MSWiA: Od 1 lipca pomoc dla uchodźców z Ukrainy na innych zasadach

Pomoc społeczna Finanse samorządów Ukraina

Przepisy obowiązujące od 1 lipca 2024 r. przedłużają legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 r. Zakwaterowanie uchodźców wojennych będzie możliwe tylko w obiektach zbiorowego zakwaterowania prowadzonych na polecenie wojewodów – poinformowało w sobotę w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do końca lipca można składać wnioski o rekompensatę poniesionych do 30 czerwca br. kosztów zakwaterowania i wyżywienia uchodźców.

29.06.2024

Światłem po oczach, ale prawo nie chroni obywateli

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Nadmiar sztucznego oświetlenia nocą jest problemem, szczególnie w dużych miastach. Zjawisko, które określa się mianem zanieczyszczenia światłem, ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Zdaniem obywateli, władze bagatelizują ten problem i nie podejmują żadnych działań prewencyjnych. Tymczasem potrzebne są zmiany prawa. Niestety, na razie w tym obszarze nie są planowane.

29.06.2024

Sejm uchylił immunitety prezesowi NIK i posłowi Wosiowi

Prawo karne

Sejm zgodził się w piątek na uchylenie immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi, który popełnił wykroczenia drogowe oraz posłowi PiS Michałowi Wosiowi, któremu prokuratura chce postawić zarzuty związane z zakupem przez CBA programu Pegasus. Z kolei poseł Grzegorz Gaża sam zrezygnował z immunitetu.

28.06.2024

NIK: Polscy żołnierze w coraz słabszej kondycji fizycznej

Wojsko

W 2022 roku 9 proc. żołnierzy otrzymało oceny niedostateczne z egzaminu ze sprawności fizycznej. Tymczasem dbałość o kondycję jest jednym z ustawowych obowiązków żołnierzy zawodowych. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych niewłaściwie realizowało zadania dotyczące wychowania fizycznego, współzawodnictwa sportowego oraz obozów kondycyjno-szkoleniowych.

28.06.2024

Więźniowie czwartego piętra znów poczekają na szczegółowe przepisy o dostępności

Samorząd terytorialny Budownictwo Niepelnosprawność

Sejm po raz kolejny zgodził się na wydłużenie czasu na powstanie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Inaczej 20 września wygasną przepisy dotyczące warunków technicznych i powstanie luka w prawie. Brak rozporządzenia nastręcza architektom wiele problemów, a urzędy różnie interpretują przepisy dotyczące dostępności. Zwłoka, to także problem dla podmiotów publicznych.

28.06.2024

Baner wyborczy to nie odpad komunalny, najlepiej dać mu nowe życie

Wybory

Banery wyborcze nie są odpadami wytwarzanymi w ramach gospodarstw domowych. Nie mogą więc zostać uznane za odpady komunalne. W związku z tym nie powinny być przyjmowane i przetwarzane przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych – uważa Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

27.06.2024

Prawo pozwala na rower w autobusie, ale kierowcy są przeciw

Samorząd terytorialny Transport

„Kierowca autobusu wyprosił pasażera z rowerem” – takie tytuły niczym bumerang wracają w lokalnych mediach, czasami modyfikowane słowem „z hulajnogą”. Zmieniają się jedynie nazwy miast. A właśnie zaczęły się wakacje. Przewóz rowerów w autobusach miejskiej komunikacji wciąż budzi kontrowersje, chociaż jest określony w regulaminach przewoźników.

27.06.2024

Jacek Karnowski został nowym wiceministrem funduszy i polityki regionalnej

Administracja publiczna

Premier Donald Tusk powołał Jacka Karnowskiego (KO) na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej - poinformował w środę resort. Z zawodu Karnowski jest ekonomistą, inżynierem budownictwa. W latach 1998 - 2023 był prezydentem Sopotu. Prezydenturę zakończył z chwilą ogłoszenia wyniku wyborów parlamentarnych w październiku 2023 r., gdy dostał się do Sejmu.

26.06.2024

Ustawa związana z polską prezydencją w Radzie UE bez poprawek Senatu

Administracja publiczna Prawo europejskie

Senat na środowym głosowaniu nie zgłosił poprawek do ustawy związanej z polską prezydencją w Radzie UE. Regulacja ma zapewnić wzmocnienie bezpieczeństwa i usprawnienie przygotowania do prezydencji. Polska będzie sprawować prezydencję w I połowie 2025 roku. Według nowych przepisów właściwi wojewodowie będą przygotowywać plany bezpieczeństwa i porządku publicznego.

