyciele, stracą – dłużnicy. Wszyscy jednak będą mieli dużo dodatkowych obowiązków.

 

Trochę mniej obowiązków przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów
Od początku stycznia obowiązuje rozporządzenie zmieniające zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wzór samej księgi nie uległ zmianie, ale przedsiębiorcom odeszło kilka żmudnych obowiązków. Nie trzeba już np. prowadzić ewidencji wyposażenia ani kart przychodów pracowników.

 

UOKiK zajrzy w rozliczenia podatkowe firm
Ostatnie zmiany w przepisach nadały Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów dodatkowe uprawnienia. Będzie mógł badać jednolite pliki kontrolne przedsiębiorców. Od stycznia przyszłego roku firmy będą musiały przesyłać dokumenty na żądanie urzędu. Zdaniem ekspertów, te uprawnienia wcale nie są potrzebne.

 

W 2020 roku branża paliwowa, alkoholowa i tytoniowa będzie na celowniku służb skarbowych
Dalsze uszczelnienie CIT i optymalizacje podatkowe, kontrola zwrotów VAT, a także – co ma być nowością - uszczelnienie akcyzy to priorytety kontroli, jakie będzie prowadziła Krajowa Administracja Skarbowa w 2020 roku. W planach jest też rozbudowa systemu poboru podatków, a w przyszłości uruchomienie e-Urzędu Skarbowego.

 

Wpłata podatków od stycznia tylko na indywidualne konto
Od noworocznej środy podatnicy muszą rozliczać PIT, CIT i VAT wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku bankowego. Jest to tzw. mikrorachunek podatkowy. Jego numer można sprawdzić w specjalnym generatorze. Na mikrorachunek można wpłacać także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

 

W przyszłym roku kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe będą wyższe
Niemal 25 milionów złotych w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 260 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia. Od przyszłego roku będzie ono o 350 złotych wyższe niż obecnie.

 

W przyszłym roku szybciej zapłacimy PIT według wyższej stawki
Pracownicy, którzy w ciągu roku przekroczą próg podatkowy, w 2020 roku szybciej zapłacą zaliczkę na PIT według wyższej stawki. Do końca 2019 roku 32-proc. zaliczka na podatek dochodowy pobierana jest od miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik przekroczył próg podatkowy. W przyszłym roku wyższą daninę trzeba będzie zapłacić wcześniej.

 

Kadry i BHP

Będzie tylko siedem handlowych niedziel w roku
Od 1 stycznia 2020 roku będzie można handlować tylko w siedem niedziel w roku. Zakaz handlu nie będzie więc obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, w niedzielę bezpośrednio przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

 

Dużo zmian dla pracowników i pracodawców w 2020 roku
Rok 2020 przyniesie wiele zmian dla pracowników i przedsiębiorców. M.in. większe wsparcie swoich działań otrzymają instytucje zajmujące się rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, a tzw. trzynasta emerytura i renta będzie wypłacana z funduszu solidarnościowego.

 

PPK: Po dużych przedsiębiorstwach przyszedł czas na średnie
Od 1 stycznia 2020 r. firmy zatrudniające co najmniej 50 osób będą musiały zacząć stosować ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. Zdaniem ekspertów, to ostatni moment na opracowanie procedur, które określą funkcjonowanie PPK w organizacjach. A to nie wszystkie nowe zadania i obowiązki pracodawców.

 

Składki na ZUS dla przedsiębiorców wzrosną w 2020 roku
W przyszłym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą więcej zapłacą na ZUS. Wzrosną bowiem dwie wartości, od których zależą składki: prognozowane przeciętne wynagrodzenia miesięczne oraz minimalne wynagrodzenie za pracę. Niewiadomą jest tylko wysokość składki zdrowotnej. Ta będzie znana pod koniec stycznia.

 

Świadczenie pielęgnacyjne w 2020 roku będzie wyższe
Od 1 stycznia 2020 r. po raz kolejny rośnie wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, jest ono bowiem powiązane z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skoro pensja minimalna idzie do góry, to wzrasta też świadczenie dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi.

