Wciąż nie wiadomo, kiedy i jak wnosić jednorazową opłatę przekształceniową

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Użytkownicy wieczyści, którzy z mocy prawa stali się właścicielami gruntów, mogą mieć problemy z prawidłowym ustaleniem jednorazowej opłaty przekształceniowej, przyznaniem bonifikaty oraz zasadami uiszczenia tych należności. Radca prawny Jan Mazurek radzi mieszkańcom i urzędnikom, jak sobie z tym poradzić.

11.02.2019

Centra usług społecznych nie spowodują redukcji zadań, zasobów i etatów

Pomoc społeczna

CUS nie jest konkurencją dla ośrodków pomocy społecznej. To inwestycja nie tylko w usługi, ale też w służby społeczne. Nie ma jednych bez drugich. Obecnie pracowników w służbach społecznych raczej ubywa. Potrzebny jest impuls prorozwojowy, sygnał, że inwestujemy w sferę usług społecznych. Jesteśmy przekonani, że CUS-y będą takim impulsem - mówi Marek Rymsza, doradca Prezydenta RP.

11.02.2019

Fiasko filarów Pakietu Mieszkanie Plus

Budownictwo

Do ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości nie wydano kilku rozporządzeń dotyczących realizacji przepisów związanych z najmem, bo są niepotrzebne. Nie ma bowiem odpowiednich nieruchomości w zasobie, nie ma żadnych przetargów. Brakuje operatorów mieszkaniowych i dokonywanych przez nich inwestycji. Rząd wyrzucił więc te zmiany na śmietnik – pisze Ewa Bończak-Kucharczyk.

08.02.2019

Prezydent chce, by centra usług społecznych ruszyły w 2020 roku

Pomoc społeczna

Intencją prezydenta jest, żeby z CUS skorzystać mogły wszystkie zainteresowane samorządy. Montaż finansowy inwestycji powinien obejmować wszystkie dostępne zasoby. Jeżeli gmina zainwestuje, decyzja budżetu państwa powinna być analogiczna - mówi Marek Rymsza, doradca Prezydenta RP. Istotnym źródłem współfinansowania mają być też środki unijne.

30.01.2019

Czynsz normowany, ale norm brakuje

Budownictwo

Wobec braku przepisów dotyczących relacji między maksymalnym czynszem normowanym a czynszem normowanym faktycznie stosowanym przez operatora mieszkaniowego, należy zakładać, że kwestię ustalenia czynszu normowanego w wysokości niższej pozostawiono do uznania tego operatora - pisze Ewa Bończak-Kucharczyk.

11.01.2019

Ujednolicenie i uproszczenie prawa budowlanego pilnie potrzebne

Budownictwo

Nie udało się osiągnąć nawet niewielkiej części z zakładanych celów programu „Mieszkanie+”, a „lex deweloper” spotyka się z nieprzychylnością samorządów. Wyjściem z tej sytuacji nie jest tworzenie nowych „specustaw”, ale uporządkowanie prawa budowlanego - pisze Jacek Kosiński.

09.01.2019

Koszty związane z bezpieczeństwem informacji będą rosły

Administracja publiczna

Coraz więcej procesów będzie zinformatyzowanych – wdrażamy systemy, które mają ułatwić obsługę obywateli, ale pojawiają się nowe ryzyka, a to wszystko wiąże się z kosztami. Wiele usług, które funkcjonują w urzędach, ma luki – mówi Marcin Kostrzewa-Pisarek.

31.12.2018

Dopłaty do czynszu adresowane do mieszkań

Domowe finanse Administracja publiczna

W świetle ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych - w pierwszych latach najmu mieszkania, dopłaty do czynszu są skierowane nie do osób, lecz do niektórych mieszkań i to takich, które zostaną wybudowane dopiero po wejściu przepisów w życie – uważa Ewa Bończak-Kucharczyk.

13.12.2018

Centra Usług Społecznych to eksperyment na potrzebujących

Pomoc społeczna

Zakładane wejście w życie ustawy umożliwiającej tworzenie centrów usług społecznych w miejsce lub obok funkcjonujących OPS może dotknąć ok. 1 mln rodzin korzystających obecnie z systemu pomocy społecznej oraz kilkadziesiąt tysięcy pracowników gminnych jednostek pomocowych - pisze Paweł Maczyński.

05.12.2018

Gminy mogą zatrudniać operatorów rewitalizacji

Samorząd terytorialny

Niektóre gminy powierzają wykonanie zadań z zakresu rewitalizacji jednostkom zewnętrznym. Gmina nie może jednak przekazać spółce kapitałowej kompetencji prawotwórczych i planistycznych, te są bowiem zarezerwowane dla organów gminy – mówi dr Jakub H. Szlachetko.

28.11.2018

Statut określa zarządzanie mieniem gminy przez jednostki pomocnicze

Samorząd terytorialny

Jednostki pomocnicze gminy nie mają osobowości prawnej. Ich kompetencje określa wyłącznie gmina w statucie, a wiec przekazanie mienia komunalnego w zarządzanie takiej jednostce wymaga prawidłowych regulacji statutowych – pisze Szymon Osowski

22.11.2018

Urzędy mają rejestrować dzieci par jednopłciowych

Administracja publiczna

Dzieci pochodzące ze związków jednopłciowych, które urodziły się za granicą, znajdują się w Polsce w próżni prawnej, faktycznie są bezpaństwowcami. Ale dzięki dwóm niedawnym wyrokom NSA jest szansa, że ich status prawny zostanie uporządkowany - twierdzi adwokat Anna Mazurczak, która reprezentowała w tych sprawach Rzecznika Praw Obywatelskich.

20.11.2018

Programy rewitalizacji wymagają partycypacji społecznej

Samorząd terytorialny

Udział mieszkańców w planowaniu  procesu rewitalizacji nie powinien zostać sprowadzony jedynie do informacji na stronie internetowej gminy – uważa Iwona Janicka, ekspert w zakresie partycypacji i współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi.

13.11.2018