26.06.2024

Nowi posłowie złożyli ślubowanie

Wybory

Większość z posłów, którzy zastąpili tych, którzy w czerwcowych wyborach dostali się do Parlamentu Europejskiego, złożyło dziś w Sejmie ślubowanie. Euromandaty zdobyło 25 posłów obecnej kadencji: 12 z Koalicji Obywatelskiej, siedmioro z PiS, po dwóch z Trzeciej Drogi, Konfederacji i Lewicy. Wioletta Kulpa zastąpiła Macieja Wąsika, którego mandat zgodnie z zarządzeniem marszałka Sejmu, wygasł wcześniej.

26.06.2024

NIK: Działania pomocowe dla Ukraińców w większości realizowano prawidłowo

Samorząd terytorialny

Instytucjonalna pomoc dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną przybrała imponującą skalę i różnorodny aspekt, zasadniczo też realizowana była prawidłowo i efektywnie zarówno na poziomie administracji rządowej, jak i samorządu terytorialnego - stwierdziła Najwyższa Izba po przeprowadzonej kontroli.

26.06.2024

W przypadku zagrożenia, wójt ma zapewnić wodę i pokarm na co najmniej 7 dni

Samorząd terytorialny

Dublowanie kompetencji organów i podmiotów ochrony ludności, niedookreślenie w którym miejscu zaczyna się problematyka ochrony ludności, a gdzie zarządzanie kryzysowe. Nie wiadomo, które zadania są własne, a które zlecone. Samorządowcy wskazują, że niektóre zadania są niewykonalne. Mają też obawy o finansowanie zadań, które w projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej chce nałożyć na nich rząd.

26.06.2024

Polska jednym z sygnatariuszy listu 15 państw w sprawie paktu migracyjnego

Prawo europejskie

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne w 15 państwach członkowskich UE skierowali do Przewodniczącej KE list dotyczący migracji. List porusza m.in. kwestie zapewnienia państwom członkowskim UE możliwości skutecznego rozpatrywania wniosków, przekazywania lub odsyłania obywateli państw trzecich, którzy nie potrzebują ochrony międzynarodowej lub którzy mogą uzyskać ją w państwach trzecich.

25.06.2024

Nowe władze Związku Gmin Wiejskich RP oczekują zmian w prawie

Samorząd terytorialny

Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło został nowym przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP. Wybrano też nowy zarząd związku i komisję rewizyjną. Delegaci wskazali też pożądane kierunki zmian prawa dotyczące funkcjonowania samorządów oraz styku z administracją rządową.

25.06.2024

Posłowie wracają z pomysłem likwidacji ferm futrzarskich

Środowisko Administracja publiczna

Zakaz budowania nowych ferm zwierząt futerkowych od 2025 roku, całkowite wygaszenie hodowli od 2029 roku, odszkodowania dla hodowców i odprawy dla pracowników ferm – to najważniejsze zapisy projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, podpisanego przez 120 posłów. Obrońcy praw zwierząt liczą, że projekt nie podzieli losu „Piątki dla zwierząt”, która upadła na skutek silnego lobbingu m.in. ze strony branży futrzarskiej.

25.06.2024

Minister finansów będzie zarządzał dwoma rządowymi programami inwestycyjnymi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Minister finansów przejmie zarządzanie Programem Inwestycji Strategicznych oraz Rządowym Programem Odbudowy Zabytków, z którego finansowane są inwestycje samorządowe. Do tej pory było zarządzanie tymi funduszami należało to do zadań i kompetencji premiera.

24.06.2024

Więcej strażaków ratowników OSP dostanie świadczenie ratownicze

Samorząd terytorialny

Przy okazji projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej MSWiA nowelizuje ustawę o ochotniczych strażach pożarnych. Strażakom przybędzie nowych obowiązków, ale z drugiej strony - szersza grupa uzyska prawo do świadczenia ratowniczego. W projekcie uwzględniono także niektóre z postulatów podnoszonych przez związek strażacki.

24.06.2024

Postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów już w Monitorze Polskim

Wybory

W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni z 11 czerwca 2024 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego w wyborach 9 czerwca. Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, mandat do PE zdobyło 25 dotychczasowych posłów.

22.06.2024

Wiele komitetów wyborczych powstaje tylko po to, by dać zarobić znajomym

Wybory

Obecne przepisy pozwalają na to, aby kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych zgłaszali pełnomocnicy wyborczy wszystkich komitetów utworzonych w związku z danymi wyborami, a nie tych, którzy wystawili własnych kandydatów. Część komitetów wyborczych jest tworzona z założenia wyłącznie po to, aby „znajomi królika” mieli szansę dorobić sobie w obwodowych komisjach wyborczych. PKW chce to zmienić, ale część ekspertów ma zastrzeżenia.

21.06.2024