Uchwalona zmiana przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Jak podała Kancelaria Prezydenta w komunikacie, zgodnie z art. 1 nowelizacji, stawki akcyzy będą wyższe o około 10 proc. w stosunku do dotychczas obowiązujących. 

Ministerstwo Finansów tłumaczyło, że ostatnia podwyżka stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc.

Przedstawiając wcześniej w Sejmie projekt wiceminister finansów Jacek Skiba przekonywał, że proponowana indeksacja stawek akcyzy o 10 proc. na używki nie wpłynie znacznie na podwyżki cen. - One będą symboliczne - zapewniał. Podkreślał, że zmiana "z całą pewnością wpłynie pozytywnie na politykę prozdrowotną i ograniczy negatywne skutki spożywania napojów alkoholowych i palenia wyrobów tytoniowych". 

Czytaj: Morawiecki zapowiada kolejne uproszczenia podatków>>

Z kolei w piątek, 20 grudnia 2019 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne, która wydłuża okres stosowania papierowego dokumentu dostawy do przemieszczeń na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem ze względu na uch przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. Na podstawie papierowego dokumentu dostawy będą mogły być kontynuowane przemieszczenia rozpoczęte i niezakończone przed 1 lutego 2021 r. Ta ustawa wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2019 r.