 

Prawo w biznesie

Elektroniczna ewidencja odpadów rusza 1 stycznia, ale może będzie też papierowa
Od Nowego Roku ewidencja w Bazie Danych o Odpadach będzie obowiązkowa. Posłowie PiS obiecują przygotować projekt, który pozwoli ewidencjonować odpady równocześnie w formie papierowej, ale dopiero w styczniu. Tymczasem przedsiębiorcy z niepokojem oczekują na 1 stycznia i zastanawiają się, czy baza ruszy.

 

Jest nowa lista odpadów wyłączonych z ewidencji
Za sprawą nowego rozporządzenia w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, blisko 1,5 miliona małych i średnich firm, w tym punkty usługowe, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, nie muszą rejestrować się w Bazie Danych o Odpadach.

 

Kary za niezarejestrowanie auta uderzą nie tylko w firmy
Każdy, kto sprowadzi w grudniu samochód z któregoś z państw Unii Europejskiej i nie zarejestruje go w ciągu 30 dni, może dostać karę do 1000 złotych. Dotyczy to też sprzedawców samochodów, ale to nie jedyny ich problem. Od dnia rejestracji muszą płacić ubezpieczenie i VAT. Dla ciężarówek to koszty idące w dziesiątki tysięcy złotych.

 

Lex Uber z praktycznym poślizgiem
Od 1 stycznia roku wchodzą w życie przepisy umożliwiające stosowanie aplikacji mobilnych zamiast taksometrów, które zmienią zasady funkcjonowania Ubera, Bolta czy Free Now. Przez brak przepisów przejściowych i wykonawczych tradycyjnych taksówkarzy czekają żniwa w sylwestrową noc. Na początku nowego roku głównie oni będą mogli legalnie wozić pasażerów.

 

Nowe progi unijne w zamówieniach publicznych
Od 1 stycznia 2020 r. obniży się wysokość tzw. progów unijnych oraz średni kurs złotego dla zamówień publicznych. Ministerstwo Rozwoju przygotowało już projekt w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów dla których ogłoszenie trzeba opublikować w unijnym dzienniku.

 

Od 1 lutego wejdzie Mały ZUS plus dla przedsiębiorców
Od 1 lutego 2020 roku przedsiębiorcy, których przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczył w roku kalendarzowym 120 tys. zł, będą mogli płacić obniżone składki na ubezpieczenie społeczne. Podstawa wymiaru składek będzie uzależniona od dochodu.

 

Od stycznia kolejne ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw
Od 1 stycznia 2020 roku zaczyna obowiązywać większość przepisów tzw. pakietu przyjazne prawo autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Ustawa wprowadza kilkadziesiąt punktowych zmian dla przedsiębiorców, w tym dotyczące przejęcia koncesji, zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela przedsiębiorstwa.

 

Rzemieślnicy będą mogli zakładać spółki
Rzemieślnicy będą mogli, dzięki zmianom w prawie, przekształcić swoją jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę. Prowadzący niewielkie firmy raczej nie zdecydują się na ten krok z uwagi na koszty. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozwinąć działalność na większą skalę.

 

W nowym roku firmy czekają dobre i złe zmiany w prawie
Aż 97,7 proc. przebadanych przez BCC przedsiębiorców uważa, że w 2019 roku rząd nie poprawił warunków prowadzenia działalności gospodarczej. To prawie o 10 proc. więcej, niż rok wcześniej. W przyszłym roku może być podobnie. Bo choć przygotowano sporo ułatwień, to rozszerzono też kompetencje urzędów, między innymi prezesa UOKiK, co może uderzyć zwłaszcza w duże firmy. Ponadto wiele przepisów jest uchwalanych na ostatnią chwilę.

 

W nowym roku nowe sposoby na walkę z zatorami płatniczymi
Od 1 stycznia dłuższe niż dwumiesięczne terminy płatności można ustalać tylko pomiędzy przedsiębiorstwami o podobnej wielkości. W kontraktach pomiędzy dużymi a małymi firmami będzie obowiązywał sztywny 60-dniowy czas na zapłatę. Firma, która w ciągu trzech kolejnych wybranych miesięcy ma zaległości na poziomie 5 mln złotych naraża się na karę prezesa UOKiK.

