WSA: Decyzja o warunkach zabudowy nie przesądza o budowie

Administracja publiczna Budownictwo

Uchwalony przez radę gminy miejscowy plan pozbawił inwestora możliwości zabudowy kilku działek, co do których uzyskał już decyzje o ustaleniu warunków zabudowy. Sąd uznał jednak, że ingerencja ta była uzasadniona i stanowiła wynik rozważenia interesów. Natomiast wydane decyzje są niezależne od zapisów studium i abstrahują od założeń gospodarki planistycznej gminy.

04.01.2020

Płace w administracji wyższe i rosną szybciej niż w sektorze prywatnym

Administracja publiczna Prawo pracy

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze publicznym w trzech kwartałach 2019 roku wyniosło 5409,24 złotych – wynika z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego. W stosunku do 2018 roku wzrosło o 8,3 procent. Było też wyższe o prawie 700 zł niż w sektorze prywatnym.

04.01.2020

Trzeba uregulować sytuację osób żyjących w „nietypowych” związkach

Prawo rodzinne Administracja publiczna RODO

NSA wydał uchwałę o zakazie transkrypcji do polskich aktów stanu cywilnego danych dzieci, których rodzicami są – według wpisu w zagranicznych aktach – osoby tej samej płci. Argumentacja przedstawiona w uchwale nie jest w pełni przekonująca. NSA wydał zachowawcze, asekuracyjne stanowisko - twierdzi dr hab. Grzegorz Krawiec.

04.01.2020

Polityka społeczna czeka na ratyfikację Zrewidowanej Karty Społecznej

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Partia rządząca w swoich deklaracjach podkreśla zaangażowanie i poparcie dla praw socjalnych i niewątpliwie ostatnie lata skutkowały przyznaniem obywatelom zwiększonych świadczeń socjalnych. Wciąż jednak są sfery niedoceniane, które były też marginalizowane przez kolejne rządy, jak np. ochrona zdrowia, czy deficyt mieszkaniowy

31.12.2019

NIK: Polska musi zadbać o swoje bezpieczeństwo energetyczne

Administracja publiczna

Polskie elektrownie są wyeksploatowane, a niepewność, jakie będzie otoczenie prawne rynku energii i jego uczestników za kilka, kilkanaście lat zniechęca przedsiębiorców do budowy nowych jednostek wytwarzających energię. Do tego brak aktualnej polityki energetycznej państwa oraz brak rozwiązań legislacyjnych tworzących pozafinansowe instrumenty wsparcia inwestycji

30.12.2019

Stary numer nie ułatwi załatwienia sprawy w urzędzie

Administracja publiczna Nowe technologie

Rejestr Danych Kontaktowych ma ułatwić kontakt urzędów z obywatelami. Według ekspertów nowe rozwiązania niosą jednak pewne zagrożenia. Na przykład nieprecyzyjnie sformułowano, do jakich celów może być wykorzystywany zbiór. Obywatel nie ma też obowiązku utrzymywania tam aktualnych danych. Nie ma również obowiązku takiej korespondencji czytać.

30.12.2019

WSA: Nie każdą samowolę budowlaną można legalizować

Administracja publiczna Budownictwo

Postępowanie zmierzające do likwidacji skutków samowoli budowlanej jest podzielone na kilka etapów. Konieczne jest ustalenie, że obiekt został wybudowany bez pozwolenia i można go zalegalizować. Dopiero wówczas można przejść do sprawdzenia zgodność inwestycji z przepisami i kwestii naprawy występujących naruszeń – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

29.12.2019

Internetowy hejt to nie powód, by zwalniać dyscyplinarnie

Administracja publiczna Nowe technologie

Pracownik służby cywilnej egzekwujący w imieniu wojewody nakaz eksmisji wdał się w internetowy hejt z byłym właścicielem nieruchomości. Robił to jednak po godzinach pracy, starając się bronić swojego dobrego imienia. Pracodawca chcąc wyciszyć szum medialny wokół sprawy, zwolnił go dyscyplinarnie. Spór o przywrócenie do pracy rozstrzygnął sąd.

