Eksponowanie flagi państwowej wciąż rodzi problemy

Samorząd terytorialny

W przeciwieństwie do naszych sąsiadów Polska nie ma opracowanego Polskiego Kodeksu Flagowego, który normuje zasady właściwego postępowania z flagą. To powoduje różne nieprawidłowości związane z ekspozycją flagi państwowej i barw narodowych podczas różnych wystąpień i uroczystości – mówi Marek Kwiecień wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

09.11.2019

Płonka: Państwo dokłada samorządom zadań i zapomina o dochodach

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne

Samorządowców szczególnie irytują zmiany, które dodają im obowiązków bez zapewnienia finansowania. A jeszcze bardziej gdy np. rząd obniża podatki, nie martwiąc się o dochody samorządów. A sprawy nie załatwia wyjaśnienie, że wpływy podatkowe rosną, bo wydatki samorządów jeszcze bardziej – mówi szef Związku Powiatów Polskich.

04.11.2019

Brak prostej definicji budowli podziemnej to problem dla gmin górniczych

Samorząd terytorialny

Przez wiele lat gminy górnicze pobierały podatek od nieruchomości, od 2014 roku borykają się ze zwrotem tych podatków. Spór jest o to, w jakim zakresie może on obejmować podziemne budowle. W przypadku Jastrzębia Zdroju było to ponad 100 milionów złotych zwrotu dla przedsiębiorstwa górniczego. Wiele gmin wciąż się rozlicza, a wpływa to też na wskaźniki w budżecie miasta – mówi prezydent miasta Anna Hetman.

28.10.2019

Głośna sprawa ciszy nocnej

Policja Budownictwo

Cisza nocna obowiązuje zwyczajowo w godzinach od 22.00 do 6.00 rano. To najczęściej w tych porach mieszkańcy informują policję, że dochodzi do jej naruszenia. Zakłócający spokój i porządek publiczny podlegają karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

26.10.2019

Stefan Płażek: Sekretarz to najwyżej wykwalifikowany człowiek w urzędzie

Samorząd terytorialny

Sekretarz w samorządzie powinien mieć przydzielony wyraźny zakres kompetencji. Dzięki temu jego wysokie, najwyższe kwalifikacje byłyby wykorzystywane z korzyścią dla jednostki – uważa dr hab. Stefan Płażek z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

23.10.2019

Nieważność decyzji w trybie dekretu Bieruta, jeśli nieruchomość wchodziła w skład gospodarstwa rolnego

Samorząd terytorialny

Uprawnienie do żądania stwierdzenia nieważności decyzji wydanej w trybie tzw. dekretu Bieruta w odniesieniu do nieruchomości warszawskiej, która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego, nie przysługuje wszystkim spadkobiercom dotychczasowego właściciela - piszą Agata Plichta-Trzonkowska oraz Kamil Rudol, adwokaci z Kancelarii Dubois i Wspólnicy.

22.10.2019

Wójt wybrany do parlamentu - komisarz ma powiadomić o wygaszeniu mandatu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wybory

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wraz z wyborem do Sejmu lub Senatu traci mandat samorządowy. Niestety wiąże się z tym szereg wątpliwości zarówno co do czasu na powołanie w ich miejsce komisarzy jak i sprawowania władzy wykonawczej w tym czasie - piszą prof. UAM dr hab. Krystian Ziemski i radca prawny Natalia Błaszczyk.

21.10.2019

Spory zbiorowe w pomocy społecznej świadczą, że pracownicy chcą zmian

Pomoc społeczna Prawo pracy

W każdej gminie zniknął średnio co najmniej jeden pracownik socjalny, problem polega więc na tym, że nie ma kto z potrzebującymi kompleksowo pracować. Jeśli dołączy do nas ok. 20-30 proc. jednostek, strajk zorganizujemy – mówi Paweł Maczyński, przewodniczący Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

21.10.2019

Prof. Izdebski: Dobrze, że głos samorządów będzie w parlamencie

Samorząd terytorialny Wybory

Łączenie funkcji samorządowych i parlamentarnych nie rodziłoby problemu należytego wypełniania obowiązków. Senat powinien być izbą refleksji, a to przecież samorządowcy mają wiele materiału do refleksji na podstawie tego, co mieli okazję poznać w zetknięciu z realnym życiem i problemami podczas pracy w samorządzie - mówi prof. Hubert Izdebski.

19.10.2019

Wybory – jaka jest rola Sądu Najwyższego?

