Planowany projekt budowy kanalizacji jest czwartym etapem programu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu. Dzięki niemu w stolicy Dolnego Śląska powstanie blisko 46 km kanalizacji.

Nowe inwestycje obejmą osiedla: Zakrzów, Pawłowice, Zgorzelisko, Ratyń oraz ul. Gagarina, Dolnobrzeską i Okulickiego. Koszt projektu realizowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu wyniesie ponad 71 mln zł. Kwota dofinansowania to ponad 35,5 mln. Umowę dotyczącą tej dotacji podpisali w piątek w siedzibie MPWiK we Wrocławiu prezesi MPWIK i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Jak powiedział po podpisaniu umowy prezes WFOŚ Marek Mielczarek, planowana inwestycja jest kolejnym etapem projektu, mającego na celu skanalizowanie całego miasta. "Cieszy nas to, że już niedługo stolica Dolnego Śląska znajdzie się w gronie miast, które wypełnią dyrektywę dotyczącą skanalizowania jej obszaru. Myślę, że przyczyni się ona także do tego, że za dwa lata Wrocław będzie się szczycił doskonałą wodą. Już teraz jej jakość stale się poprawia, głównie dzięki współpracy wielu instytucji" - dodał.

Prezes MPWiK Zdzisław Olejczyk zaznaczył, że dzięki funduszom unijnym na poprawę gospodarki wodno-ściekowej wydano już ponad 1 mld zł. "W najbliższym czasie planujemy przeznaczyć na ten cel kolejne 430 mln zł. Cieszę się, że teraz przyszła kolej na długo oczekiwane inwestycje na osiedlach, będących dawniej peryferiami miasta" - powiedział.

Planowana inwestycja ma być zakończona do 2015 r. Równolegle z nią prowadzone są również inne przedsięwzięcia, dzięki którym za dwa lata Wrocław ma być skanalizowany już w ponad 98 proc.

Obecnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu obsługuje 11 projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko z zawartymi umowami i dwa nowe przedsięwzięcia z Wrocławia i Oławy. Łączna wartość tych projektów przekracza 630 mln zł.