 

Samorząd i administracja

Dopłaty do biletów ulgowych i zezwolenia na PKS z podpisem prezydenta
Prezydent podpisał zmianę ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Dzięki niej pasażerowie zachowają do końca 2020 roku ulgi u wszystkich przewoźników, bez względu na to, czy podpiszą oni umowę z samorządem. Przedłużony został też okres obowiązywania zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów autobusowych.

 

Kary za niezarejestrowanie pojazdu – luka w prawie kłopotem starostów
Dowolność w ustalaniu wysokości kary za niezarejestrowanie pojazdu w określonym prawem czasie budzi poważne wątpliwości starostów. Nie ma bowiem kryteriów, według których mogliby stosować różne stawki kar. To oznacza, że każda kwota wyższa niż 200 zł może zostać zaskarżona i skierowana do sądu.

 

Nieodpłatna pomoc prawna od stycznia z mediacją i z kontrolą starosty
Od 1 stycznia 2020 roku starostów czekają nowe obowiązki kontrolne w związku ze zmianami w nieodpłatnej pomocy prawnej. Od nowego roku ma też funkcjonować darmowa mediacja, która będzie realizowana w punktach bezpłatnej pomocy prawnej i finansowana przez państwo.

 

Nowe miasta w nowym roku
Na mapie 1 stycznia 2020 roku pojawią się nowe miasta, kilka gmin zmieni też swoje granice. Nastąpią też zmiany w nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych. Wokół zmian granic narastają konflikty pomiędzy samorządami i ich mieszkańcami.

 

Obrót piecami tylko ekologicznymi, za kopciuchy będą kary
Znowelizowane Prawo ochrony środowiska zakazuje wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności. Naruszenie tych ograniczeń grozi dystrybutorom takich urządzeń karami od 10 tysięcy złotych do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku.

 

Od nowego roku gminy mogą tworzyć centra usług społecznych
Są obawy, że po powstaniu centrów usług społecznych pracę mogą stracić pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Wątpliwości związane są też z tym, że ośrodek utworzony dla kilku gmin utrudni dostęp dla części mieszkańców, bo będą mieli dalej. Zwolennicy podkreślają jednak, że nowe podmioty poprawią dostęp do usług społecznych i ich lepszą koordynację.

 

Od 1 stycznia dużo zmian w prawie dla samorządu
Możliwość tworzenia centrów usług społecznych, nowości i ułatwienia wprowadzone ustawą o informatyzacji, zakaz wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności, a także nowe miasta na mapie i zmiany nazw miejscowości – to niektóre ze zmian, które są związane z działaniem samorządów w 2020 roku.

 

Określono liczbę nowych urzędników służby cywilnej na kolejne trzy lata
Rząd przyjął trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2020-2022. Od kilku lat limit mianowań rośnie, ale urzędników wciąż brakuje. W tym roku akty mianowania odebrało 415 osób, natomiast w 2020 przyjętych może zostać 490 osób.

 

Ponad 200 zmian na mapie gmin od 1 stycznia
Ustalenie i zmiany nazw miejscowości oraz inne nowe regulacje na terenie dziesięciu województw przewiduje projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. O modyfikacje wnioskowały rady gmin.

 

Samorządy muszą zmienić stawki za zajęcie pasa drogowego na urządzenia telekomunikacyjne
Samorządy muszą dostosować stawki za zajęcie pasa drogowego do przepisów tzw. megaustawy, która wyznacza je dla obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej do 20 złotych. Termin mija 25 stycznia.

 

Stary numer nie ułatwi załatwienia sprawy w urzędzie
Rejestr Danych Kontaktowych ma ułatwić kontakt urzędów z obywatelami. Według ekspertów nowe rozwiązania niosą jednak pewne zagrożenia. Na przykład nieprecyzyjne sformułowano, do jakich celów może być wykorzystywany zbiór. Obywatel nie ma też obowiązku utrzymywania tam aktualnych danych. Nie ma również obowiązku takiej korespondencji czytać.

