Szef Związku Gmin Wiejskich: Większa stabilność prawa bardzo pożądana

Samorząd terytorialny

Ciągłe zmiany prawa wymagają jeszcze więcej pracy od urzędników, bo to oni muszą podejmować konkretne decyzje. Musimy nieraz czekać na wyroki sądów, bo one ostatecznie pokazują, jak przepisy stosować. Potem okazuje się, że zmieniają się ustawy i od nowa musimy się ich uczyć - mówi Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

31.05.2019

Ostatni moment na raporty o stanie samorządu. W czerwcu poznamy ich wartość

Samorząd terytorialny

Raport o stanie samorządu może być dobrym uzupełnieniem procedury absolutoryjnej. Czy tak będzie, okaże się w czerwcu, gdy pierwsze raporty zostaną ocenione przez rady - mówi Mateusz Karciarz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. I pozytywnie ocenia możliwość udziału mieszkańców w sesji, na której raport jest przedstawiany.

30.05.2019

Zdjęcia z imprez na samorządowych www tylko za zgodą na przetwarzanie danych

Samorząd terytorialny RODO

Na stronach internetowych w ramach promocji działalności samorządów publikowane są zawierające zdjęcia z imprez, których są one organizatorem. Chcąc wykorzystać fotografie, na których znajdują się osoby niepełniące funkcji publicznej, samorząd zobowiązany jest pozyskać zgodę na przetwarzanie ich wizerunku.

22.05.2019

Dobre dla gmin konsekwencje braku użytkowania wieczystego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nowe prawo w pierwszych latach pozytywnie wpłynie na gminne budżety. Należy spodziewać się masowego uiszczania jednorazowych opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania. Spowoduje to znaczny przyrost środków w kasach gmin - pisze Mariusz Łubiński, ekspert zarządzania nieruchomościami.

17.05.2019

Sołectwa chcą decentralizacji, tak jak gminy

Samorząd terytorialny

Są sołectwa, które mają spory potencjał, ale przepisy krępują je i blokują ich rozwój. Duże sołectwa potrzebują więcej samodzielności, tak jak gminy. Nie może być tak, że gmina, która czasem jest ograniczana, chciałaby i woła o decentralizację, a wewnątrz niej decentralizacji nie ma – mówi Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

15.05.2019

Prof. Kmieciak: Milczące załatwienie sprawy sposobem na bezczynność administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Milczące załatwienie sprawy przez organ administracji publicznej może być środkiem zapobiegającym zjawisku bezczynności organu, motywującym go do wywiązywania się ze swoich zadań w określonym ustawowo terminie - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak. Zaznacza jednak, że w praktyce urzędowej instytucja ta może też komplikować procesy administracyjne.

13.05.2019

Stefan Płażek: Wójtowi z dobrym pomysłem starczą dwie kadencje

Samorząd terytorialny

Jeśli ktoś ma coś dobrego do zrobienia, to wystarczą mu dwie kadencje – uważa Stefan Płażek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prawnik pozytywnie ocenia też zmianę formuły niekaralności w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta. Za gorszące uważa jednak, że radni czy parlamentarzyści mogą być karani innymi karami niż pozbawienie wolności.

25.04.2019

Raport o stanie gminy nie powinien wprowadzać formalizmu i dublować procedur

Samorząd terytorialny

Niektóre rady gmin określają wymagania dotyczące raportu tak szczegółowe, że wykazanie danych bez dodatkowych badań nie jest możliwe - ostrzega dr Jakub H. Szlachetko z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zdaniem należy wykluczyć z raportu politykę finansową, która jest weryfikowana za pomocą absolutorium.

23.04.2019

Obszary chronione ograniczają aktywność gospodarczą gmin, a rekompensat nie ma

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Nie ma subwencji ekologicznej, która wyrówna niedogodności dla gmin, w których czasem obszary chronione stanowią ponad 70 proc. powierzchni. Wpływa to na wykluczenie gminy, bo nie mogą być tam realizowane inwestycje - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP.

05.04.2019

Dr Wenda: Użytkowanie wieczyste ma sens dla inwestycji komercyjnych

Administracja publiczna Budownictwo

Od wielu lat trwał spór o to, czy użytkowanie wieczyste to tylko relikt minionego systemu. To błędny pogląd. Regulacja ta funkcjonuje bez przeszkód w obecnym systemie prawa. Pozwala ona w szczególności na realizowanie wielu inwestycji - podkreśla radca prawny dr Weronika Wenda.