Wybory

W okresie wyborczym wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oprócz Państwowej Komisji Wyborczej i innych organów stricte wyborczych, jak na przykład obwodowe komisje wyborcze, znamienną rolę odgrywa Sąd Najwyższy - pisze Aleksander Hyżorek.

15.10.2019

Przewodniczący PKW: Decyzja SN o ważności wyborów jest ostateczna

Wybory

Po wyborach parlamentarnych protesty wyborcze składa się do Sądu Najwyższego. Środka prawnego do zaskarżenia nie ma – decyzja SN jest ostateczna. Najważniejszy moment to publikacja obwieszczenia PKW o wynikach wyborów w Dzienniku Ustaw. Od tego dnia można wnosić protesty – mówi Wiesław Kozielewicz, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

14.10.2019

Główny ekonomista BGK: Jest przestrzeń do zadłużania się gmin

Finanse publiczne Finanse samorządów

Przynajmniej do 2030 roku samorządy gminne będą w stanie inwestować i zadłużać się, ale pod warunkiem że środki, jakie pozostaną im po zapłaceniu bieżących zobowiązań, wzrosną. Czyli przestrzeń jest, ale jeśli ta nadwyżka spadnie, możliwości będą mniejsze. Nie znaczy to też, że każda gmina ma taki potencjał – mówi Mateusz Walewski

09.10.2019

Na zwolnieniu lekarskim w komisji wyborczej? Jak najbardziej

Wybory

W orzecznictwie przyjmuje się, że uczestnictwo w pracach komisji wyborczej nie stanowi pracy zarobkowej, która pozbawia prawa do zasiłku chorobowego lub stanowi wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem.

04.10.2019

Ustawę o utrzymaniu czystości trzeba napisać od nowa

Samorząd terytorialny Środowisko

Wciąż gminy mają wiele wątpliwości wobec ustawy śmieciowej. Jedną z nich jest wprowadzenie możliwości fakultatywnego przystępowania przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych do systemu gminy bez określenia zasad. Pożądanym kierunkiem zmian systemu gospodarki odpadami byłoby napisanie nowej ustawy w tym zakresie – pisze Magdalena Sobczak.

02.10.2019

Samorządy nie wykorzystują potencjału 60+

Samorząd terytorialny

W starzejącym się społeczeństwie rady seniorów mogą być ważnym źródłem informacji dla władz lokalnych w zakresie polityki senioralnej. Dlaczego więc tworzone są zaledwie w co ósmej gminie w Polsce? - pyta Iwona Nowak, wiceprezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

14.09.2019

PPP: Barier prawnych nie ma, przeszkodą jest niewiedza, koniunktura i… banki

Finanse publiczne Spółki

Z punktu widzenia burmistrza, który próbuje uzyskać dofinansowanie, dotacje unijne są relatywnie tańsze. Poza tym ceny rosną, więc przedsiębiorcy wolą skupić się na rynku tradycyjnych zamówień, niż szukać powodzenia w PPP. Bardzo trudno też pozyskać finansowanie, bo banki jeszcze się nie oswoiły z zabezpieczaniem płatności PPP – mówi Bartosz Korbus

08.09.2019

Lex deweloper po roku obowiązywania rzadko używany

Samorząd terytorialny Budownictwo

Badanie Instytutu Metropolitalnego wykazało, że tylko w niewielu miastach inwestorzy postanowili skorzystać z postanowień specustawy mieszkaniowej. Mało wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji złożono, jeszcze mniejszej liczbie nadano bieg. Powód? Rygorystyczne wymagania formalne - pisze Kamil Olzacki z kancelarii Szlachetko prawnicy&urbaniści.

04.09.2019

Ważny głos Sądu Najwyższego w obronie lasów państwowych

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sąd Najwyższy w uchwale dotyczącej lasów państwowych opowiedział się za koniecznością ich ochrony przyjmując, że nieruchomości te nie podlegają przekształceniom własnościowym w związku z roszczeniami kościelnych osób prawnych. To wyraźny, a zarazem kolejny już sygnał, że roszczenia kościelne nie zawsze zasługują na uwzględnienie - pisze Marek Jaślikowski

21.08.2019

Transmisje z obrad rad zwiększają transparentność, ale są problemy

Samorząd terytorialny

Wprowadzenie przez ustawodawcę obowiązku transmisji obrad wzmacnia regulację konstytucyjną, zgodnie z którą obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej. To już działa, ale praktyka pokazuje, że przepisy nie są jednoznaczne, bo nie ma np. jednolitych wymagań co do standardów technicznych tych transmisji

17.08.2019