 

Tylko do 7 stycznia samorządy mogą wnioskować do programu Senior+ na 2020 rok
Gminy, powiaty i województwa, których strategie rozwoju pomocy społecznej uwzględniają rozwój infrastruktury dla osób starszych lub gdzie brak jest usług pomocy społecznej tego typu, mogą wziąć udział w otwartym konkursie ofert w ramach programu wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020, edycja w 2020 r.

 

Warszawa: Od 2020 roku żłobki tylko dla szczepionych dzieci
Od stycznia 2020 roku rodzic uzyska miejsce w żłobku dopiero po okazaniu wpisu w książęce zdrowia dziecka o dokonanych szczepieniach. Tak zadecydowali warszawscy radni na ostatniej listopadowej sesji Rady Miasta. Zmian w żłobkach będzie więcej - wzrośnie dzienna stawka żywieniowa i zmienią się regulacje dotyczące obecności dzieci.

 

W 2020 roku w wielu żłobkach wyższe opłaty
Wiele samorządów już w 2019 roku zdecydowało się na korekty opłat w prowadzonych przez siebie żłobkach ze względu na zmiany cen energii i żywności. Podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 20120 roku spowoduje kolejne zmiany opłat.

 

 

Zdrowie

Bez zmian w kalendarzu szczepień na 2020 r.
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował Kalendarz Szczepień Ochronnych na rok 2020. Jan Bondar, rzecznik GIS podaje, że nie ma w nim zmian, choć środowiska naukowe składały wnioski o rozszerzenie programu. Na wpisanie czekają szczepienia, m.in. przeciwko rotawirusom, HPV, ospie wietrznej czy meningokokom.

 

E-recepta będzie obowiązkowa, ale wyjątki możliwe
Od 8 stycznia recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej, a tymczasem blisko połowa placówek nie jest podłączona do systemu e-zdrowia P1, co jest do tego konieczne. Resort zdrowia jednak podkreśla, że jeśli lekarz nie będzie w stanie wystawić e-recepty, pacjent otrzyma receptę papierową, którą będzie mógł tak jak dotychczas zrealizować w dowolnej aptece.

 

E-recepta już obowiązuje, ale będą jeszcze papierowe
Od 8 stycznia wystawianie recepty w wersji elektronicznej jest obowiązkowe, ale nie wszystkie placówki będą w stanie to robić. Tylko 61,5 procent z nich jest podłączonych do systemu, jednak zdaniem Ministerstwa Zdrowia pacjenci nie powinni mieć problemów, bo nadal będzie można wystawiać także druki w wersji papierowej.

 

Lecznice raportują o kolejkach, a NFZ wyśle SMS-y z datą umówionej wizyty
Kolejne lecznice mają już obowiązek codziennego zgłaszania do NFZ pierwszych wolnych terminów wizyt. Fundusz twierdzi, że potrzebuje takich informacji, bo będzie wysyłać do pacjentów SMS-y z datą zaplanowanej wizyty, ale dyrektorzy szpitali narzekają, że to dodatkowe obciążenie. Natomiast pacjenci rezygnujący z wizyt bez powiadomienia muszą liczyć się z konsekwencjami. W ramach pilotażu działa to już w województwie łódzkim.

 

Podwyżki dla pielęgniarek i położnych: Do 14 stycznia trzeba podać dane o etatach do NFZ
Do 14 stycznia szpitale i przychodnie mają czas, by podać, ile zatrudniają pielęgniarek i położnych. To ważne, bo na tej podstawie wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia będą przyznawać podwyższone pieniądze na wynagrodzenia.

 

Podwyżki dla ratowników od 1 stycznia 2020 r.
Zapewnienie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia wraz ze wraz z składkami na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Emerytur Pomostowych w wysokości 1600 zł brutto w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu od 1 stycznia 2020 r. zakłada zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Podwyżki od stycznia dla ratowników medycznych i klauzula opt out
Od stycznia 2020 r. ratownicy medyczni otrzymają czwartą transzę podwyżki w wysokości 400 złotych brutto brutto, mają mieć także wprowadzoną klauzulę opt out - to efekt porozumienia zawartego między resortem zdrowia z przedstawicielami środowiska ratowników medycznych.