02.04.2019

Czy mieszkanie bezczynszowe to mieszkanie bez opłat?

Budownictwo

Nazwa „mieszkania bezczynszowe” bywa często niewłaściwie rozumiana, sugeruje, że właściciele lokali nie ponoszą żadnych opłat, w rzeczywistości uiszczają opłaty niezależne. Bardzo ważną kwestią na jaką należy zwrócić uwagę, mówiąc o tzw. „bezczynszówkach” jest brak Funduszu Remontowego - pisze ekspert Mariusz Łubiński.

28.03.2019

Samorządy są coraz bardziej krępowane i ograniczane

Finanse publiczne Finanse samorządów

Tworzenie funduszy na różne cele powoduje, że ograniczamy samorządność. To pokazuje, że nie ufamy w to, iż samorządy mając pieniądze, wydadzą je rozsądnie – twierdzi  prof. dr hab. Elżbieta Kornberger–Sokołowska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

27.03.2019

Pazerność wielkich miast zagraża małym gminom

Samorząd terytorialny

Granice nie są nienaruszalne i terytorium miasta może się zwiększać, ale dopuszczalność ich zmiany powinna być precyzyjnie uregulowana ustawowo, a nie tylko zachodzić dlatego, że np. prezydent miasta realizuje swoje cele polityczne – mówi Marek Olszewski, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP.

19.03.2019

Kolejna nowelizacja nie zamaluje „białych plam transportowych”

Samorząd terytorialny

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym nie może być uznany za przełomowy, jeżeli za jego cel uznamy ograniczenie wykluczenia komunikacyjnego. Wydaje się, że nadszedł czas na opracowanie zupełnie nowej ustawy, zsynchronizowanej z mechanizmami dofinansowania organizowania lokalnego i regionalnego transportu autobusowego - pisze Adrian Misiejko.

13.03.2019

Wójt powinien zarządzać gminą, jak prezes firmą, a nawet lepiej

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Gdyby Ostrowice były zarządzane strategicznie, nie doszłoby do ich likwidacji. Samorządy niezamożne jeszcze bardziej potrzebują zarządzania strategicznego, bo pomaga „przyciągać” pieniądze - fundusze europejskie, zagraniczne i krajowe firmy – mówi prof. Andrzej Sztando

13.03.2019

Wójt: Sukces ekonomiczny gminy kończy się "janosikowym"

Finanse publiczne Finanse samorządów

Gmina wiejska Kobylnica od tego roku będzie płaciła tzw. janosikowe i odczuje brak tych pieniędzy. Stawianie na jednej szali obszarów silnie zurbanizowanych i tych samorządów, których domeną było, jest i będzie rolnictwo, jest mocno niezrozumiałe – mówi wójt Kobylnicy Leszek Kuliński

11.03.2019

Ważny głos Trybunału w debacie o janosikowym

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające za niekonstytucyjny przepis, zgodnie z którym gmina otrzymuje bez rekompensaty niższą część wyrównawczą lub równoważącą subwencji ogólnej lub dokonała wyższej wpłaty wyrównawczej i nie otrzymała jej zwrotu, wpisuje się w prowadzoną od lat dyskusję nad tym mechanizmem

07.03.2019

Nie więcej niż 20 proc. gmin jest zarządzanych strategicznie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Zarządzanie Kontrola zarządcza

Niektórzy włodarze dochodzili do sztuki zarządzania strategicznego przez lata, konsekwentnie doskonalili się w nim, korzystali z porad doświadczonych kolegów i ekspertów, podpatrywali innych itp. Zależało im, by tak zarządzać, aby ich gminy rozwijały się najlepiej - mówi prof. Andrzej Sztando

01.03.2019

Ochrona danych ważna także przy zbiórce odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko RODO

Przy stosowaniu nowoczesnych technologii w zarządzaniu odpadami może dochodzić do gromadzenia danych osobowych. Ważne jest, czy technika posłuży badaniu przemieszczania się zbiornika ze śmieciami, czy będzie nakierowana na monitorowanie osób - mówi Monika Krasińska z Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

26.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski