Jan Bondar podkreśla, że kalendarz szczepień to wypadkowa potrzeb zdrowotnych i możliwości finansowych państwa.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia ukazał się komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Program Szczepień Ochronnych na rok 2020. Dokument podaje, jakie szczepienia są obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku tzw. kalendarz szczepień. Podaje także jakie szczepienia są obowiązkowe dla osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie w związku z przesłankami klinicznymi lub epidemiologicznymi. W kalendarzu szczepień wymienione są także szczepienia poekspozycyjne (błonica, tężec, wścieklizna), zalecane oraz podane są zasady szczepień przeciw wybranym chorobom zakaźnym.

 

Projekt wprowadzający punkty za szczepienia bez wymaganej liczby podpisów - czytaj tutaj>>

W 2019 roku było kilka zmian

W kalendarzu szczepień na 2019 r. wprowadzono kilka zmian np.: szczepienie noworodków przeciwko gruźlicy ma być przeprowadzane przed wypisem ze szpitala, ale niekoniecznie w pierwszej dobie życia dziecka.

Druga zmiana dotyczyła szczepień MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Jego druga dawka przesunięta została z 10 na 6 rok życia. Przy tym z wyrównaniem dla dzieci, które po wejściu kalendarza mają więcej niż 6 lat i nie były jeszcze szczepione.