Mieszkania treningowe i wspomagane mają pomóc w niezależnym życiu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Osoby z niepełnosprawnością, starsze lub przewlekle chore będą mogły otrzymać w mieszkaniu wspomaganym pomoc m.in. w przemieszczaniu się, utrzymaniu higieny osobistej oraz ubieraniu przez nie więcej niż trzy godziny dziennie, przez siedem dni w tygodniu. Natomiast osoby spoza tych trzech grup w mieszkaniu wspomaganym nie otrzymają pomocy w wykonywaniu czynności niezbędnych w życiu codziennym.

19.09.2023

Na zwolnieniu lekarskim w komisji wyborczej lepiej uważać

Samorząd terytorialny Wojsko

Czy osobom, które podejmą pracę w charakterze członków obwodowych komisji wyborczych, a pobierają m.in. zasiłki chorobowe, zasiłki dla bezrobotnych czy też świadczenia opiekuńcze i pielęgnacyjne, grozi utrata tych zasiłków i świadczeń? Ministerstwo rodziny i polityki społecznej odpowiada na te pytania.

19.09.2023

Obiecanki cacanki, ale za wyborcze można pozwać

Obietnice wyborcze składane przez polityków oraz partie polityczne - posiadające z mocy ustawy osobowość prawną - mogą zostać uznane za przyrzeczenie publiczne w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Chodzi o art. 919 par. 1 K.k, zgodnie z którym „kto przez ogłoszenie publiczne przyrzekł nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności, obowiązany jest przyrzeczenia dotrzymać" - przypominają o tym organizatorzy akcji społecznej www.pozwijpolityka.pl.

18.09.2023

Piratów drogowych ma utemperować egzamin z awaryjnego hamowania

Prawo karne Samorząd terytorialny Transport

Od 17 września 2022 roku wchodzą w życie radykalne zmiany w przepisach ruchu drogowego. Po roku obowiązywania zaostrzonych przepisów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wycofuje się ze zmian i przywraca możliwość redukowania punktów karnych co rok. Nowy kurs będzie miał element praktyczny. Część ekspertów uważa, że kurs nie spełni swojej roli - kierowcy w dalszym ciągu będą mogli odkupić punkty, a WORD-y i emerytowani policjanci - dorobić do budżetów.

17.09.2023

Wybrano numery list komitetów wyborczych

Wybory

Numery list wyborczych wylosowane w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej dla ogólnopolskich komitetów, które wystawią kandydatów do Sejmu we wszystkich 41 okręgach wyborczych: 1 - Bezpartyjni Samorządowcy, 2 - Trzecia Droga, 3 - Nowa Lewica, 4 - PiS, 5 - Konfederacja, 6 - Koalicja Obywatelska.

15.09.2023

Osoba z poważną niepełnosprawnością nie będzie już musiała osobiście stawać na komisji wojskowej

Samorząd terytorialny Wojsko Niepelnosprawność

Nowelizacja ustawy o obronie Ojczyzny zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji wojskowej osób z poważnymi niepełnosprawnościami. Nowe regulacje pozwalają na uprzednie dostarczenie dokumentów wskazujących na stan zdrowia, co pozwoli na zwolnienie z obowiązku osobistego stawiennictwa. O zmianę przepisów apelowali od lat opiekunowie osób ze znaczną niepełnosprawnością oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

15.09.2023

Reforma planowania przestrzennego przyniesie też zmiany w strategiach rozwoju gmin

Samorząd terytorialny Nieruchomości Ład Przestrzenny

Gmina, która rozpoczęła procedurę uchwalania strategii według starych przepisów kontynuuje ten proces według tych samych zasad. Natomiast, po 31 grudnia 2025 r. plan nie będzie musiał uwzględniać ustaleń zawartych w strategii (może je pomijać). Z kolei, gdy gmina posiada obowiązującą strategię rozwoju gminy, nie będzie musiała aktualizować dokumentu do czasu, aż okres jego obowiązywania się nie skończy.

15.09.2023

Specustawa na problemy niebezpiecznych odpadów na terenach poprzemysłowych

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady Administracja publiczna

Zagospodarowanie lub zabezpieczenie odpadów stwarzających zagrożenie dla ludzi oraz przywrócenie wieloobszarowych terenów zdegradowanych do ponownego wykorzystania - to cel ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych, która weszła w życie 12 września. Chodzi o tereny dawnych zakładów w Bydgoszczy, Jaworznie, Zgierzu czy Tarnowskich Górach.

12.09.2023

Samorządy mają zasilać CEEB danymi. Pytają, kto im za to zapłaci

Samorząd terytorialny Środowisko

18 września 2023 r. ma nastąpić wdrożenie pełnej wersji systemu ZONE. Tymczasem samorządowcy, w ramach protestu, odesłali już do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego ponad pół tysiąca terminali mobilnych, które miały im ułatwić pracę w terenie. Przekonują, że nie uzgodniono z nimi m.in. kosztów, które poniosą w związku z dodatkową inwentaryzacją budynków i źródeł ciepła. Nie wiedzą też dokładnie, za co odpowiadają.