 

1 stycznia 2020 powstanie Narodowy Instytut Onkologii
W Nowym Roku wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące reorganizacji Centrum Onkologii Warszawie. Placówka zostanie przekształcona w Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jednym z jej nowych zadań będzie realizacja i monitorowanie wdrożenia Narodowej Strategii Onkologicznej.

 

W nowym roku kierownik w każdej dyspozytorni medycznej
Od 1 stycznia 2020 r. weszły zmiany w funkcjonowaniu dyspozytorni medycznych. Za nadzór nad ich pracą będzie odpowiadał kierownik dyspozytorni medycznej, natomiast za całodobową koordynację ich prawidłowego funkcjonowania - główny dyspozytor medyczny. W przypadku tego drugiego zaczęły też obowiązywać przepisy określające jego kompetencje.

 

W nowym roku nowe terapie dla chorych na raka piersi, płuca i chłoniaki
Na styczniowej liście leków refundowanych znajdą się nowe leki dla chorych z rakiem piersi, płuca oraz chłoniakami. Od stycznia refundowany będzie m.in. lek Kadycla, na którą czekały pacjentki z rozsianym rakiem piersi. Ministerstwo podaje, że ogółem w 2019 r. udostępniono w ramach programów lekowych łącznie 37 produktów jako nowe substancje czynne lub nowe wskazania refundacyjne. W tym roku w onkologii rozpoczęto terapie 10 nowymi substancjami czynnymi.

 

Wzrost płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 r. – zmienią się stawki wynagrodzenia zasadniczego
Rozporządzenie przewidujące podniesienie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych działających w formie jednostki budżetowej tak, by od 1 stycznia 2020 r. były one nie niższe niż płaca minimalna, trafiło do konsultacji społecznych. Dokument nie zakłada dodatkowych wydatków w finansach publicznych, gdyż jak podkreśla resort zdrowia, nie spowoduje automatycznego wzrostu wynagrodzeń pracowników, a jedynie daje taką możliwość.

 

Ważne zmiany w ochronie zdrowia w 2020 roku
Najważniejsza zmiana, która wejdzie w życie na początku roku, wiąże się z wprowadzeniem od 8 stycznia obowiązku wystawiania recept tylko w postaci elektronicznej. W przyszłym roku więcej placówek będzie musiało wysyłać informacje dotyczące kolejek oczekujących pacjentów. Ale od nowego roku wejdą w życie także ważne zmiany dotyczące realizacji zleceń na wyroby medyczne oraz pracy dyspozytorni medycznych.

 

Wiele nowości na styczniowej liście leków refundowanych
Na obowiązującej od początku styczna 2020 roku liście leków refundowanych znajdą się nowe leki dla chorych z rakiem piersi, płuca oraz z chłoniakami. Od stycznia będą refundowane także nowe leki dla chorych na depresję, diabetyków oraz poszerzona zostanie terapia dla dzieci z astmą i pokrzywką.

 

Zaświadczenia dla uczniów szkół sportowych trochę inaczej, ale wciąż są wątpliwości
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wydawania orzeczeń o stanie zdrowia uczniów, którzy chcą uczyć się w szkołach sportowych. Nadal takie zaświadczenia będą wystawiać lekarze rodzinni, jednak ich zdaniem przepisy wciąż nie są precyzyjne, a co najważniejsze, nie ma jasno określonych przeciwwskazań zdrowotnych, które powinni brać pod uwagę.

 

Zlecenie na wyroby medyczne na nowych zasadach i wzorach od 1 stycznia 2020 r.
Od 1 stycznia 2020 r. zostaną uproszczone zasady wystawiania i realizacji zleceń na wyroby medyczne. Pacjent nie będzie musiał już odwiedzać oddziału NFZ w celu potwierdzenia zlecenia. Od nowego roku będzie obowiązywał także nowy wzór zlecenia.

