Odmrażanie gospodarki rozszerza zadania administracji

Administracja publiczna

Od środy 22 kwietnia urzędy będą wykonywać więcej zadań, związanych z obsługą obywateli, niż dotąd - zakłada poprawka zaproponowana przez rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego do rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Rozporządzenie zostało opublikowane w niedzielę i obowiązuje od poniedziałku 20 kwietnia.

20.04.2020

Prof. Biernat: Rządowa tarcza na walkę z koronawirusem także za pieniądze Unii

Administracja publiczna Prawo europejskie

Unia Europejska wobec pandemii uelastycznia procedury i ułatwia wydatkowanie funduszy. A teraz się powiada, że nadmierna kontrola Unii nie jest wskazana. Unijne pieniądze są także w poszczególnych „tarczach finansowych” uchwalanych przez Sejm na wniosek rządu, ale wnioskodawcy o tym nie informują - mówi prof. Stanisław Biernat, sędzia w stanie spoczynku i były wiceprezes TK,

18.04.2020

Prof. Wróbel: Zakaz zgromadzeń paraliżuje kampanię wyborczą

Prawnicy Administracja publiczna Koronawirus

Niewątpliwie istnieje konstytucyjna przesłanka do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - stwierdza prof. Andrzej Wróbel. I dodaje, że obowiązujący obecnie zakaz zgromadzeń wprost ogranicza wolność słowa i prawo do wyrażania poglądów, a na poziomie politycznym praktycznie uniemożliwia prowadzenie skutecznej kampanii wyborczej.

17.04.2020

WSA: Miejscowy plan nie zablokował zakładu przetwarzania odpadów

Administracja publiczna Budownictwo

Właściciel nieruchomości planował budowę zakładu przetwarzania odpadów, ale rada miasta przyjęła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zablokował to przedsięwzięcie. Jednakże przy uchwalaniu tego aktu, organ przekroczył granice władztwa planistycznego i naruszył zasadę proporcjonalności. Tak orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

17.04.2020

Będzie wstęp do lasów i parków, ale nie na place zabaw

Administracja publiczna

Od poniedziałku nie będzie już zakazu wstępu do lasów, ale zamknięta będzie infrastruktura towarzysząca - m.in. ścieżki edukacyjne, miejsca biwakowe, parkingi - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Nadal zamknięte będą place zabaw. Zmodyfikowane zostaną też zasady pracy handlu, a w kościele będzie norma 1 osoba na 15 m kw. .

16.04.2020

Gowin zabiega o poparcie dla wydłużenia kadencji prezydenta

Administracja publiczna

Porozumienie rozpoczyna konsultacje projektu zmian w konstytucji, zakładającego jedną, 7-letnią kadencję prezydenta - poinformowali w czwartek liderzy ugrupowania. Projekt jest już w Sejmie, ale z zapowiedzi polityków opozycji wynika, że nie może on liczyć na konstytucyjną większość.

16.04.2020

NIK krytycznie o działaniu służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności

Administracja publiczna

W Polsce kompetencje w zakresie bezpieczeństwa żywności rozdzielone są między kilka instytucji, co zdaniem NIK nie sprzyja ich sprawnemu działaniu. Najważniejsze problemy to braki kadrowe, które są spowodowane zbyt niskim płacami. Działanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności wymaga usprawnienia.

16.04.2020

Senat obraduje hybrydowo - ustawa o wsparciu programów operacyjnych bez poprawek

Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo europejskie

Senatorowie bez poprawek przyjęli ustawę dotyczącą wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią i skierowali ją do bloku głosowań. Ma wprowadzić regulacje o płynnej realizacji i rozliczenia projektów dofinansowanych w ramach programów operacyjnych w czasie koronawirusa.