28.12.2019

WSA: Ochrona prawa własności to za mało, aby być stroną w procesie budowlanym

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Legitymacja procesowa strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę nie została powiązana z jakimikolwiek ograniczeniami, jakie mogą powstać w zagospodarowaniu terenu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że ich źródłem nie mogą być wyłącznie przepisy z zakresu prawa cywilnego o ochronie prawa własności.

27.12.2019

WSA: Legalizowana samowola nie może naruszać ładu przestrzennego

Administracja publiczna Budownictwo

Przy legalizacji istotne jest, aby wykonana samowola budowlana nie naruszała ładu przestrzennego. Wydając zaświadczenie o jej zgodności z ustaleniami miejscowego planu konieczne jest jednoznaczne określenie wykonanych robót i poddanie ich ocenie w trybie przepisów prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

24.12.2019

Głosomaty ułatwiłyby oddawanie głosu wyborcom niepełnosprawnym

Administracja publiczna Wybory

Wielu wyborców niepełnosprawnych z przyczyn obiektywnych nie może głosować. Problem absencji przymusowej przy urnach wyborczych może dotyczyć nawet 2 milionów osób. Należy dyskutować na temat zmian w prawie, by jak najpełniej umożliwić wszystkim zainteresowanym oddawanie głosu – wskazuje dr hab. Maciej Borski.

24.12.2019

Nadregulacja i brak koncepcji - główne grzechy polskiej legislacji

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy

Brak konsultacji, tajne projekty, wrzutki poselskie, bardzo szybkie prace legislacyjne, a do tego nadregulacja i niestabilność prawa, a przede wszystkim brak koncepcji przy tworzeniu aktu prawnego - to największe grzechy systemu stanowienia prawa w Polsce. Ich wykaz i analizę opublikowała właśnie w swoim raporcie organizacja Pracodawcy RP.

22.12.2019

WSA: Nieprecyzyjne przepisy planu nie uzasadniają odmowy

Administracja publiczna Budownictwo

Nie można odmówić udzielenia pozwolenia na budowę z powodu braku precyzji czy niejasności ustaleń miejscowego planu. Negatywna dla wnioskodawcy decyzja może zostać wydana wyłącznie, gdy inwestycja jest w sposób oczywisty niezgodna z przepisami, w tym z miejscowym planem.

21.12.2019

Od nowego roku nie będzie można blokować polowań

Środowisko Administracja publiczna

Usprawnienie działań prowadzonych w ramach likwidowania chorób zakaźnych zwierząt oraz zapobiegania afrykańskiemu pomorowi świń - zakłada ustawa uchwalona w piątek 20 grudnia br. przez Sejm. Oznacza to odstrzał sanitarny dzikich zwierząt m.in. przez policjantów i żołnierzy oraz zakaz blokowania polowań.

20.12.2019

NSA: Nie metoda, a umieszczenie na liście świadczeń gwarantowanych decyduje o zwrocie kosztów leczenia

Pacjent Administracja publiczna Opieka zdrowotna

O tym, czy świadczenie medyczne jest gwarantowane nie decyduje sposób jego udzielania, skuteczność zabiegu, lecz umieszczenie leczenia w załączniku do rozporządzenia - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Zabieg leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu mieści się w zakresie gwarantowanych świadczeń medycznych i podlega refundacji - dodał.

20.12.2019

W 2020 r. PIP planuje przeprowadzenie 72 tysięcy kontroli

Administracja publiczna Prawo pracy BHP HR Budownictwo Małe i średnie firmy PPK

Priorytetowo traktowane będą zakłady, w których wystąpiły wypadki przy pracy i te o wysokiej skali zagrożeń. Spokojnie spać nie mogą też przedsiębiorcy, u których występuje narażenie na czynniki rakotwórcze lub mutagenne. Na celowniku będzie też budownictwo i górnictwo oraz legalność zatrudnienia Polaków i cudzoziemców.

20.12.2019

ETPC sprawdza, czy polskie służby inwigilują bez kontroli

Prawnicy Administracja publiczna Policja RODO

Europejski Trybunał Praw Człowieka zwrócił się do polskiego rządu o przedstawienie wyjaśnień w sprawie inwigilacji prowadzonej przez służby specjalne. To efekt skarg polskich aktywistów z Fundacji Panoptykon i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz adwokata Mikołaja Pietrzaka. Podnoszą w nich naruszenie prawa do prywatności i brak skutecznego środka odwoławczego.

19.12.2019