 

Oświata

Klasy wojskowe jak sportowe
Ustawa sformalizuje funkcjonowanie klas mundurowych, odpowiednie zmiany w Prawie oświatowym wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 roku. Resort obrony narodowej będzie miał większy wpływ na treści nauczania w tych oddziałach, a absolwentowi takiego oddziału łatwiej będzie dostać się do wojska.

 

MEN podaje kwotę opłat za akredytację na kształcenie w formie pozaszkolnej
Placówka kształcenia ustawicznego i centrum kształcenia zawodowego może uzyskać akredytację na kształcenie ustawiczne prowadzone w formie pozaszkolnej. Decyzję w tej sprawie podejmuje zespół powołany przez kuratora oświaty. Opłatę wnoszoną w tym postępowaniu określa corocznie resort edukacji.

 

Odpis na fundusz socjalny nauczycieli bez zmian
Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na jednego nauczyciela w 2020 r. wyniesie 2989,35 zł. Projekt ustawy okołobudżetowej trafił do prac w Sejmie, pozostawia kwotę nauczycielskiego ZFŚS na poziomie sprzed dwóch lat.

 

Pensja nauczyciela w 2020 r. bez większych zmian
Weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej określające stawki nauczycielskich wynagrodzeń w 2020 roku. Zmiany nie są duże - pensje dostosowano do nowej wysokości płacy minimalnej, czyli kwoty 2600 zł. Najniższe wynagrodzenia pedagogów będą z nią zrównane.

 

Subwencja na finansowanie szkół w 2020 wyższa
Subwencja oświatowa na 2020 r. będzie wyższa. Więcej pieniędzy MEN chce przeznaczyć na potrzeby uczniów szkół branżowych. Podział uwzględnia też koszty podwyżek, które nauczyciele otrzymali w 2019 r. - ale już nie tych, które MEN obiecał w 2020 r.

 

Wzrost najniższej płacy nauczyciela o 154 zł brutto
Od 1 stycznia 2020 r., wzrosną wynagrodzenia tylko nauczycieli, którzy zarabiają najmniej. Chodziło rządowi o to, aby nie zarabiali mniej od przyszłorocznej płacy minimalnej. Płaca minimalna w przyszłym roku ma wzrosnąć z obecnych 2250 zł do 2600 zł brutto. W Dzienniku Ustaw nr 2441 opublikowano rozporządzenie ministra edukacji narodowej.

 

Studenci

Minimalna płaca wzrośnie, ale aplikacje prawnicze nie podrożeją
Resort sprawiedliwości obniżył współczynniki służące do wyliczania opłat za aplikacje prawnicze. Kwoty te nie wzrosną wraz ze znacznym podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia. Aplikanci radcowscy i adwokaccy zapłacą tyle samo, co w tym roku.

 

Prawo dla każdego

W nowym roku nowe zasady wsparcia dla kredytobiorców, w tym frankowiczów
Od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie tzw. prezydencka ustawa frankowa. Za jej sprawą zmienią się jedynie zasady udzielania pomocy finansowej z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Frankowicze uważają, że nie poprawi ona ich sytuacji i sugerują, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE lepiej jest o weryfikację umowy walczyć w sądzie.

 

Od nowego roku nie będzie można blokować polowań
Usprawnienie działań prowadzonych w ramach likwidowania chorób zakaźnych zwierząt oraz zapobiegania afrykańskiemu pomorowi świń - zakłada ustawa uchwalona w piątek 20 grudnia br. przez Sejm. Oznacza to odstrzał sanitarny dzikich zwierząt m.in. przez policjantów i żołnierzy oraz zakaz blokowania polowań.

 

W 2020 roku opłata paliwowa będzie o 4 proc. wyższa
Z opublikowanego w Monitorze Polskim obwieszczenia ministra infrastruktury wynika, że na przyszły rok przewidziano wzrost stawek opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz. Stawka za 1000 l benzyn silnikowych wzrośnie do 138,49 zł z 133,21 zł obowiązujących w tym roku, czyli o prawie 4 procent.