12.09.2023

System szkolenia kierowców - miażdżący raport NIK

Prawo karne Samorząd terytorialny Transport

System szkolenia kandydatów na kierowców działa fatalnie. Problemy występują na każdym etapie - od jakości kursów, pracy instruktorów, działalności Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, po pracę egzaminatorów- zdiagnozowała NIK. W efekcie Polska od lat zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE pod względem bezpieczeństwa na drogach, a w grupie wiekowej kierowców 18-24 lat jest największy procent sprawców wypadków. Wypadki i kolizje kosztują rocznie ponad 39 mld zł.

11.09.2023

Do niskiej jakości prawa samorządowcy się przyzwyczaili, problemem są finanse

Samorząd terytorialny

Największym wyzwaniem dla samorządów w perspektywie pięciu lat będzie finansowanie zadań bieżących i utrzymanie płynności finansowej. Samorządowcy wskazują też na problemy z wdrażaniem licznych i pośpiesznych zmian prawnych, także związanych z nowelizacją kodeksu wyborczego. To wnioski z II edycji badania przygotowanego przez Wolters Kluwer Polska „LEXOMETR Prawno-Samorządowy 2023. Wyzwania i perspektywy dla JST”.

11.09.2023

TSUE: Dane osobowe zatrzymane przez dostawców mogą być wykorzystywane w sprawach korupcji w służbie publicznej

Administracja publiczna RODO Compliance Prawo unijne Służba cywilna

Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej stoi na przeszkodzie temu, aby dane zgromadzone w celu zwalczania poważnej przestępczości były wykorzystywane w ramach dochodzeń administracyjnych dotyczących korupcji w służbie publicznej Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej dotyczy wyłącznie ścigania karnego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

10.09.2023

Trudno pozbyć się myśliwych z własnych terenów

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Niełatwo jest zakazać polowań na własnym gruncie, szczególnie gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli. Przepisy są niejasne, a dominuje interpretacja, że konieczny jest w tym celu osobisty kontakt ze starostą, któremu składa się stosowne oświadczenia. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie spieszy się z wprowadzaniem ułatwień dla właścicieli nieruchomości.

09.09.2023

Coraz bliżej uchwalenia jednolitej Europejskej Karty Niepełnosprawności

Prawo unijne Niepelnosprawność

Komisja Europejska przedstawiła 6 września wniosek ustawodawczy w sprawie ujednoliconej europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością (EU Disability Card) oraz ulepszonej wersji obecnej europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością. Będą to dwa oddzielne dokumenty uznawane w całej UE.

08.09.2023

Kontrowersyjna zmiana składu Komisji Wspólnej opublikowana

Samorząd terytorialny

Do sześciu organizacji reprezentujących samorządy terytorialne w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dojdą Związek Samorządów Polskich oraz nieposiadające podmiotowości prawnej Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych. Nowelizacja przepisów w tej sprawie wejdzie w życie 22 września. Ze zmianą składu nie zgadzają się samorządowcy, którzy w komisji już są. Przeciwko nowelizacji był też OPOS.

08.09.2023

Nowelizacja ustawy o ochotniczych strażach pożarnych już obowiązuje

Samorząd terytorialny

Większy zakres zdań własnych gmin z zakresu ochrony przeciwpożarowej, doprecyzowana procedura weryfikacji wniosków o świadczenie ratownicze i przepisy dotyczące ekwiwalentu pieniężnego - takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, która weszła w życie 8 września. Nowela reguluje też kwestie szkoleń strażaków ochotników OSP oraz roszczeń, które przysługują mu gdy dozna uszczerbku podczas zawodów.

08.09.2023

Gminy nie wiedzą, kogo i jak mają wieźć na wybory

Samorząd terytorialny Wybory

Wiele gmin nie wie, jak interpretować przepisy dotyczące obowiązku zapewniania bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Mają obawy, czy w dniu wyborów wystarczy pojazdów do kwalifikowanego transportu oraz jak rząd zrekompensuje samorządom koszt dowozu, gdy podpiszą umowy a przyjdzie im wozić... powietrze. Do wyborów coraz mniej czasu, a samorządowcy nadal nie dostali wytycznych w tym zakresie.

08.09.2023

Samorządy mogą wnioskować o pieniądze na odbetonowanie przestrzeni miejskiej

Samorząd terytorialny Środowisko

Do 31 października 2023 r. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki mogą składać wnioski w ramach unijnego programu FEnIKS o dofinansowanie projektów odbetonowywania przestrzeni miejskich i jej ponownego zagospodarowania. Minimalna wysokość wsparcia to 500 tys. zł, wkład własny 15 proc. wartości projektu.

07.09.2023

W przyszłym roku nowy wzór karty parkingowej dla osoby z niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje wprowadzić od lipca 2024 r. nowy wzór karty parkingowej. Obecnie trwają przygotowania nowego formatu dokumentu zgodnie z wymogami określonymi w ustawie o dokumentach publicznych. Obecnie karta parkingowa wydawana jest warunkowo do przyszłego roku według starego wzoru.

07.09.2023