15.04.2020

Posłowie zajęli się projektami obywatelskimi - mają być skierowane do dalszych prac w komisjach sejmowych

Administracja publiczna

Sejm zajął się na środowym posiedzeniu pięcioma projektami obywatelskimi. Projekt dotyczący finansowania wynagrodzeń nauczycieli skierowano do komisji. Posłowie w czwartek zagłosują nad dalszym losem projektów o udziale dzieci w polowaniach, karach za publiczne propagowanie obcowania płciowego wśród niepełnoletnich, zaostrzenia prawa do aborcji i ochrony mienia bezdziedzicznego.

15.04.2020

ETPC oceni, czy wydalony cudzoziemiec powinien mieć dostęp do akt sprawy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Polskie władze wydaliły Białorusina pod zarzutem współpracy ze służbami specjalnymi tego państwa, nie podając jednak powodów tej decyzji. Teraz sprawą zajmuje się Europejski Trybunał Praw Człowieka, a Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która przystąpiła do sprawy twierdzi, że naruszone zostały gwarancje proceduralne. 

15.04.2020

Doręczenia elektroniczne potrzebne, ale mogą naruszać prywatność i konkurencję

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Monopolizowanie rynku przez Pocztę Polską jako operatora doręczającego e-przesyłki, procedury bezpieczeństwa przy konwersji elektronicznej na papierową oraz problem tajemnicy pocztowej i prawa do prywatności - budzą najwięcej wątpliwości w projekcie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Właśnie zajmuje się nim Sejm.

15.04.2020

"Prawo opowiadane" przez rząd ogranicza prawa obywateli

Administracja publiczna Policja Koronawirus

Jeśli dzisiaj policja mówi, że cel wyjazdu świątecznego będzie indywidualnie oceniał policjant, to mamy do czynienia z normą uznaniową. To w administracji się zdarza, ale zdaniem prawników ostatnio coraz częściej i co gorsza przepisy zakazujące dotyczą żywotnych praw i wolności obywatelskich, a często są niejasne. Jak mówią, pojawiło się w związku z pandemią tzw. prawo opowiadane.

11.04.2020

Skierowanie do walki z epidemią na granicy pracy przymusowej

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus

Przepisy ustanowione do walki z epidemią pozwalają na skierowanie praktycznie każdego do związanych z tym prac, a taka decyzja nie wymaga nawet uzasadnienia. Natomiast jej niewykonanie będzie zagrożone karą pieniężną w wysokości do 30 tys. zł. Istnieją jednak poważne wątpliwości, czy bez stanu nadzwyczajnego takie skierowanie jest w ogóle dopuszczalne.

10.04.2020

Ograniczenia przedłużone - matury później, do kościołów najwyżej 5 osób, obowiązkowe maseczki

Administracja publiczna Koronawirus

Przedłużamy obowiązujące dotychczas ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa do końca przyszłego tygodnia - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Szkoły będą natomiast zamknięte do 26 kwietnia, a egzaminy zostaną przesunięte. Nadal obowiązuje zakaz wstępu do kościołów powyżej 5 osób. W miejscach publicznych trzeba będzie nosić maseczki.

09.04.2020

Trwałość zatrudnienia pracowników służby cywilnej może być zagrożona

Administracja publiczna Koronawirus

Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej alarmuje, że projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia zagraża stabilności pracy pracowników służby cywilnej. Przewiduje bowiem uprawnienie dla Rady Ministrów do redukcji zatrudnienia lub zmniejszenia wynagrodzenia w administracji.

08.04.2020

Zmiany w "tarczy antykryzysowej" korzystne też dla cudzoziemców

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Kolejny pakiet antykryzysowy, czyli będący obecnie przedmiotem prac Sejmu projekt ustawy mającej na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii wirusa SARS-CoV-2, zakłada m.in. przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen.

08.04.2020

Sejm: Komisja uzupełnia nowelizację tarczy antykryzysowej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, który ma ułatwić firmom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa, wniosła w środę nad ranem sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zmiany dotyczą przede wszystkim pomocy dla przedsiębiorstw, ale także korespondencji sądowej, zasad stwierdzania aktów zgonu, czy decyzji podejmowanych podczas epidemii przez administrację.

08.04.2020